5 tévhit a villanybojlerekkel kapcsolatban, ami megakadályoz egy jó döntésben
A hagyományos gázüzemű készülékekkel szemben a villanybojlerek nemcsak hatékonyabb működést biztosítanak, de – mivel nem termelnek égéstermékeket – a fenntarthatósági elvárásoknak is jobban megfelelnek. Egyértelmű előnyeik ellenére azonban továbbra is több félreértés él a köztudatban működésüket, illetve hatékonyságukat illetően.
Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb tévhiteket, amelyek sokakat eltántoríthatnak attól, hogy villanybojlerre váltsanak.
Hogyan működik a villanybojler?
A villanybojlerek népszerűsége jelentősen megugrott az utóbbi években, amiben minden bizonnyal kiemelt szerepe van annak, hogy a gázüzemű készülékekkel összevetve működésük nemcsak hatékonyabb, hanem környezetkímélőbb is. A földgázzal szemben az elektromos energia sokkal tisztább energiaforrás, így a villanybojlerre való váltással ingatlanunk károsanyag-kibocsátását is csökkenthetjük.
A villanybojlereknek több típusát is megkülönböztetjük:
A klasszikus villanybojlerek egy elektromos ellenállás által felmelegített, cső alakú fűtőelem (fűtőszál) segítségével melegítik fel a használati vizet az általunk beállított célhőmérsékletre, ami akár 80 °C-os is lehet. A zuhanyzáshoz, fürdéshez vagy egyéb, meleg vizet igénylő tevékenységekhez így nagy mennyiségű kevert víz (40 °C) áll rendelkezésre; amint azt elhasználtuk, a bojler újabb adag vizet melegít a kívánt hőmérsékletre.
Az elektromos üzemű bojlerek közé soroljuk a hőszivattyús forróvíztárolókat is, amelyek működési elve a hűtőgépekéhez hasonló, csak éppen fordítva: a hideg oldalról elvont, a meleg oldalon leadott hőenergiát hasznosítja. Ezek a készülékek nemcsak a használati meleg víz előállítására alkalmasak, hanem szellőztetésre, páramentesítésre is.
Az indirekt fűtési rendszerű bojlerek a víz melegítéséhez szükséges energiát külső forrásból – például napkollektorból, kültéri hőszivattyúból vagy kondenzációs gázkazánból – nyerik ki. Ezekben a készülékekbe rendszerint elektromos pótfűtést is beépítenek, így szükség esetén a külső forrás nélkül is képesek biztosítani a meleg vizet.
5 gyakori tévhit a villanybojlerekkel kapcsolatban
Habár egyre több háztartásba kerül beszerelésre villanybojler, több félreértés is van a köztudatban a működésüket, illetve hatékonyságukat illetően, ami sokakat továbbra is visszatart attól, hogy lecseréljék meglévő készüléküket. Az alábbiakban összeszedtük az öt leggyakoribb téves elképzelést a villanybojlerekkel kapcsolatban.
1. Túl sok áramot fogyasztanak
Ugyan az kétségtelen, hogy a villanybojlerek energiaigénye magasabb, mint a gáz- vagy olajüzemű készülékeké, ma már számos olyan modern változat elérhető, amelyekben különféle, energiatakarékosságot célzó okosfunkciók vannak, ezek segítségével pedig jelentősen csökkenthetjük áramfogyasztásunkat. Emellett azzal is sokat lefaraghatunk rezsiköltségeinkből, ha a villanybojlert a sokkal kedvezőbb árfekvésű éjszakai árammal üzemeltetjük.
2. Bonyolult a telepítésük
Gyakori tévhit az is, hogy a gázbojler cseréje elektromos üzemű készülékre extra bonyodalmakkal jár. Pedig valójában a telepítésük nem is lehetne egyszerűbb: egy hozzáértő szakember pár órás munkával beszereli és működésbe is hozza a készüléket, a használaton kívülre kerülő füstcső és gázvezeték lezárása pedig szintén egyszerűen megoldható. Ráadásul, míg a gázbojlerek beszerelésekor engedélyeztetésre, a kémény felülvizsgálatára is szükség van, addig a villanybojlerek telepítésekor ezekkel sem kell számolnunk.
3. Rövid az élettartamuk
Ugyan a használat gyakorisága, a karbantartás rendszeressége, illetve a lakóhelyünkön elérhető víz minősége mind befolyással lehet készülékünk élettartamára, általánosságban elmondható, hogy a villanybojlerek hosszú időn keresztül, akár 10-12 évig is kiszolgálnak minket. Emellett a legtöbb gyártó kiterjedt, megbízható szervizhátteret is biztosít, a rendszeres és szakszerű karbantartással, ellenőrzéssel pedig számottevően meghosszabbíthatjuk vízmelegítőnk élettartamát.
4. Sok helyet foglalnak
Az elektromos tárolós bojlerek a felmelegített vizet egy hőszigetelt tartályban tárolják, ami miatt kétséget kizáróan helyigényesebbek, mint az átfolyós vízmelegítők. Éppen ezért a vásárlást megelőzően fontos számításba vennünk háztartásunk vízfogyasztási szokásait, hogy az optimális tárolókapacitású készüléket válasszuk, amely elegendő mennyiségű meleg vizet szolgáltat, de nem foglal túl sok helyet sem a fürdőszobában.
A villanybojlerek ugyanakkor nem igényelnek égésteret, ami könnyebbséget jelenthet a telepítéskor. Ezen felül számos készülék felszerelhető álló, illetve fekvő pozícióban is, ami rugalmas beszerelési lehetőségeket biztosít még a kisebb alapterületű helyiségekben is.
5. Magas a telepítési költségük
Ahogyan az fentebb már szóba került, a villanybojlerek telepítése rendkívül egyszerű, és mivel sem engedélyeztetési eljárás, sem a kéményrendszer korszerűsítése nem szükséges hozzá, további felmerülő költségekkel sem kell számolnunk a telepítéskor. Ráadásul az elektromos vízmelegítők cseréje, javítása és karbantartása is egyszerűbb, mint gázüzemű változatoké, ezért a hosszabb élettartam mellett az összköltségeink is jóval alacsonyabbak lehetnek.
Nyitókép: vectorpocket/Freepik
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.