Tejszínes-gyümölcsös óriás habcsók: Pavlova torta
A tortát a híres orosz balett táncosról, Anna Pavlováról nevezték el. Az egyik forrás szerint az első Pavlova torta 1926-ban készült. Anna Pavlova világ körüli turnéján az Új-Zélandi Wellingtonban járt, állítólag a szálloda cukrásza kreálta számára ezt a desszertet. A másik verzió szerint később, 1935-ben készült az első Pavlova torta, az ausztrál Perth-ben. Nem tudni, hogy a balerina valaha kóstolta-e az édességet, de az biztos, hogy Ausztráliában és Új-Zélandon máig népszerű ez a desszert.
Hozzávalók
6 tojásfehérje
36 dkg porcukor
2 ek kukoricaliszt v. kukoricakeményítő
1 tk ecet vagy citromlé
500 ml tejszín
Elkészítés
A sütőt melegítsük elő 180-as hőfokon. A sütőpapírra rajzoljunk egy kb., húsz centis kört, erre formázzuk majd a tojáshabot. (Sütőpapírral bélelt tortaformában is megsüthetjük.)
A tojásfehérjéket verjük lágy habbá, majd kanalanként adjuk hozzá a porcukrot, s addig verjük, amíg fényes, kemény habot nem kapunk. Öntsük hozzá az ecetet/citromlevet, adjuk hozzá a kukoricalisztet v. -keményítőt és óvatosan keverjük össze.
A habot öntsük a sütőformába, egyengessük el. 150-es hőfokon süssük nagyjából 1 óráig. A hab külső része megrepedezik, a belseje puha marad. Sütés után ne vegyük ki rögtön a sütőből, mert összeesik. Nyissuk résnyire a sütő ajtaját, s így hagyjuk kihűlni.
Az óriás habcsókot tegyük tortatálra, vagy egy nagyobb lapos tányérra. A tejszínből készítsünk lágy habot, s halmozzuk a tortára. A tetejét gyümölccsel díszítsük.
Fotók, leírás: Lévárdi Angelika
Kakaós változatban is elkészíthető. Recept a képre kattintva érhető el
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.