Milyen hátrányokkal jár, ha alacsony a levegő páratartalma?
Az otthonunk kényelme szempontjából különösen fontos, hogy az itt töltött idő alatt milyen minőségű levegőt lélegzünk be. A fűtési szezon alatt gyakran előfordul, hogy a beltéri páratartalma jelentősen csökken, ami különféle egészségügyi problémákat okozhat.
Az alacsony páratartalom képes kiszárítani a légutak nyálkahártyáit, ami köhögést, fejfájást vagy akár ingerlékenységet is előidézhet. De hogyan kezelhetjük ezt a helyzetet hatékonyan? Ennek járunk utána cikkünkben, és azt is elmondjuk, miért érdemes a BonAir.hu párásító készüékeit választani.
A száraz levegő hatása otthonunkban
Ki gondolná, hogy a fűtési szezon alatt a levegő páratartalma olyannyira lecsökkenhet, hogy az már egészségügyi problémákat is kiválthat? Nemcsak mi érezhetjük a száraz levegő negatív hatásait, de az állataink, növényeink és még a berendezési tárgyaink, valamint hangszereink is.
A zenészek különösen érzékenyek erre, hisz hangszereik karbantartásába rengeteg időt és energiát fektetnek. Azonban a száraz levegő veszélyesebb is lehet: károsíthatja a nyálkahártyákat, elősegítheti a légúti fertőzések kialakulását.
A hideg levegő paradoxona
Amikor télen kinyitjuk az ablakot friss levegő beengedése céljából, talán meg se fordul a fejünkben, hogy a kintről érkező hideg levegő relatív páratartalma rendkívül alacsonyra csökken mihelyt benti hőmérsékletre melegszik.
Ez azért van, mert a hideg levegő kevesebb nedvességet vesz fel, mint a meleg. A 0°C-os, 100%-os páratartalmú levegő sokkal kevesebb vizet tartalmaz, mint a 20°C-os, 100%-os páratartalmú levegő.
Érdekes, ugye? Ezért lehet, hogy szellőztetés után szárazabbnak érezzük a levegőt, ami még tovább rontja a helyiségek páratartalmát.
Hogyan érhetjük el az ideális páratartalmat?
A megfelelő páratartalomszabályozás az egészségéhez elengedhetetlen. Illetv nemcsak az egészség, de az anyagi szempontok is mellettük szólnak. A megfelelően beállított páratartalom javítja a komfortérzetet, így kevesebb fűtési energia szükséges a kellemes hőérzet eléréséhez.
Ezen túlmenően az optimális páratartalom szintjén, 40-60%-on, a ruhák és egyéb tárgyak elektrosztatikus feltöltődése is csökken. A párásítás tehát több előnnyel is járhat: egészségesebb környezet, kevesebb köhögés és fejfájás, valamint alacsonyabb fűtési költségek.
Azonban figyeljünk arra is, hogy túlzásba se essünk, hisz a túlzott páratartalom a gombák és atkák szaporodásának kedvez.
Megfelelő eszközök kiválasztása
A páratartalom problémájának megoldásában a párásító eszközök kiválasztásával is segíthetünk. A megfelelő készülék kiválasztása segíthet az optimális belső környezet fenntartásában, mely rendszeresen ellenőrizve, szabályozva képes lehet biztosítani az ideális körülményeket. A BonAir.hu, prémium minőségű termékeket kínál, amelyek automatikus szabályzó technológiával is rendelkeznek, hogy elkerüljék a túlpárásítást.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.