A panellakás is lehet stílusos és egyedi Egy jól sikerült átalakítás – sok fotóval
Magyarországon közel 800 ezer panellakás található, ezekben él a lakosság ötöde. A paneleket is különlegessé varázsolhatjuk egyedi tervek alapján – az alaprajzot kis beavatkozással furfangosan és viszonylag egyszerűen módosíthatjuk, nem feltétlenül kell sablonokban gondolkodni. A fiatal tulajdonosok által megálmodott, Németh Györgyi lakberendező által megtervezett átalakítás jó példa arra: a ridegebb, több elemében (beépített szekrények, csempék, vizesblokkok stb.) uniformizált panellakásokat egyedivé és stílusossá alakíthatjuk.
Rengeteg kérdéssel találja szembe magát, aki panellakás felújításán töri a fejét. Megéri pénzt áldozni rá? Mit lehet kihozni egy panelből? Mennyire macerás egy nagyobb átalakítás? Hogyan kezdjünk hozzá? – ez az ismertető összeállítás talán segíthet az eligazodásban.
A lakás egy fiatal pár tulajdona. Amikor Györgyit, a lakberendezőt felkeresték, még külföldön dolgoztak. Lakásukat kiadták albérletbe – a tulajdonosok távollétében meglehetősen leharcolt állapotba került. A pár szeretett volna visszatérni Magyarországra, s úgy döntöttek, nem válnak meg a lakástól, inkább átalakítják.
A lakás felújítás előtt
A pár egy fiatalos, modern, mediterrán jellegű lakást szeretett volna. Nem kértek luxusdolgokat – fogalmaz Györgyi -, a cél az volt, hogy minden új és biztonságos legyen, s persze szempont volt az is, hogy ne kelljen túl sok pénz költeni rá, mivel esküvőre készültek és autóvásárlás is tervben volt.
– A tervezésre és a kivitelezésre egy év állt rendelkezésemre, viszont megnehezítette a dolgomat, hogy a pár ez idő alatt végig külföldön volt, a tervezés egy éve alatt mindössze háromszor találkoztunk. Nem tudom ki izgult jobban a hazaköltözésük napján, ők vagy én – mondja Györgyi.
A látványtervek
A tervek jóváhagyása után elkezdődtek a munkálatok. Kicseréltük a régi ablakokat új, műanyag ablakokra, melyek belülről aranytölgy, kívülről fehér színűek. A régi bejárati ajtót biztonsági acélajtóra cseréltük; a fűtési szezon végeztével új radiátorokat tettünk fel. Az egész lakásba új villanyvezetékeket húztunk, amelyeket a panelokra kicsit sem jellemző módon bevéstünk a falakba.
A konyhában kibontottuk a kamrát, hogy növeljük a teret, és a gázvezeték elhelyezését is módosítottuk. Ehhez hivatalos engedélyt kell kérni. A fürdőszobában is megszabadultunk mindentől, a konyhai és a fürdőszobai vízkiállásokat is az új elrendezésnek megfelelően módosítottuk. Meg kell mondjam, hogy mint minden felújítás során itt is akadtak problémák. Igaz, hogy a radiátorokat lecseréltük a fűtési szezonon kívül, azonban arról megfeledkeztünk, hogy a fürdőkád alatt is fűtéscsövek vannak, amiket nem szüntettünk meg. Szerencsére, Kiss Zoltán és csapata úgynevezett csőfagyasztásos eljárással kisegített bennünket a bajból.
Mivel a panellakásokban, nem mindenhová lehet bevésni a vezetékeket, és a vasbeton nem épp ideális a mennyezeti spotlámpák telepítéséhez, így a folyosók és a nappali gipszkarton álmennyezetet kapott. A nappaliba egy különleges gipszkarton térelválasztót is terveztünk a tulajdonosok kérésére.
Ezután a burkolással és a festéssel folytatódott a munka. A nappaliban, az étkezőnél díszkő burkolattal erősítettük a mediterrán hatást. Végül az asztalos munkák következtek. A lakásba egyedi bútorok kerültek. A bútorgyártó cég munkatársainak nem volt könnyű dolga, példaként: az egyedi térelválasztónkat milliméter pontossággal kellett lemodellezniük, hogy a pácolt fenyő lapokat be tudják szerelni.
Egy kiadós takarítás után a végeredmény
Fotók: Németh Györgyi | A legjobb otthon blog
Ajánló
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.