Téli álomra készülő sünik. Mit (ne) tegyünk, ha sündisznót találunk a kertben?
A sündisznók kifejezetten aranyos állatok, sokunk kedvencei. Még az ún. sündisznóbarát kertekben sem könnyű velük összefutni, rejtőzködő életet élnek, és főleg éjszaka aktívak. Ezért is számít nagy eseménynek, ha sündisznót találunk – a gyerekeknek óriási élmény.
Ősszel is találkozhatunk velük, mert ilyenkor keresnek biztonságos zugot maguknak télre. A sünök téli álmot alszanak, így vészelik át a táplálékszegény, hideg évszakot. Ha az időjárás 10 Celsius-fok alá csökken tartósan, a sünök visszavonulnak. Néha felébrednek, de hamar visszaalszanak. Télen a szívverésük a percenkénti 200-ról, 10 dobbanásra lassul, a légzésszám pedig 50-ről, 10-13-ra csökken. Anyagcseréjük teljesen lelassul.
Az őszi kerti munkák végzése során ügyeljünk azokra a helyekre, ahol sünök elbújhatnak! Ha késő ősszel vagy télen, hidegben kisebb sündisznót találunk, segítenünk kell, mert nagy az eshetősége annak, hogy nem tud áttelelni. A nagyobb, felnőtt állatok képesek alvás nélkül áttelelni, de a kisebb állatok csak bent tudják túlélni a hideg hónapokat.
Az remélhetőleg mindenki számára egyértelmű, hogy a sünit nem szabad a szabadságától megfosztani; védett állatok, kedvtelésből nem tarthatók. Csak addig maradhat nálunk, amíg valóban segítségre szorul. Rövid ideig – a gyerekek kedvéért – megfigyelhetők, de ha nem indokolt, hogy magunknál tartsuk, mielőbb engedjük a jószágot szabadon.
Gyerekkoromban a süniket tejjel kínáltuk, pedig nem szabad, mert laktózérzékeny állatok. – A tej hasmenést, kiszáradást okoz – hívja fel a figyelmet a Sünbarát Alapítvány.
A felnőtt sünöket vastag kesztyűvel szabad csak megfogni, mert bár alapvetően kedves és barátságos élőlények, tüskéik megsérthetik a bőrt, sőt, az állatok haraphatnak is. Ha úgy látjuk, hogy a sün segítségre szorul, tegyük újságpapírral és törülközővel bélelt kartondobozba. Ezen felül tehetünk még egy törülközőbe csavart meleg vizes palackot is mellé a dobozba; a közvetlen hő segít a sokkos állaton. A sünit amilyen gyorsan csak tudjuk, vigyük állatorvoshoz.
Ha nem tudjuk rögtön állatorvoshoz, állatkórházba vinni, gondoskodjunk élelemről. Próbáljunk gilisztát, tücsköt, bogarat szerezni, ha ez nem megy, száraz, apró szemű macskatápot, vagy, ha nagyon gyenge (és felnőtt) a süni, aszpikos macskatáppal is kínálhatjuk.
Mikor kell a sünnek segíteni?
Ha napközben találjuk meg, nem szürkületkor vagy éjszaka. A sünök éjszakai állatok, napközben alszanak. Csak akkor jönnek elő napközben, ha valami bajuk van.
Ha nem búvóhelyen találjuk, hanem a kert vagy a járda közepén, feltételezhető, hogy a sün beteg, állatorvosi segítségre szorul.
Ha kis sünöket találunk, és nem látjuk mellettük az anyaállatot.
Ha az úttesten fekszik. Ha elütötte egy autó.
Furcsa a mozgása, nem mozgatja valamelyik lábát.
Mikor hagyjuk a sünt magára?
Nem szabad a sünt a fészkéből kiemelni. A sündisznók egész nap a fészkükben alszanak. Ne zavarjuk őket!
Nem szabad kis sünökhöz nyúlni a fészkükben, mert az anyuk elhagyhatja őket.
Honnan tudhatjuk, hogy a talált sün felnőtt állatnak számít?
A bébi sünik súlya nem haladja meg a 80 grammot; a fiatal, még nem felnőtt példányok súlya nem éri el a fél kilót. Az elárvult kis süniknek gyors segítségre van szükségük, tegyünk melléjük melegvizes palackot, és vigyük állatorvoshoz vagy ha tudjuk, állatkertbe. A fiatal és felnőtt süniknek tiszta vizet adjunk, a cicáknak való száraz táp megfelelő eleség számukra. Ha beteg, legyengült sünit ápolunk, figyeljünk arra, hogy ne szokjon kézhez.
Érdekességek a süntüskékről
A tüskés kültakaró megvédi a sünt. Ha veszélyt érez, pillanatok alatt összegömbölyödik és olyan lesz, mint egy tüskelabda. A sünök kb. 100 tüskével születnek; a tüskék már a szülés előtt kialakulnak, de csak néhány órával a születés után bújnak elő. Az állat 2-4 hetes korában bukkannak elő a felnőtt tüskék. Egy tüske átlagos élettartama legalább 18 hónap. Egy felnőtt sün nagyjából 8000 tüskét növeszt. A legnagyobb tüskék 2-3 centi hosszúak, az átmérőjük elérheti a 2 millimétert is. Minden tüske üreges. A tüske nagyon könnyű, az anyaga rugalmas és ritkán törik.
Forrás: Sünbarát Alapítvány Fotó: www.sunbarat.hu, Életszépítők Magazin
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.