Rákóczi túrós tortaként
A Rákóczi túróst a legmagyarabb magyar desszertnek is szokták nevezni. Nyolcvan éve alkotta meg Rákóczi János cukrászmester. Sokan azt hiszik, hogy a sütemény névadója a fejedelem Rákóczi Ferenc. Tortaként is elkészíthető ez a finom édesség.
Hozzávalók (24 cm átmérőjű tortaformához)
A tésztához
20 dkg liszt
10 dkg vaj
2 evőkanál cukor
1 kk vaníliakivonat
1 citrom reszelt héja
1 tojássárgája
1 evőkanál tejföl
3 evőkanál hideg víz
1 csipet só
Töltelékhez
75 dkg túró
3 tojássárgája
2 evőkanál tejföl
3-4 evőkanál cukor
1 citrom reszelt héja
1 kk vaníliakivonat
házi sárgabaracklekvár
Habhoz
4 tojásfehérje
3 evőkanál cukor
Elkészítés
A lisztet morzsoljuk el a vajjal, majd az összes hozzávalóval gyúrjuk össze. A tésztát fél órára tegyük a hűtőbe. Nyújtsuk vékonyra és tegyük a vékonyan kivajazott tortaformába. Előmelegített sütőben 180-as hőfokon süssük kb. negyed óráig. (Akkor jó, ha a széle kezd már színt kapni.)
A túrót jól törjük össze (botmixerrel akár pürésíthetjük is), keverjük össze alaposan a tejföllel, majd adjuk hozzá a tojások sárgáit, a cukrot, a reszelt citromhéjat, a vaníliát. Alaposan keverjük ki.
A megsült tésztát kenjük meg házi baracklekvárral, majd simítsuk rá a túrótölteléket és tegyük vissza húsz percre a sütőbe sülni.
A tojásfehérjét verjük kemény habbá a cukorral.
A megsült torta tetejét kenjük meg vékonyan baracklekvárral, halmozzuk rá a tojáshabot és tegyük vissza a forró sütőbe. Két perc után kapcsoljuk ki, és a tortát hagyjuk a sütőben kihűlni.
Olvasztott lekvárral csíkozhatjuk a tetejét (nejlontasak egyik csücskére vágjunk apró lyukat, a zacskóba tegyünk egy kis lekvárt, majd nyomjuk ki belőle a lekvárt, így szépen díszíthető a torta).
Recept, fotó: B. Csánk Györgyi Csak mert szeretem – Kreatív gasztroblog
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.