Vegyszermentes kertészkedés talajtakarással
A komposztálás mellett a talajtakarás a vegyszermentes kertészkedés újra felfedezett, hatékony eszköze. A jól megválasztott és megfelelően kihelyezett takarás átereszti a talaj felé a csapadékot, de megakadályozza a túl gyors elpárolgást, valamint visszaszorítja a gyomosodást. A színes talajtakarás rendezettséget ad, kellemes látványt nyújt, hiszen kihangsúlyozza a növényeket, természetes hatást kölcsönöz a kertnek. A természetes anyagok felhasználásával akár kerti utakat is kialakíthatunk, melyek környezetbarát és barátságos hangulatot teremtenek az ágyások között.
Nagy Adrienn agrármérnök összeállítása
Hogyan alakítsuk ki a takaróréteget?
A takarás kihelyezése előtt gereblyével vagy kapával fel kell lazítanunk a talajt, és eltávolítani a nem kívánatos gyomokat. Azokat a takaró anyagokat, melyek idővel lebomlanak (például a fakéreg) évente háromszor, tavasszal, nyáron és ősszel, talajlazítás követően újra ki kell szórni. A különböző anyagokat eltérő vastagságban kell kihelyezni.
Fontos, hogy a frissen ültetett palánták köré minimum 10 centis távolságban helyezzük ki a takaróréteget, mivel a kevésbé szellőző talajra érzékenyebbek!
Milyen anyagokkal takarhatjuk a talajt?
Olyan anyagokat érdemes felhasználni, amely kertünkben és háztartásunkban hulladékként keletkezik. A komposzt az egyik legjobb megoldás, hiszen nemcsak szigetel, de tápanyagot is ad a talajnak, és a felesleges hulladékot is hasznosítjuk.
A legkönnyebben elérhető, olcsó alapanyag a fűnyesedék, hiszen sokszor gondot okozhat a lenyírt pázsitról visszamaradt fűhalom. Amennyiben nem hagyjuk a lenyírt gyepen a fűszálakat, fonnyasztott vagy szárított állapotban használjuk fel. Magas a foszfor- és káliumtartalma, a konyhakerti növények és dísznövények számára egyaránt kiváló.
Az avart és a lombot – ha nem komposztáljuk – felaprítva szórjuk növények köré, ellenkező esetben csapadék hatására összetapad, és lefojtja a talajt. Ha nem tudjuk összeaprítani, érdemes szalmával keverni.
Fenyőtű és fenyőkéreg is kiváló választás, a szamóca meghálálja, hiszen a talajtakaró javítja a gyümölcs ízét és ellenállóvá teszi a növényt a betegségekkel szemben. A savanyú talajt kedvelő növények számára is ideális. A fenyőkéreg ráadásul jól mutat, emeli a kert esztétikai minőségét.
Fűrészpor is használható talajtakaráshoz, kiváló megoldás, ha megoldatlan az esővíz-elvezetés , illetve olyan helyeken, ahol pangó víz gyűlik fel. A fent említetteken kívül talajtakaró anyagként használható a kukoricaszár és -csutka, vagy a hajdina és a széna is.
Bármelyik anyag mellett döntenénk is, abban biztosak lehetünk, hogy a takaróréteg megvédi növényeinket a kiszáradástól a nyári hőségben, visszaszorítja a kerti gyomokat, télen pedig a fagyoktól védi kedvenc növényeinket. Mindemellett javítja a talaj szerkezetét, és tápanyag-visszapótlást is biztosítja.
Nyitókép: AndreasGoellner/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.