Szén-monoxid, a gázfűtésű lakások csendes gyilkosa. Életmentő lehet a CO-érzékelő!
A szén-monoxid-mérők létfontosságú eszközök az otthonok és más zárt terek biztonságát tekintve. A szén-monoxid (CO) színtelen, szagtalan gáz. A levegőnél egy kicsivel könnyebb, amely tökéletlen égés során jön létre és rendkívül mérgező.
A gázkészülékek, kazánok, kályhák vagy autók által termelt szén-monoxid könnyen felhalmozódhat zárt terekben, ha nem megfelelő a szellőzés vagy hibás a készülék.
A szén-monoxid-mérők használata ezért különösen fontos a fűtési szezonban, amikor a zárt ablakok és a fűtőberendezések működése növeli a CO-mérgezés kockázatát.
Ugyanakkor nemcsak a fűtési szezonban, hanem egész évben jelenlévő veszélyről van szó,
- ha nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása,
- ha a nyílt lánggal égő berendezés levegő-utánpótlása nem biztosított,
- ha elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása, vagy a kéményseprés,
- ha nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása.
A balesetek megelőzését úgy alapozhatjuk meg legjobban, hogy a tervezéssel, kivitelezéssel és az üzembe helyezéssel megfelelő szakembert bízunk meg. Soha ne becsüljük alá ezeket a feladatokat, a tervező, a tervek szerint eljáró kivitelező és az üzembe helyezéshez szükséges szakemberek gondos munkája garantálja a rendszerek biztonságos működését!
Hogyan mérgez a szén-monoxid?
Belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, mivel erősen kapcsolódik az oxigént szállító hemoglobinhoz. A szén-monoxid mérgezés nehezen észrevehető, hiszen a tünetek, vagyis a rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetőek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat.
A szén-monoxid-koncentráció
Mivel ez a gáz kis koncentrációban is rendkívül mérgező, egy speciális mértékegységben, ppm-ben (parts per million, milliomod részben) mérik a jelenlétét. Egy ppm-nyi gáz jelenléte annyit jelent, hogy egy köbméter levegőben egy köbcentiméter van belőle.
Mint arra a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is felhívja a figyelmet a weboldalán: „200 ppm koncentrációjú szén-monoxid enyhe fejfájást, fáradtságot, szédülést, és két-három órán belül hányingert okoz. 400 ppm töménységű szén-monoxid erős fejfájást okoz egy-két órán belül, három óra elteltével pedig életveszélyessé is válhat. 800 ppm koncentráció ebből a gázból hányingert, émelygést, két órán belül eszméletvesztést, három órán belül pedig halált okoz. 1600 ppm erős fejfájást, szédülést és hányinger okoz húsz percen belül, a halál egy órán belül áll be. 3200 ppm jelenléte már öt-tíz percen belül erős fejfájást, hányingert és émelygést okoz, tizenöt-húsz percen belül pedig halált. 6400 ppm koncentrációban már egy-két percen belül tapasztalhatóak e fenti tünetek, a halál beállta tíz-tizenöt percen belül várható. 12800 ppm koncentráció néhány percen belül halált okoz.
Ez a gáz annyira mérgező tehát, hogy ha a lakásunk levegőjének 1,28 térfogatszázalékát eléri, három percen belül halált okoz.”
Évente átlagosan 600 esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéssel összefüggő esethez. Az esetek felében kisebb-nagyobb mértékű szén-monoxid-mérgezés is történik, melyek évente átlagosan 10 ember életét követelik.
A szén-monoxid-mérők szerepe
Életmentő funkció: a CO-mérők időben figyelmeztetnek a mérgező szén-monoxid jelenlétére, mielőtt az komoly egészségkárosodást vagy halált okozna.
Korai figyelmeztetés: az érzékelők képesek a legkisebb koncentrációt is érzékelni, és riasztást adnak, így van idő elhagyni a veszélyes területet vagy szellőztetni.
Biztonság minden helyiségben: azokon a területeken, ahol gázüzemű készülékek működnek, a CO-mérők elhelyezése különösen fontos a családtagok és lakótársak védelme érdekében.
Egészségvédelem: a szén-monoxid-mérgezés tünetei, mint például fejfájás, szédülés, hányinger, összetéveszthetők más betegségekkel, így a mérők segítenek megelőzni a félreértéseket és a komolyabb mérgezéseket.
A szén-monoxid-mérők használata különösen fontos a fűtési szezonban, amikor a zárt ablakok és a fűtőberendezések működése növeli a CO-mérgezés kockázatát.
Szén-monoxid érzékelőket elérhető áron lehet beszerezni, számos típus van forgalomban. Fontos, hogy körültekintően járjunk el a vásárlás során. A hivatalosan bevizsgált, megbízható szén-monoxid érzékelők listája elérhető a katasztrófavédelem honlapján >>
Az sem mindegy, hogy hova helyezzük el az érzékelőt. Érdemes szakembert bevonni (gáz- vagy fűtésszerelőt), de létezik néhány általános szabály, amit ajánlott szem előtt tartani az érzékelő beüzemelését megelőzően.
A szén-monoxid-mérők megfelelő elhelyezése kulcsfontosságú ahhoz, hogy hatékonyan figyelmeztessenek a veszélyes gáz jelenlétére. Íme, néhány fontos tipp, hogy hova érdemes helyezni ezeket a készülékeket:
- Fontos, hogy a riasztó hallható legyen alvásidőben – éjszaka – is. Az érzékelőt ezért célszerű a hálószobákhoz közeli folyosókra vagy a szobákba kitenni, hogy éjszaka is figyelmeztessen, ha szén-monoxid van a levegőben.
- Ha többszintes a ház, minden emeletre érdemes felszerelni egy mérőt.
- Ajánlott a mérőt a potenciális szén-monoxid-források, például kazánok, kémények, gáztűzhelyek vagy kandallók közelébe tenni. Ne legyen közvetlenül a készülék fölött, hanem attól 1-3 méter távolságban.
- Mivel a szén-monoxid kicsit könnyebb a levegőnél, a legjobb, ha az érzékelőt körülbelül fejmagasságban helyezzük el a falon.
- Ne tegyük a CO-mérőt közvetlenül ablakok, ajtók, légkondicionálók, ventillátorok vagy szellőzőnyílások mellé, mert ezek befolyásolhatják a készülék érzékenységét.
- A magas páratartalmú helyiségek, például a fürdőszoba, vagy a főzőzónák, ahol füst és gőz képződhet, nem alkalmasak pontos mérésre, téves riasztásokat okozhatnak.
Az MVM oldalán további praktikus tippek találhatók >>
Nyitókép: Mateusz Feliksik/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.