Portugália gasztronómiája. A Tarte de nata és a Pastel de nata autentikus receptje
Portugália lakossága körében különleges jelentőséggel bírnak a különböző étkezések. Igencsak szeretik a finom ételeket, a különleges fűszerezést, a friss, minőségi alapanyagokat, a hagyományokat. Mondhatni, igazi ínyencek. A portugál gasztronómia főként a természet, a tenger adta ételekre fókuszál.
A legtöbb helyen bevett szokás a napi háromszori étkezés, de nem a portugáloknál. Gyakran ötször is étkeznek. Az emberek előszeretettel étkeznek kis bisztrókban, éttermekben, kávéházakban. Reggelizni gyakran a közeli kávézóban szoktak, főként édes íz világú finomságokat egy napindító kávéval. Tízórainak is hasonlót választanak. Az ebédnél nem sietnek, ráérősen fogyasztják el. Az adagok gyakran bőségesek, több fogásból állnak. Előétel, leves, főfogás, desszert és a hozzá tartozó finom portugál bor. Leginkább sima vizet isznak, szénsavmenteset az étkek mellé.
Portugál fűszerezés
Alap fűszerként a só, bors, paprika, a kömény és a zöldfűszerek jöhetnek szóba. De mellé a kevésbé ismert, ritkábban használt ízesítők is gyakran használatosak, mint a szegfűszeg, sáfrány, kurkuma vagy a piri-piri.
Izgalmas ételek, melyeket ne hagy ki!
Az olívaolaj, olívabogyó, finom kenyér, sajt, fűszeres sajt (juh- vagy kecske sajt), sonka (presunto) fontos előétel például. Elhagyhatatlan része az étkezéseknek a leves. Nem rántással, hanem magával a benne található leturmixolt zöldségekkel sűrítik. Rendszerint fogyasztanak is délben, főleg zöldség vagy hallevest a portugálok.
A fő fogás gyakran vegyes egytálétel, hússal, krumplival vagy rizzsel. Kedvelik a bárányt minden formában elkészítve. Rengeteg halas ételt fogyasztanak és a tenger gyümölcseivel ízesített ételeknek is nagy hagyománya van. Leghíresebb, legismertebb haluk a tőkehal, „bacalhau”, amit rengeteg féle képen tudnak elkészíteni. A tonhal, a rákból készült krokett garnélarák, és a szardínia grillezve is gyakori. Saláta is gyakran kerül az asztalra, dresszingként olívaolaj, ecet, só, bors kerül csupán rá.
És az elhagyhatatlan desszertek. A legismertebb a Pastel de Nata (és különböző változatai), ami egy vaníliakrémmel töltött kosárka.
A híres Fado éttermek
Ha Portugáliában jársz, ne hagyd ki a tradicionális Fado éttermet sem! Finom ételek, jó hangulat, közvetlen kiszolgálás jellemzi. Még akkor kezdődött a hagyományuk, mikor régebben kevésbé volt rohanó az élet. A portugálok a késői órákban összejöttek többen, közösen vacsoráztak és jól elbeszélgettek egész éjfélig. A hangulat remek volt, és valahogy nem akaródzott senkinek sem hazamenni a vacsora végeztével sem. Gyertyafény mellett felcsendültek a különböző fado zenék. A fado zene a portugálok mély érzelmességét, melankóliáját annyira jól kifejező zenéje.
És a végére hagytam a legjobbat, egy nagyszerű receptet. A Belém negyedben található a híres Pastéis de Belém sütemény, mely testvérét a Pastel de Nata-t és annak torta verzióját mutatom most meg, a Tarte de nata-t.
Tarte de nata
Hozzávalók
1 citrom leve
1 citrom lereszelt héja
250 cl víz
fahéjrúd
1 egész tojás és 5 tojássárgája
fél l tej
50 gr liszt
250 gr cukor
leveles tészta
25 gr keményítő
vanília rúd
Elkészítés
A citromot kifacsarjuk és a bio, kezeletlen citrom héját is belereszeljük, hozzáadunk egy fahéjrudat, 250 gr cukrot és 250 cl vizet. Ezt összeforraljuk, kavargatás nélkül. Utána 50 gr lisztet és 25 gr keményítőt és kevés tejet csomómentesre keverünk, majd feltesszük főni, a maradék tejet is hozzáöntve. Ne forraljuk, csak lassan gyöngyözzön! Vaníliarúd hozzáadásával még finomabb, intenzívebb ízt érhetünk el.
Ehhez a tejes, lisztes, keményítős léhez öntjük szép lassan, kavargatás mellett a citromos, cukros keveréket, melyet korábban főztünk fel.
Egy tortaformát előkészítünk, sütőpapírt helyezünk bele, margarinnal körbekenjük, meghintjük egy kis liszttel. Ebbe helyezzük a leveles tésztát.
Miután a krém kihűlt, hozzáadjuk az egész tojást és a tojássárgájákat.
Az előkészített leveles tésztával kibélelt tortaformába öntjük a kész krémet és 270 C fokon, 10 percig sütjük.
A Pastel de nata receptje ugyanaz, mint a fentebb leírté. Annyi változtatással, hogy nem tortaformába kell a tésztát belenyomkodni és a krémet beleönteni, hanem kis kosárkába, muffin formába esetleg.
Jó étvágyat hozzá!
Szerző, nyitókép: Duncsák Krisztina, portugalhu.com
Krisztina Portugália konyháját mutatja be YouTube csatornáján >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.