1989 óta virágzik Kapolcs. Megnyitott a 33. Művészetek Völgye. Ízelítő a vásári kínálatból
33. alkalommal nyitotta meg „kapuit” a látogatók előtt az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja. A Művészetek Völgye 2024-ben július 19-től 28-ig várja a közönséget a hangulatos Balaton-felvidéki falvakban, Kapolcs, Vigántpedend, Taliándörögd településeken.
Túl vagyunk a nyitó hétvégén, kifejezetten üdítő, hogy a fesztivál nyitására enyhült a júliusi hőség. Sokan voltak kíváncsiak a változatos programokra, a színes vásári kínálatra. Kapolcs viszi továbbra is a prímet, a kínálatot és a látogatószámot tekintve; egész évben nem fordulnak meg ennyien itt, mint a fesztivál idején.
Sok autós parkol továbbra is Kapolcs külterületén az utak mentén, pedig rendelkezésre állnak kiterjedtebb – napidíjas – parkolóhelyek is a településen. Aki mellőzné az autót, igénybe veheti a Csigabuszt, amely nemcsak Kapolcs-Taliándörögd-Vigántpetend között jár fél óránként, hanem Tapolcától és Veszprémtől is szállít utasokat (völgyszalaggal rendelkezők számára ingyenes közlekedést biztosít). Budapest és Kapolcs között először indult külön fesztiváljárat.
Akik több napig maradnak, sátrazhatnak; a kapolcs környéki, kapolcsi szálláshelyek már hónapokkal ezelőtt elkeltek.
A fesztivál formálódik, modernizálódik. Minden évben találunk újdonságot; korábbi, „ikonikus” udvarok költöztek el vagy épp nem nyitottak meg. A programkínálat sokszínű, nehéz választani, hisz időben párhuzamosan futhatnak olyan koncertek, előadások, amiről nem szívesen maradnánk le… A bőség zavarát a vásári portékák esetében is átélhetjük.
A Sziget Fesztiválon alkalmazott Festipay kártya nem új „elem”, ennek ellenére még mindig sokan rácsodálkoznak a „rendszerre”. Azoknak hasznos, akik készpénzzel szeretnének fizetni ételért, italért, vásári portékáért. A kézművesek, vendéglátósok készpénzt nem fogadhatnak el, ezért a látogatóknak az erre kijelölt fa bódékban lehet az ún. Festipay kártyát kiváltani. (A kártya kiváltása gyorsan megvan, de sorba kell állni, és ezt nem mindenki szereti.) A kártyát annyi készpénzzel töltik fel, amennyit a látogató a költekezésre szán. Az ötszáz forintos „kaució” pedig visszajár, a kártya leadása után, és az maradék összeg is, ami a vásárlások után a kártyán maradt. Egyébként pedig mindenütt lehet bankkártyával fizetni, tehát nem kötelező a Festipay-t kiváltani.
Kapolcs vonzereje töretlen; a nyár, a Balaton közelsége, a vidék varázsa olyan vonzó elegy, amit nehéz überelni, bár a később alapított vidéki fesztiváloknak is kialakult már a rajongótábora. Furcsa belegondolni, hogy Kapolcs 1989-ben nyitotta meg látogatóit a művészetek kedvelői előtt, Márta István ötlete nyomán. Felesége, Szurdi Éva keramikusművész, akinek a Fazekasműhelye máig nyitva áll a fesztivál ideje alatt a látogatók előtt, bárki kipróbálhatja a korongozást, a mázazást.
Kis túlzással, Kapolcs a keramikusok Mekkája, jóllehet a Művészetek Völgyében több más hagyományos és modernizált kézműves irányzat is jelen van. A keramikusok mostanra külön udvart kaptak, újonnan épített kemencével – udvaruk a Fő térről nyílik. Többen átköltöztek ide. Sokak kedvence, a kerámia álomvilágot, álomkertet felvonultató Manó Udvar maradt a megszokott helyén. Az árusok, kézművesek nagy része régi ismerős, de újakat is látni, és néhányan hátat fordítottak a vásárnak az évek során.
A vásáron, az Eger-patak mellett, Magyar Kézműves Szövetség tagjai kínálják portékáikat. A szövetség célja a magyar kézművesség méltó rangjának megteremtése megőrzése és tovább örökítése.
A fesztivál arculata – ha nem is drasztikusan – változott, sokkal szervezettebb, profibb a lebonyolítás, hulladékkezelésre is nagy figyelmet fordítanak.
Étlen-szomjan biztosan nem marad senki; kitelepültek a street food-osok, de azok sem maradnak hoppon, akik igazi házias étekre vágynak. Kapható churros, lángos, kürtőskalács is, fagylalt, minőségi kávé, házi szörpök, különleges borok, kimért édességek… Az Éltető Völgy udvarban kínált különlegességeket is érdemes megnézni, megkóstolni, beszerezni…
A szomszédos településeket a legegyszerűbben a Csigabusszal lehet elérni; Vigántpetend és Taliándörögd a fesztivál ideje alatt is csendesebb, de cseppet sem unalmas.
Ha zenés, színházi, egyéb előadásokat keresünk, biztosan találunk nekünk tetsző programot, nemcsak szabadtéren, hanem zárt, különleges atmoszférájú helyszíneken is.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.