A keratoconus szembetegség kontaktlencsés kezelése
Hallott már a keratoconusról? Nos ez egy olyan szaruhártyát érintő betegség, amely nem gyulladásos eredetű, és sajnos a kialakulásának okairól sem sokat tudunk, azt viszont igen, hogy a kezdeti stádiumban sokan észre sem veszik, hogy kialakulóban van a probléma, csak később eszmélnek rá, amikor már erősebbek a tünetek.
A keratoconus alapvetően a szaruhártya fokozatos elvékonyodását és megnyúlását jelenti, amellyel – nem meglepő módon – együtt jár a látás folyamatos romlása is. Mivel genetikai betegségről van szó, a kiváltó okokat sajnos nem lehet kezelni, azonban a tüneteket igen, méghozzá kontaktlencsével.
A keratoconus tünetei a korai stádiumban jól korrigálhatók lágy kontaktlencsével, ha pedig csak később csípik nyakon a problémát, akkor a félkemény vagy a kemény kontaktlencse lehet a megoldás. Kontaktlencse alatt érthetünk hagyományos kontaktlencséket is, amelyek azonban csak addig lesznek használhatóak, mint egy szemüveg, asztigmiásoknak pedig nem is ajánlott ez a megoldás, mert nem látnának vele igazán élesen. De akkor mégis milyen kontaktlencsét hordjon az, aki keratoconusszal küzd?
Keratoconusos lágy kontaktlencse
Természetesen a kifejezetten keratoconusos kontaktlencse a megoldás! Ha kis- vagy középfokú keratoconusról beszélünk, akkor a speciális, keratoconusos lágy kontaktlencse jó választás lehet a tünetek enyhítésére, sőt még kényelmesebbnek is mondható, mint a keményebb társai. Azonban meg kell jegyezni, hogy ez a fajta lencse nem kecsegtet olyan mértékű látásjavulással, mint a keményebb (speciális) kontaktlencsék.
Kemény gázáteresztő lencse (RGP)
Az úgynevezett RGP-t, azaz a kemény gázáteresztő lencsét alkalmazzák leggyakrabban a
keratoconus korrekciójára. A gázáteresztés azért fontos, mert így a szaruhártya képes “lélegezni” a lencseviselés közben, így jobban óvhatjuk szemünk egészségét. Az RGP lencséknek további előnye, hogy illeszkednek a keratoconusos szaruhártya alakjához, emiatt nemcsak a viselésük kényelmesebb, hanem a behelyezésük és a kivételük is egyszerűbb. Segítségükkel akár 100%-os látásélesség is elérhető, és még a súlyosabb mértékű keratoconust is jól korrigálhatják. Mindemellett nagyon fontos a lencsék rendszeres ellenőrzése, hogy a kezelés valóban hatékony legyen. Az ilyen típusú lencsék alkalmazását mindig alapos vizsgálat és tervezés előzi meg, mert csak így biztosítható a megfelelő illeszkedés.
Honnan tudjuk, milyen lencsére van szükségünk?
Azt már tisztáztuk, hogy az RGP lencsék használatának feltétele az alapos vizsgálat és az egyedi tervezés, amely azt jelenti, hogy ha ilyen lencsékre van szükségünk, akkor fel kell keresnünk egy megfelelő vizsgálati lehetőségekkel, gépparkkal és szakorvosokkal rendelkező klinikát. Szerencsére Magyarországon is van ilyen klinika, méghozzá a margitszigeti Focus Medical, ahol a topográfiás (a szaruhártya felszínét és vastagságát megállapító) vizsgálatoktól kezdve, a megfelelő lencse kiválasztásán át, a lencse illesztéséig mindent elvégeznek, amire csak szükségünk van ahhoz, hogy élesen láthassunk akkor is, ha keratoconusszal küzdünk.
Így illesztik a keratoconusos szemre a lencsét a Focus Medicalban
Először is érzéstelenítő szemcseppet kapunk, ugyanis az illesztés során a kemény lencsék irritálhatják a szemet, és így elkerülhetjük a kellemetlenségeket. Ha megvolt az érzéstelenítés, akkor a lencse beillesztése következik. Amikor ez is kész, akkor a szakorvos részletes tájékoztatást ad a továbbiakról, azaz hogy hogyan tegyük be és vegyük ki egyedül a lencsét, illetve hogy hogyan tároljuk és hogyan tisztítsuk a mindennapokban.
Összességében tehát a keratoconus kezelését célzó kontaktlencsék használata sem sokkal bonyolultabb a hagyományos kontaktlencsékénél, viszont a használatukhoz nagyon nagy szükség van azokra a rendkívül alapos vizsgálatokra, amelyeket a Focus Medicalban egy gyors időpontfoglalás után el is végeztethetünk. Ezért aki keratoconusszal küzd, az ne habozzon bejelentkezni a nagy múltú látásjavító klinikára, hogy mihamarabb megkaphassa az életminőségét is pozitívan befolyásoló kontaktlencsét.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.