Történetek gyerekeknek: több száz író műve olvasható, hallható a meskete.hu portálon
„A mese az egyetlen hatékony etikai oktatás a kisgyerekek számára, mert abban van jó és rossz, a legkisebb királyfi megküzd a sárkánnyal, vagyis felveszi a harcot a rossz ellen. Van benne élet és halál, igazmondás és hazugság, vagyis minden, ami egy etikai világképhez tartozik.” Vekerdy Tamás
A mesék világa egy színes, csodákkal és kalandokkal teli világ, melyet minden gyerek szeret, és otthon érzi magát benne. Persze a mai modern világban már nem olyan könnyű lekötni a gyerkőcöket, különösen akkor, ha okoseszközt előbb vesznek a kezükbe, mint mesekönyvet. De miért ne használhatnánk ki ezt? Az internet akár hatékony eszköz is lehet abban, hogy megszerettessük a meséket a gyermekünkkel. Mert bizony a mese egy csoda. Számos módon fejleszti gyermekünket, arról már nem is beszélve, hogy milyen csodás élmény összebújni esténként, és közösen elmerülni a mesék varázslatos világában.
És nem is kell feltétlen ragaszkodnunk a mesekönyvhöz. A neten számos olyan portál van, ahol meséket találhatunk, mint például a Meskete.hu. A Meskete egy olyan mesegyűjtő oldal, ahol több mint 350 magyar meseíró közel 1500 meséje és 200 hangosmeséje található meg. Ez egy kivételes mesegyűjtemény, ahol számos kategória közül válogathatunk, így könnyen megtalálhatunk azokat a történeketek, amik épp érdeklik csemeténket. Persze még mindig sokan vannak, akik szkeptikusak az e-mesékkel kapcsolatban, pedig számos előnyük lehet.
Az online mesék előnyei
A mese, mindegy, hogy mesekönyvből, fejből, vagy az okostelefonunkból felolvasva hangzik el, számtalan módon fejleszti gyermekünket, amellett, hogy tanítja és szórakoztatja is. A mindennapi meseolvasással bővül a gyerek szókincs, fejlődik a képzelte, a kreativitása, de a lelki folyamatok megértésében is nagy szerepe van. A mesék vigaszt nyújtanak, segítenek megnyugodni egy nehéz nap után, de minőségi családi időt is jelentnek. Ez mobilból felolvasott mesékre éppúgy igaz, mint a polcon lévő meséskönyvekre.
A Meskete meséit azonban bármikor magunkkal vihetjük, és felolvashatjuk őket, akár utazás, akár a bolti sorban történő ácsorgás alkalmával. Lényegében egy egész könyvtár nálunk lehet, de a kedvenceket ki is nyomtathatjuk, és létrehozhatjuk a saját mesegyűjteményünket. És nemcsak akkor használhatjuk ki az online tér nyújtotta lehetőségeket, amikor felolvasunk, hanem akkor is, amikor már a gyermek maga olvas. Mivel a kisiskolásokat is manapság jobban érdekli az okostelefon, mint a könyv, ez egy jó lehetőség lehet, áthidalni a két világ közötti szakadékot.
A hangos mesekönyvek világa
Természetesen a hangos mesekönyvekről sem szabad megfeledkezni, ha már az online mesék témakörében kalandozunk. A Meskete hangosmeséből is több mint 200-at találhatunk. Bizony gyakran megesik manapság, hogy a szülők azt tapasztalják, a gyermekünket nem köti le a mesekönyv, a felolvasott mese. Ilyenkor érdemes a hangosmeséket is bevetni, hiszen megeshet, hogy egy kellemes hangon elmondott mese érdekesebb a gyerekek számára, mint ha mi olvasnánk fel neki a mesét.
Bár a hangosmesék mellőzik a vizuális ingereket, mégis át tudják adni azt a meseélményt, amit például a fejből mesélés is átad, és bizony az is egy remek módja a mesék világába történő kalandozásnak. Érdemes tehát kihasználni az online mesék nyújtotta lehetőséget, hiszen ugyanolyan érdekes, izgalmas, és hasznos lehet a gyermekünk számára, mint a mesekönyvek világa.
Nyitókép, illusztráció: Victoria_Watercolor/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.