Povitica, a horvát bejgli. Történetek a konyhából és az ünnepi asztalról. Klasszikus ételek történetei a világ minden tájáról, veganizált receptekkel
Tisóczki Aliz két különleges e-bookkal lepte meg az olvasóit. Szakácskönyvre emlékeztetnek, de nem csupán azok; „mesélő kötetek”, a recepteket történeti érdekességek egészítik ki, továbbá közkedvelt hússal készülő ételek veganizált, azaz húsmentes receptjeit is tartalmazza.
– Évek óta követem a növényi alapú étkezést. Hobbim az ételtörténet és szívesen fotózok.
Ebből a kombinációból született egy blog, amit hat évig vezettem. A blog már nem létezik, de arra gondoltam, miért ne élhetne tovább könyv formájában. Olvashatsz klasszikus, ma is használatos recepteket a történeteikkel, de találsz olyat is, ami lassan a feledés homályába veszik. A könyvben szeretném megmutatni, hogy az ételeket bátran elkészítheted növényi alapanyagokból, mert az ízek harmóniája ugyanúgy megmarad, a hozzávalók az egészségedre és a kedélyedre is jótékonyan hatnak – írja ajánlójában Aliz.
A könyvben szereplő ételek hagyományosak, háziasak, viszonylag egyszerűek, a többségük nem igényel sok hozzávalót. Ezzel is szerettem volna eloszlatni azt a tévhitet, hogy a
növényi alapú étkezés fura, ízetlen, drága ételeket takar.
A Történetek a konyhából c. ebook tartalmából
– Próbáltam egy kis tematikát vinni a receptek sorrendjébe, elkezdeni a
reggelivel, folytatni az ebéd kategóriába illő receptekkel, nagyjából különválasztani a tészta- és rizsételeket, majd befejezni az édességekkel.
A Történetek az ünnepi asztalról c. ebook tartalmából
– Amikor az ünnepi ételekre gondolsz, akkor biztosan felsorolod magadban
a káposztás, halas, sültes ételeket. Természetesen – például a szejtánnal, tofuval – jól lehet imitálni ezeket az ízeket, de lépj ki a keretből, és hagyj lehetőséget a többi étel számára is, hogy meggyőzzön, lenyűgözzön. Ne várd egy veganizált recepttől, hogy pontosan gyanazt a végeredményt kapod majd, amit megszoktál, mert egyébként sem mindig esik meg ez velünk. Ahány ház, annyiféle változat és ízlés. Ettől színes a világ. A könyvben egybefűzött recepteket találsz, ilyen az Angol Sunday roast és egy vendégváró vacsora
menüje, amit magam állítottam össze.
Recept a Történetek az ünnepi asztalról c. ebookból
A Poviticát hívhatnánk akár a horvát bejglinek. Ennél a verziónál is feltekerik a tésztát a töltelékkel, viszont nem egyesével sütik ki, hanem akár négyet, vagy ötöt is elrendeznek egymáson a tepsiben. Így egy nagyon finom kelt tésztát kapnak, tele sok-sok töltelékkel
és nagyon mutatós szeletekkel. Készülhet csak dióval, csak mákkal, vagy vegyesen is.
Hozzávalók a tésztához
7 g instant élesztő
1/4 bögre langyos víz
¾ bögre langyos növényi tej
1/4 bögre cukor
1 tk cukor
1/4 bögre olvasztott margarin
3 bögre liszt
A töltelékhez
1/2 bögre olvasztott margarin
1 bögre barna cukor
1 tk vanília eszencia
1 ek rum
140 g darált mandula
145 g darált dió
180 g darált mogyoró
1/4 bögre növényi tej
1 citrom reszelt héja
Elkészítés
Egy nagyobb tálba öntsd a langyos vizet, a növényi tejet, az olvasztott margarint, cukrot, s az élesztőt. Keverd össze, majd dolgozd hozzá a lisztet, egy keveset meghagyva belőle a nyújtáshoz. Egy könnyű, fényes felületű, homogén állagú tésztát kapsz a dagasztás után, majd hagyd egy órát kelni. A töltelékhez keverd össze a hozzávalókat. A tejből annyit használj, hogy ne legyen se túl sűrű, de a tésztából se folyjon majd ki.
A tésztát vágd fel 5 részre, mindegyik darabot nyújtsd ki egyesével, és jó vastagon kend meg a töltelékkel. Majd, mint a bejglit, tekerd fel jó szorosan. Egy hosszúkás gyümölcskenyér formát olajozz ki, és szórd meg zsemlemorzsával. Tedd bele a feltekert tésztákat és így megformázva kelezd még egy órát.
Kend meg a tetejét növényi tejjel, majd előmelegített sütőben 180 fokon süsd készre. Amikor már megemelkedett, takard le felénél alufóliával, hogy ne barnuljon tovább, csak szépen átsüljön. Amikor elkészült még egyszer kend meg növényi vajjal, és szórd meg porcukorral.
Borítóképek: Kőszegi Irén
A két ebook itt rendelhető: www.legalizabb.com
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.