Darált hússal, bulgurral töltött szőlőlevél joghurtos szósszal
A töltött szőlőlevél a törököknél (yaprak salmasi) és a görögöknél (dolmades) nemzeti eledelnek számít, a zsenge, leforrázott szőlőleveleket rizzsel vagy rizses darált hússal töltik meg. Hidegen fogyasztják, és célszerű is várni vele egy kicsit az elkészítés után, ízletesebb, ha az ízek összeérnek. Ma már a világ szinte minden táján ismerik ezt az ételkülönlegességet. Nálunk sem kell várni kora nyárig, amikor a (vegyszermentes!) szőlőlevelek rendelkezésre állnak hozzá; török élelmiszerboltokban lehet kapni tölteni való szőlőlevelet – Budapesten legalábbis, például a Troya-ban.
Készen kapható szőlőlevél
Az alábbi receptet Beh Mariann A kert konyhája c. receptkönyvének egyik receptje ihlette; a BOOOK Kiadó gondozásában 2018-ban megjelent kötet tartalomra és küllemre is „hozza” a kiadótól megszokott magas színvonalat.
Az ételt apró változtatásokkal készítettük el, a könyv 143. oldalán található „Töltött szőlőlevél izsóppal, tárkonyos-joghurtos szósszal” c. recept alapján.
Hozzávalók 4 személyre
20 dkg kerekszemű rizs (apró szemű bulgurt használtunk helyette)
1 dl olívaolaj
1 fej vöröshagyma
20 dkg darált marhahús
1 tojássárgája (1 egész tojást használtunk)
3 szál friss izsóp (elhagytuk, helyette kevés oregánót és bazsalikomot használtunk)
30 szőlőlevél
2 dkg vaj a sütőforma kikenéséhez
só, bors
kb. 30 db fogpiszkáló
(az általunk pluszban használt fűszerek: fél mk őrölt római kömény, egy mk pirospaprika)
A szószhoz
4 dl joghurt (görög joghurtot használtunk)
fél citrom leve
4 ek olívaolaj
1 gerezd fokhagyma
1 szál friss tárkony (3-4 zsenge zeller apróra vágott levelét használtuk helyette)
Elkészítés
A rizst félkészre főzzük. (Mi apró szemű bulgurt használtuk, és a leírás szerint készítettük el, puhára főztük.) Az olajat felhevítjük, megpároljuk az apróra vágott vöröshagymát, majd a darált húst, közben sózzuk, borsozzuk. A rizst (vagy bulgurt), a tojássárgáját (vagy egész tojást) és az apróra vágott izsópleveleket (oregánót vagy bazsalikomot) alaposan összekeverjük, majd diónyi nagyságú hengereket formázunk a masszából.
A szőlőleveleket megmossuk (ha készen vesszük, azt is alaposan át kell öblíteni), 3-4 percre lobogó vízbe dobjuk (a készen vett szőlőlevélnél erre nincs szükség), óvatosan kiszedjük a vízből és papírtörlőn lecsepegtetjük.
A szőlőleveleket kiterítjük egyesével, a közepére helyezünk kb. 1 ek tölteléket. Először a szőlőlevél alsó oldalát hajtjuk a töltelékre, majd a levél két szélét, végül alulról feltekerjük. Fogpiszkálót szúrunk a közepébe, hogy a sütés során ne essen szét (mi ezt elhagytuk, nem estek szét a töltött szőlőlevelek).
Kivajazott sütőformában szorosan egymás mellé és egymásra helyezzük a töltött szőlőleveleket. 170 fokon 20 percig sütjük.
Tálaláskor egy tányérba tesszük a tárkonyos-joghurtos szószt, ráhelyezzük a szőlőleveleket, és együtt fogyasztjuk.
Beh Mariann az alábbi szószt ajánlja: összekeverjük a joghurtot, a fél citrom levét, az olívaolajat, az összenyomott fokhagymát és az apróra vágott tárkonyt.
Mi a szószt másként készítettük: összekevertük a joghurtot, a fél citrom levét, az apróra vágott zeller leveleket, a zúzott fokhagymát.
Könyvismertető
Beh Mariann: A kert konyhája
Beh Mariann, a Bazsalikomos kert megálmodójaként ismert kertészmérnök, gyerekkora óta a természetben érzi magát igazán otthon. Kertjében egyedülálló módon kezdte el megmutatni a fűszer- és gyógynövények, vadon termő ehető növények és ehető virágok felhasználásának sokszínűségét.
Kedvenc növényeit Szendeff Lőrinc fotós örökítette meg, akinek köszönhetően különleges képi világ született. Mariann mesél az ehető növények termesztéséről, gyűjtéséről, feldolgozásáról, ír saját pestójáról, herbateáiról, és megosztja a négy évszak alapanyagaiból készült 48 receptjét is.
A könyv a BOOOK Kiadó weboldalán rendelhető >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.