Természetes ápolószerek az egészséges, szép hajért. Nem mindegy, mit eszel, nem mindegy, mit teszel a hajadra!
A haj és fejbőr állapota, egészsége ugyanolyan fontos, mint a rendezett frizura.
A haj folyamatos igénybevételnek van kitéve, sok minden károsítja. Ha fénytelen, ha töredezik, sokan különféle – vegyi anyagokat tartalmazó – hajápoló termékektől várnak megoldást. Csodát várni ezektől sem lehet, sőt, ha a haj beteg, a természetes szerektől, gyógynövényektől, házi praktikáktól sem. A sérült hajat, a töredezett hajvégeket sajnos nem lehet meggyógyítani – ilyenkor a hajvágás jelenti a megoldást.
A hajszál 97 százaléka keratin – kéntartalmú protein, azaz fehérje –, 3 százaléka pedig víz. A hajszál külső rétege egymáshoz tetőcserépszerűen illeszkedő lemezkékből áll, melyeket védőrétegként a fejbőr faggyúmirigyei által termelt hajzsír von be. Akkor szép a haj és akkor fényes, ha a lemezkék szabályosan állnak. Ha megsérülnek, a haj töredezetté, fénytelenné válik.
A sampon a legfontosabb!
A samponokban található szárító hatású szulfátok és vegyi anyagok árthatnak a hajnak, ezért érdemes körültekintően – hajtípusnak megfelelő – sampont választani. A balzsam nem tudja helyrehozni a rossz minőségi sampon által okozott károkat. A sampon kiválasztása ezért kulcsfontosságú. Ha megtaláltuk a hajnak leginkább megfelelő terméket, nem érdemes váltani, mítosz, hogy a sampont cserélgetni kell.
A száraz, töredezett hajat kíméljük mosáskor, elég csak a hajtövekre felvinni a sampont, az öblítés során elegendő mennyiség jut a hajvégekre is.
A balzsam is fontos a haj egészségének szempontjából, hidratálja a hajat –
a kondicionálót a samponnal ellentétben inkább a hajvégekre, a sérült hajrészekre vigyük fel,
így a haj nem nehezedik el, a frizura is jobban tart.
Mit eszel? Erre is reagál a hajad
A gondos ápolás mellett az táplálkozásnak is fontos szerepe van abban, hogy a hajunk egészséges maradjon. A hajhullás mögött az is állhat, hogy a hajhagymák nem jutnak elegendő vitaminhoz és nyomelemhez.
Fogyassz A- és B-, C-, E-vitaminban gazdag ételeket. A haj számára fontos ásványi anyagok és nyomelemek: folsav, biotin, vas, cink, jód, réz, szelén, kálcium, magnézium, kálium, foszfor, kén, mangán.
A kiegyensúlyozott fehérjefogyasztás is nagyon fontos, hiszen a haj 97 százalékban fehérje – sem a fehérjehiány sem a túlzott fehérjebevitel nem tesz jót a hajnak.
Házi praktikák
Természetes ápolószerek
Az alábbi alapanyagok gyors segítséget jelenthetnek:
Almaecet – Fényt ad a hajnak, tisztítja a fejbőrt, helyreállítja az egészségét
Avokádóolaj – proteimben gazdag, egészségessé varázsolja a hajat, rendbe teszi a göndörödő, ide-oda szálldosó hajszálakat
Sör – mivel tele van élesztővel (B-vitamin), dúsítja a vékony szálú hajat
Tojás – proteinben, zsiradékban gazdag, hidratálja a hajat, megszünteti a zsírosodást
Méz – természetes hidratáló, ápol, töredezett, károsodott hajra is jó
Joghurt, tejföl – a tejsav miatt fénytelen hajra alkalmazható hatásosan
Gyógynövények (közvetlenül vagy forrázatként)
Száraz hajra: avokádóolaj, bodzavirág, cickafark, kamilla
Normál hajra: mezei zsurló, pitypang
Zsíros hajra: citromfű, muskotály zsálya, orvosi vízitorma, fűzfakéreg
Fényes hajért: almaecet, tojás, csalán
Korpás hajra: almaecet, borsmenta
Vékony szálú haj dúsításához: orvosi vízitorma, almaeset, csalán, zsálya, bazsalikom, rozmaring, édesgyökér
Ha szeretnél még több természetes szépítő-gyógyítószert kipróbálni, figyelmedbe ajánljuk a Természetes házipatika c. kiadványt. Szerzője: Stacey Dugliss-Wesselman. A kötet a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg 2014-ben.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.