Milyen nehézségei vannak a családon belüli ingatlanvásárlásnak?
Ez leginkább akkor merülhet fel, ha lakáshitelt szeretnénk felvenni. Ilyenkor is lehet igényelni, viszont a bankok szigorúbb feltételeket szabhatnak. Az egyes hiteltípusoknál más-más elvárásoknak kell megfelelni, de szerencsére a feladat nem lehetetlen. A legjobb, ha egy szakembert is bevonunk a folyamatba.
Milyen feltételekkel kaphatunk lakáshitelt?
Az alapvető hitelfeltételek a lakáshitel esetében sem változnak, ahogy erre az expresszkolcson.hu szakemberei is rámutatnak. A munkaviszony, a hitelképesség, a jövedelem és a fedezettség tekintetében a családon belüli vásárlásoknál is ugyanarra kell készülni. Azonban a bankok gyakran vizsgálják a tranzakció hátterét is. Ennek az elsődleges célja az, hogy kiszűrjék a fiktív adásvételeket, amelyeket általában lakásvásárlási támogatásokhoz való jogosulatlan hozzájutás céljából szoktak végrehajtani.
A pénzintézetek elvárják, hogy beköltözzön a vevő a megvásárolt ingatlanba és az a későbbiekben a lakhatását szolgálja. Az adásvételi szerződésben szereplő ár piacinak kell, hogy minősüljön. Ezt általában ingatlanbecsléssel támaszthatják alá a bankok. Továbbá a családtagok ne éljenek vissza a hitellehetőséggel, ne próbáljanak meg kedvezményes hitelhez jutni úgy, hogy annak a látszatát keltik, ez egy piaci áron történő adásvétel. A lakáshitel a leggyakoribb opció, ami családon belüli ingatlanvásárlás esetén szóba jöhet.
A hitelösszeg felhasználható az ingatlan vételárának és annak felújítási költségeinek fedezésére. Választhatunk szabad felhasználású jelzáloghitelt, de ezt nemcsak vásárlásra, hanem bármilyen más célra is lehet költeni. Fontos, hogy családon belüli adásvételek esetében a CSOK Plusz és a hozzá kapcsolódó kedvezményes lakáshitel nem igényelhető. A leghatékonyabb az, ha minél több ajánlatot kérünk be és hasonlítunk össze, mivel a bankok eltérő feltételeket szabnak.
Mire kell felkészülni családon belüli adásvétel esetén?
A lakásvásárlás egy összetett procedúra, a hitelezés tovább bonyolítja. Ha családtagtól vásárolunk, azzal sok energiát és időt lehet spórolni, mivel például a rejtett hibák miatt sem kell annyira aggódni. Egyes bankoknál bevett gyakorlat az, hogy csak a tulajdonostársak kivásárlására ad hitelt, tehát a vevőnek rendelkeznie kell tulajdoni hányaddal az ingatlanban. Olyan esettel is találkozhatunk, hogy a pénzintézet elvárja, a kivásárolt tulajdonostárs az adásvétel után ne lakjon az ingatlanban.
Mi a helyzet válás esetén?
A házaspárok közötti adásvétel oka lehet a kapcsolat felbontása is. A bankok különböző módon állnak ehhez a helyzethez, ezért is ajánlott pénzügyi szakértőt bevonni a folyamatba. Természetesen van megoldás, de figyelembe kell venni a jogi és pénzügyi vonatkozásokat. A közös tulajdonban lévő ingatlan sorsát a bíróság fogja rendezni válás során, ami történhet megegyezés alapján is.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.