Nem hiszed el: mágnesszalagból horgolnak kézitáskát Afrikában! Chips-es zacskók és VHS kazetták új élete
Nagyanyám egyik téli elfoglaltsága volt a tejeszacskók kreatív újrahasznosítása. Harminc-harmincöt éve ezt a tevékenységet persze nem így hívták. A mamámat nem is a környezettudatosság vezérelte (vidéken alapból ebben a szellemben éltek az emberek), hanem a nagy háborúk idején megélt nélkülözés emlékei munkáltak benne. Nagymama korosztályából még sokan éltek abban a felfogásban, hogy mindent meg kell becsülni, nem szabad pazarolni, feleslegesen költekezni, ételt nem szabad kidobni stb. Nagyanyám csuhéból font lábtörlőket télen – péntekenként vitte a piacra -, és egyszer kitalált egy újítást: a csuhét, vagyis a kukoricalevelet, ezt a csodás természetes anyagot bevonta műanyag tejeszacskókkal. A zacskókat felhasználás előtt kimosta, 2-3 centi széles csíkokra hasította, és csuhé lábtörlő „csinos” műanyag borítást kapott. Nem szerettem a tejeszacskós lábtörlőket, sokkal szebbnek láttam a csuhéból készített változatokat, de a városi embereknek bejött, egytől egyig elkeltek…
Sokféle újrahasznosítást láttam már (évek óta figyelem a trendeket, az ötleteket), de ez a megoldás igencsak meglepett: helyi lányok, asszonyok VHS mágnesszalagból horgolnak kézitáskákat Zimbabwében…
Az Etsy-n lehet megvásárolni, és az angol forgalmazó rendesen megkéri az árát. A táskák állítólag tartósak, elnyűhetetlenek; kétféle méretben készülnek (30×20 és 40×30 cm).
Furcsa belegondolni, hogy már felnőtt egy generáció, melynek tagjai a VHS-t hírből (sem) ismerik. A VHS – Video Home System – 1976-ban jelent meg a japán JVC cég fejlesztéseként. A magán felhasználók között az 1980-as évektől vált általánossá. A DVD-k megjelenésével véget ért a VHS-kazetták aranykora, ma már retró tárgynak számítanak, a VHS lejátszók gyártása ennek ellenére relatíve későn, 2016-ban állt le.
Zimbabwében nemcsak VHS-kazetták lényegülnek át kézművesek által, hanem chipes zacskók is.
Lehet fokozni a dolgot. Ez a robogó és válltáska italos aludobozból készült, vietnami alkotók tehetségét dicsérik.
Nagyanyám valószínűleg elismerően nyilatkozna ezen kézműves remekekről…
Fotók: ModernVintageGiftCo, Etsy

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között leginkább építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem.
Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.