Sport gyermekkorban. Mire figyeljünk? Miért ne akarjunk élsportolót nevelni a gyerekből?
A gyermekkorban elkezdett, rendszeres sportnak komoly szerepe van a fizikai, a szociális készségek fejlődésére és nem utolsó sorban az egészséges életmód kialakítására. A sport segít a negatív lelki hatások feldolgozásában, stressz- és szorongásoldó tevékenység. Mikor érdemes a rendszeres sportolást elkezdeni? Milyen sportágakban gondolkodhatunk? Mire érdemes figyelni szülőként?
Kora gyermekkorban (2-5 év) a játékos, mozgásos tevékenységeket – futás, ugrálás, mászás, illetve az egyszerű labdajátékok – érdemes rendszeresen gyakorolni, segítik a motoros készségek fejlesztését. A sport a nagymotoros készségeket csiszolja, ide tartozik minden olyan ún. nagymozgás tevékenység, melyek a test nagyobb izmait dolgoztatják meg, mozgáskoordinációt, egyensúlyt és erőnlétet igénylnek.
Óvodás kortól (5-7 év) már elkezdhetők a strukturáltabb sporttevékenységek, péládul az úszás, a torna vagy a tánc, labdás, egyéb eszközöket igénylő játékok. Kiváló egyensúlyfejlsztő sport a lovaglás, a cselgáns (judo) stb.
Kiskolás kortól (7-10 év) érdemes bevezetni a gyerekeket a csapatsportokba – foci, kosárlabda stb. -, de már az ún. egyéni sportok is magasabb szinten gyakorolhatók, például a tenisz és a küzdősportok, atlétika.
Ne akarjunk mindenáron élsportolót nevelni a gyermekből! Ha szereti a sportágát, kitartó és szorgalmas, esélyesen úgyis erre az útra lép… A tehetség utat tör magának.
Fontos, hogy élvezettel járjon edzésekre. Ha a sportolásban az örömét leli, nagyobb eséllyel tart ki hosszú távon mellette. Természetesen lényegesek a gyermek személyiségjegyei és a fizikai adottságai is, ezeket is figyelembe kell venni. Egy nyitott, fesztelenebb, extrovertált gyermek könnyebben boldogulhat csapatsportokban, míg egy introvertált, koncentrált gyermek jobban élvezheti az egyéni sportokat (úszás, tenisz).
A korai specializáció helyett érdemes több sportágat is kipróbálni, hogy a gyermek különböző mozgásformákkal és készségekkel ismerkedjen meg, és megtalálja azt a sportágat, amelyben a legjobban érzi magát és amit szívesen végezne hosszú távon is. Figyeljük meg, hogyan reagál az egyes sportokra – élvezi, lelkesedik, vagy éppen ellenkezőleg? Beszéljünk szakemberekkel, kérjünk tanácsot edzőktől, testnevelő tanároktól vagy más szülőktől, akiknek már van tapasztalatuk az adott sportágban.
A lényeg, hogy legyünk nyitottak és rugalmasak. Ha a gyermek később úgy dönt, hogy egy másik sportot szeretne kipróbálni, támogassuk ebben a döntésében! Nem kifizetődő, ha a szülő kizárólag a saját akaratát érvényesíti… Fontos, hogy a sportolás elsősorban élmény legyen a gyermek számára, ne pedig kötelezettség. A pozitív élmények, a sikerélmények és a baráti kapcsolatok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a sportolás a gyermek életének természetes és örömteli részévé váljon.
Mielőtt a gyerek rendszeres sporttevékenységbe kezd, érdemes orvosi vizsgálaton részt venni, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy fizikailag alkalmas az adott sportra.
Mire figyeljünk még?
A tanulás és a sport mellett maradjon elegendő idő a pihenésre és a szabadidős tevékenységekre is.
Ha a gyermek rendszeresen sportol, edzésekre jár, az a szülőtől elkötelezettséget kíván. Vegyünk részt a gyerek sportéletében, menjünk el a meccsekre, versenyekre, és legyünk jelen a fontos pillanatokban.
A sportoló gyermekek számára különösen fontos a megfelelő, tápanyagban gazdag étrend, ami támogatja a fizikai aktivitást. A minőségi étrend minden gyermek számára nagyon fontos, sportoló gyerekekre a fokozott fizikai (és mentális) terhelés miatt extra figyelemmel kell lenni.
Biztosítsunk elegendő pihenőnapot a heti rutinban, hogy a gyerek teste és elméje is regenerálódhasson.
Figyeljünk arra, hogy a gyermek elegendő és jó minőségű alvása biztosítva legyen, ez elengedhetetlen a fejlődéséhez és a jó sportteljesítményhez.
A motiváció, a támogatás ugyancsak fontos! A sport nem csak sikerekkel kecsegtet, kudarcélményeket is tartogathat. Legyünk tisztában a gyerek képességeivel, lehetőleg ne gyakoroljunk rá túlzott nyomást.
A tanulás és a sport egyensúlyára szintén figyelemmel kell lenni! Az iskolai teljesítményt gyengítse a sport! Sportoló gyerekeknél különösen fontos, hogy hatékonyan be tudják osztani az idejüket a dolgos hétköznapokon, ebben feltétlen segítsük őket!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.