Várospanoráma az egri minaretből
Kevés magyar város büszkélkedhet olyan belvárosi – történelmi – kilátóval, mint Eger. A XVI. század végén épült minaret a török építészet egyik legészakibb épen maradt emléke, amely a hajdani Kethuda dzsámihoz tartozott.
A török hódoltság idejéből öt minaret maradt fenn Magyarországon, Egerben, Pécsen, Érden, Szigetváron és Esztergomban, de csak az egri és a pécsi maradt meg eredeti állapotában. Az egri minaret negyven méter magas, szűk teraszára 97 csigalépcső vezet fel. Napsütéses időben páratlan panoráma nyílik innét a városra. A minaret teraszáról a török megszállás idején naponta ötször hívta imára a müezzin, ma a városban tartózkodó turisták egyik legkedveltebb célpontja.
A csigalépcső belső orsója körül egy 90 cm átmérőjű betongyűrűt helyeztek el, ami a feljárást a 97 lépcsőn jelentősen leszűkíti, de aki vállalja a feljutás nehézségeit, 32 méter magasból élvezheti a város panorámáját.

Fotó: www.minareteger.hu
Klausztrofóbiásoknak nem ajánlott
A tériszonnyal küzdőket is próbára teheti
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Az egri várban komoly felújítási munkálatok zajlanak. A 2,1 milliárd forintos beruházás első ütemében egyebek mellett felújítják a látogatók elől több mint 30 éve elzárt Török-kertet, a Szép-bástyát és megújulnak a várbéli közművek is. A megépülő Dobó-bástya alól induló, a vár északi kapujáig tartó parkosított várfalsétány nem csak turisztikai attrakció lesz, hanem a belvárosba vezető új közlekedési útvonalat is kínál majd. Később, a fejlesztés második ütemében a Setét-kapu felújítására és a kazamata-rendszer rekonstrukciójára kerül sor.
Müezzin ének az egri minaretből
Webajánló
Az egri vár hivatalos honlapja >>
Fotó: Életszépítők © Ymon
Alapító-főszerkesztő
Több mint húsz évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként. Szerettem volna kimaradni a nagy médiaátrendeződésből, részben ezért hoztam létre ezt a független felületet. Hét és fél év telt el magazin indulása óta. Kitartó munka, elköteleződés eredménye, család, munka mellett, szabadidőnk terhére gondozzuk. Hálás vagyok mindazoknak, akik részt vállalnak benne.
Képesítéseim: szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró, kiadványszerkesztő. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet végzős MA-hallgatója vagyok, TDK kutatási területem az iskolai mentálhigiéné.
Ide írhatod a véleményed!
Want to join the discussion?Feel free to contribute!