Életmentő figyelmesség: madáritató, madárfürdető kánikulában. Praktikus tippek
A nyári hőségriadók és a tikkasztó szárazság nemcsak minket, embereket tesz próbára, hanem az élővilágot is. Nemcsak a házi kedvenceink igényelnek ilyenkor extra figyelmet. A városi parkok és a vidéki kertek madarai valóságos túlélőharcot vívnak. Városi környezetben a tiszta, friss víz életmentő számukra.
A madarak itatása nem igényel komoly anyagi ráfordítást, mégis fontos természetvédelmi tevékenység, amit saját hatáskörben megtehetünk. A madarak nyáron szívesen fürdőznek is.
A madaraknak a víz két dolog miatt létszükséglet. Az egyik a folyadékpótlás: a tikkasztó melegben a madarak is dehidratálódnak. Mivel nem izzadnak, lihegéssel hűtik magukat, ami rengeteg párologtatással, ezáltal vízveszteséggel jár. A másik a tollazat karbantartása: a fürdés nem luxus vagy wellness a részükről. A tollak közé rakódott por, az élősködők és szennyeződések rontják a repülési képességüket és a hőszigetelésüket. A tiszta tollazat a madaraknak a túlélés záloga.
Városi környezetben a madaraknak elképesztően nehéz dolguk van. Az aszfalt és a beton visszaveri a hőt, ráadásul nehezen jutnak vízhez.
Hova tegyük a madáritatót, fürdetőt?
Nehéz lenne megnevezni egyetlen tökéletes helyszínt, mivel a különböző madárfajok máshol érzik magukat biztonságban. A legjobb, ha a saját környezetünk adottságaihoz igazítjuk az elhelyezést. A lábakon, például rönkön, állványon álló itatók, fürdetők általában biztonságosabbak, mivel így gyorsabban észlelik a madarak a rájuk leselkedő veszélyt és nehezebben férnek hozzájuk a ragadozók (macska, nyest stb.). A földön elhelyezett itatók is beválhatnak, ezeket igyekezzünk védettebb helyre tenni. A rigók, a galambok számára ezek ideálisabbak.
Milyen az ideális madáritató?
Nem kell méregdrága, díszes kerámiaedényeket vásárolni, bár elérhető áron is kaphatók esztétikus, praktikus madáritatók, fürdetők.
Egyszerű eszközökkel is megoldható az itatás, fürdetés. Jó szolgálatot tesz egy nagyobb műanyag virágalátét, egy mázas cseréptál vagy nehéz kőtál. A lényeg, hogy az edény ne legyen mély, és ne legyen túl könnyű, amit a szél felborít. Sikér, legfeljebb 5-7 centiméter mély legyen, mivel a kistestű madarak (cinegék, poszáták, verebek) belefulladhatnak a mély vízbe. Érdemes nagyobb kavicsot a vízbe tenni, az sem baj, ha kiáll a vízből, így a madarak számára biztonságot nyújt. Jó, ha a tál pereme és belső felülete érdes, így a madarak jobban meg tudnak kapaszkodni; a sima, mázas porcelántálak itatónak, fürdetőnek kevésbé alkalmasak.
A vizet naponta, kánikulában akár naponta kétszer cseréljük! Ne csak utántöltsük a hiányzó mennyiséget, hanem öntsük ki a régit, és mossuk is ki a tálat. Ezután töltsük fel friss, hideg vízzel az edényt.
Porfürdővel is segíthetjük a madarakat
Az itató mellé kialakíthatunk egy porfürdőzőt is. Egy másik lapos tálba tegyünk finom szemcséjű homokot vagy száraz földet. A verebek és rigók imádnak a porban hemperegni, ez segít nekik tisztán tartani a tollazatukat és megszabadulni az élősködőktől.
Nem biztos, hogy az itató kihelyezése után rögtön megérkeznek a kis vendégek! Legyünk türelmesek! Időbe telik, mire a környék madarai felfedezik az új oázist. Amint azonban rátalálnak, visszatérő vendéggé válnak, mi pedig gyönyörködhetünk bennük.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.





