Vállalkozásindítás okosan: vajon tényleg nehezebb egyedül?
2023-ban vállalkozást indítani könnyebb, mint valaha. Ha Te is el szeretnél indulni a vállalkozók útján, minden bizonnyal benned is felmerült a kérdés, hogy társas vagy inkább egyéni vállalkozást indíts. Elsőre talán egyértelműnek tűnhet, hogy egy társ segítségével könnyebb lehet beindítani az üzletet, de vajon tényleg így van? Cikkünkben pontosan erre keressük a választ!
Miért lehet hatékonyabb, ha egyedül vágsz bele a vállalkozás indításába?
- A saját elképzeléseid szerint alakíthatod a dolgokat. Mindent úgy intézhetsz, ahogyan jónak látod, és nem lesz melletted senki, aki megkérdőjelezze a döntéseid. Ez természetesen nagyfokú szabadságot, de egyben komoly felelősséget is jelent, hiszen csakis magadra számíthatsz.
- Gyorsabban és hatékonyabban hozhatsz döntéseket. Kialakíthatod a saját, személyre szabott munkameneted, amelynek követésével céltudatosan haladhatsz. A döntéseket mindig önállóan hozhatod meg, így sokkal gyorsabban dolgozhatsz, mintha egy vagy több társsal kéne együttműködnöd.
- A profit csakis a Tiéd lehet. Persze a veszteség kockázata is Téged terhel, azonban egy profi üzleti terv készítésével és folyamatos fejlődéssel minimálisra csökkentheted a bukás esélyét.
Hogyan készülj fel az előtted álló kihívásokra, hogy az üzleted igazán gyümölcsöző legyen?
Légy tisztában saját magaddal és a környezeteddel!
Vállalkozóként ismerned kell az erősségeidet és a gyengeségeidet is. Pontosan tudnod kell, hogy mely területeken vagy hatékony, illetve hol szükséges fejlődnöd vagy szakmai segítséget kérned.
Első lépésként írj egy listát a potenciális nehézségeidről. “Mi az, amit nem tudok egyedül ellátni?” Mi az, amit inkább profikra kéne bíznom, hogy biztosan működjön?” Adj világos válaszokat ezekre a kérdésekre, és ne félj belátni, ha valamiben nem tudsz egyedül érvényesülni.
Fogalmazd meg, hogy miben tudnál másoknak segíteni. Vezesd végig lépésről lépésre a segítségnyújtás folyamatát, és emeld ki az erősségeidet. Ha valamiben profibb vagy a konkurenciánál, azt ne rejtsd véka alá, hanem emeld ki jól láthatóan a kommunikációdban.
Végül gyűjtsd össze azokat a vállalkozókat és cégeket, akiktől szakmai támogatást kérhetsz. Akár webfejlesztő csapatot, grafikust vagy közösségi média menedzsert keresel, legyen a kezedben egy lista, hogy bármikor elérhesd őket.
Legyen kiforrott üzleti terved!
A piacon hamar elvérző vállalkozások többsége egyáltalán nem rendelkezik üzleti tervvel. Ez a hiányosság pedig olyan, mintha a kivitelezők az építészmérnök tervrajzai nélkül vágnának bele egy új családi ház felépítésébe.
Mit tartalmazzon az üzleti terv?
- Koncepció. Találd ki, hogy konkrétan mivel szeretnél pénzt keresni. Nem elég, ha valamit szeretsz csinálni, ahhoz érteni is kell. Írd össze, hogy miben vagy jó, és mi az, amivel semmiképp nem foglalkoznál a mindennapokban, hogy valódi koncepció alapján láthass munkához.
- Világos elképzelés a termékedről vagy szolgáltatásodról. Milyen problémát oldasz meg? Miért pont a Te terméked vagy szolgáltatásod mellett döntsenek a vásárlók? Határozd meg minél részletesebben az előnyöket, amelyeket később a célközönséged felé kommunikálhatsz.
- Célközönség meghatározása. Minél jobban ismered a célközönséged szokásait és igényeit, annál nagyobb eséllyel értékesíthetsz. Készíts saját kutatásokat a célközönséged életkoráról és pénzügyi helyzetéről, illetve tanulmányozz mások által készített kutatásokat is, hogy minél teljesebb képet kapj a piacodról.
- Konkurencia feltérképezése. Vedd szemügyre a riválisok árazását és kommunikációját is, majd keresd meg a gyengeségeiket. Ha csak egy valamiben is jobb vagy náluk, azt mindenképpen hangsúlyozd ki. Ismerd meg alaposan a konkurenciád, de elsősorban koncentrálj a saját üzletedre.
- Pénzügyi és marketing terv összeállítása. Mennyit fogsz költeni a marketing egyes területeire? Milyen kommunikációs csatornákon szeretnéd megszólítani a közönséged? Készíts fillérre pontos pénzügyi tervet és legalább egy féléves marketing tervet.
Ne feledkezz meg a jogi kötelezettségekről sem!
Először is jegyeztesd be a vállalkozásod az általad választott működési formának megfelelően. Szerezz be minden szükséges engedélyt, illetve szükség esetén nyiss céges bankszámlát is. Ha úgy érzed, hogy egy kicsit elvesztél a vállalkozás indítás útvesztőjében, mindenképpen kérd könyvelő és ügyvéd segítségét.
Legyél látható az online térben!
Az ügyfelek és vásárlók szerzéséhez elengedhetetlen, hogy bevesd a különböző online marketing eszközöket. 2023-ban legyen minimum egy céges weboldalad, illetve egy közösségi média oldalad, ahol kommunikálhatsz a közönségeddel. Használd ki ezeket a platformokat, hiszen nélkülük esélyed sincs kiemelkedni a tömegből.
Weboldalad legyen megtalálható a Google-ben!
Jelentős forgalmat tudsz terelni a weboldaladra, ha a számodra fontos kulcsszavakra előkelő helyen jelensz meg a keresők találati listáiban. Ezt keresőoptimalizálás (SEO) segítségével tudod a legkönnyebben elérni. Természetesen a TOP pozíciókért nagy lehet a verseny, ezért érdemes kulcsszavakra optimalizált, értékes tartalmat készítened, illetve minél több prémium linket építened. Ehhez vess be néhány jól bevált linképítés technikát!
A linképítés mellett a weboldalad technikai optimalizálásáról sem szabad megfeledkezni, hogy a keresőrobotok például fel tudják térképezni a honlapod.
A keresőoptimalizálás egy kifejezetten időigényes és összetett feladat, azonban egy profi SEO ügynökség le tudja venni a mázsás terhet a válladról.
Indíts bármilyen vállalkozást is, alapos előkészületek nélkül vajmi kevés eséllyel érheted el a céljaid. Habár ebben a cikkben csak hozzávetőlegesen érintettük a témát, de már ebből is látható, hogy a siker érdekében számos dologra kell figyelned. Fogalmazz meg stratégiát a jogi kötelezettségektől kezdve a pénzügyi oldalon át egészen a marketingtervig. Ne félj belevágni egyedül, hiszen kellő tudatossággal és motivációval még sikeresebb lehetsz, mintha társas vállalkozást indítanál!
Nyitókép: Canva Studio/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.