Retek. Vitaminbomba, ami egész évben terem
A retek a tavaszi piacokon egyik legkorábban megjelenő vitaminbombánk. Kevesen tudják azonban, hogy a retek egész évben termeszthető és fogyasztható egészségvédő zöldségünk.
Magas C-vitamin tartalma erősíti szervezetünk ellenálló képességét, de segíti a bőr, a csontok, a fogak és a fogíny egészségének megőrzését is. Jelentős mennyiségben tartalmaz A- és B-vitamint, foszfort és különböző nyomelemeket is.
Mustárolaj-glikozidjai antibakteriális és gombaölő hatásúak, ezért kiválóan alkalmas a megfázás és cseppfertőzések megelőzésére (oldja a nyákot és csillapítja a köhögést). Serkenti a májfunkciókat, és az epekiválasztást, rendszeresen fogyasztva megelőzheti az epekő képződését.
A retek Káliumban gazdag, de Nátriumban szegény, emiatt (ha nem sózzuk meg túlságosan) kiváltképp javasolt magas vérnyomásban szenvedőknek. Magas rost- és alacsony energiatartalma miatt pedig a fogyokúrázók is bátran fogyaszthatják.
A népi orvoslás úgy tartja, hogy jó a reuma, az ízületi gyulladások, a köszvény, valamint a tavasszal kialakult virágpor-allergiák tüneteinek kezelésére is.
A retket nyersen esszük, akár önmagában kevés sóval, de sohasem éhgyomorra, vagy a legkülönbözőbb salátákat gazdagítva vele, hús mellé tálalva, vagy sajttal előételként.
Legnagyobb választékú és legkedveltebb primőr a hónapos retek. Számos változatban terem: Francia reggeli, Jégcsap, Korai legjobb, Korai piros, Novired, Óriás vaj, Szentesi óriás vaj, Tavasz gyöngye, Tavaszi piros…
A nyári retekfajták (Mikepércsi vaj, Húsvéti rózsa, Jánosnapi) egyike sem hajlamos a pudvásodásra. Az ősziek (Minowase, Müncheni sör) fő jellemzője, hogy hosszú ideig megőrzik frissességüket, míg a téli (Erfurti kerek fekete) a legtovább eltartható fajta.
Kapcsolódó összeállításunk
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.