Higiénia a hálószobában: milyen gyakran cseréljünk ágyneműt, hogyan tisztíthatók a párnák és a matracok?
Életünk mintegy harmadát alvással töltjük, ebből kiindulva az egészségünk és az alvásminőségünk szempontjából meghatározó, mennyire kényelmes az ágyunk, milyen felületen fekszünk, milyen ágyneműt használunk. A párnák, paplanok minősége mellett jó, ha kellő figyelmet fordítunk az ágyneműhuzat, a lepedő anyagára, tisztaságára, hisz ezek érintkeznek közvetlenül a bőrünkkel.
A frissen mosott, vasalt ágynemű kellemes érzetet ad, nyugtatólag hat ránk. Adódik a kérdés: milyen gyakran cseréljük az ágyneműhuzatot? A legtöbben egyetértenek azzal, hogy az ágyneműt hetente érdemes tisztára cserélni, de a csere gyakorisága függ attól, hogy
- egészségesek vagyunk-e (betegség esetén naponta is indokolt lehet a csere)
- mennyire vagyunk izzadékonyak
- milyen évszakban vagyunk
- milyenek a tisztálkodási szokásaink (este vagy reggel zuhanyzunk?),
- van-e háziállatunk, aki előszeretettel „tanyázik” az ágyon stb.
Miért érdemes az ágyneműt rendszeresen cserélni? Azért, mert az ágyneműben sok baktérium, gomba és poratka gyűlhet össze, ezek a szabad szemmel nem látható lények pedig allergiás reakciókat, asztmát és más egészségügyi problémákat okozhatnak.
Milyen hőfokon mossuk az ágyneműt? A 60-90 Celsius-fokos mosást fertőtlenítő mosásnak is nevezik. Ha heti rendszerességgel mossuk az ágyneműt, elegendő 60 Celsius-fokon mosni. Betegség esetén alkalmazhatunk magasabb hőfokot – mosásnál mindig vegyük figyelembe az ágynemű anyagát, a címkén található utasításokat be kell tartani.
A vasalás is kiváló fertőtlenítő, ezért erre is érdemes időt szánni.
A mosást nem helyettesíti a szellőztetés, de napsütéses, száraz időben – ha megoldható – érdemes kitenni az ágyneműt a szabadba. A napfény és a szél elűzi a poratkákat, az ágynemű kellemes illatú lesz.
Porszívózással is tisztíthatjuk, fertőtleníthetjük az ágyat. Léteznek olyan porszívók, amelyeket kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki. Speciális szűrőkkel rendelkeznek, UV-fénnyel ellátottak. A porszívózás sem helyettesíti a rendszeres mosást és a szellőztetést, de hatékony például a poratka, az elhalt bőrsejtek eltávolítására.
A matrac nehezebben tisztítható, de évente egyszer-kétszer érdemes sort keríteni erre is. Profi szakemberek vállalnak tisztítást, de jó szolgálatot tehet a fertőtlenítő szellőztetés nyáron, és a matrac rendszeres porszívózása is.
A párnák, paplanok többsége mosható mosógépben, és szárítható szárítógépben, de mindig ellenőrizzük a címkén található utasításokat!
Összességében: az életminőségünket jelentősen meghatározza az alvás minősége, ezért nem mindegy, milyen higiéniai körülmények között telnek az éjszakáink. Ahogy a közmondás tartja: a tisztaság fél egészség.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.