Édesek, formásak: ajándékozzunk saját készítésű bonbont!
Remek karácsonyi kísérőajándék – amivel nem nagyon lehet tévedni – az édesség. Szép díszcsomagolásban ajándékozhatunk például bonbont! A legjobb, ha magunk készítjük el. Tetszés szerint ízesíthetjük, formálhatjuk, csomagolhatjuk, izgalmasabb – és megkockáztatjuk, finomabbak is -, mint a legtöbb, boltban vásárolt változat. Melinda így készíti.
Mire lesz szükségünk?
– Szilikon bonbonforma (sokféle forma létezik, a klasszikus bonbon formáktól kezdve, a miniatűr retikülön vagy tűsarkú topánkán át a szív formáig)
– Néhány tábla csokoládé (Melinda a SPAR saját márkájú csokoládéját ajánlja)
– Tej
– Töltelék
A bonbont sokféle töltelékkel elkészíthetjük, például tölthetjük birsalmasajttal, karamell krémmel, gumicukorral, dióval, mandulával, mogyoróval, grillázzsal, aszalt gyümölcsökkel. Melinda saját készítésű gesztenyelekvárjával ízesítette a bonbonokat.
Mennyiségek
Harminc darab bonbonhoz (kettő 15 darabos szilikonforma megtöltéséhez) 3 tábla, azaz 30 dkg étcsokoládé szükséges. A töltelék adagolásakor arra ügyeljünk, hogy a töltelék ne érjen túl a forma peremén.
Elkészítés
A legjobb a 2:1 | tej:étcsoki arányú keverés. Gőz felett felolvasztjuk a csokit, semmit sem kell hozzáadni; egy keveset a forma aljába teszünk, ez lesz a talpa a bonbonnak. Ezután a töltelék következik, majd újra az olvasztott csoki. Ezután megrázogatjuk, hogy buborék ne maradjon benne, és hűtőbe tesszük. Nagyjából 2 óra alatt készre dermed, s a bonbonokat kivehetjük a szilikonformából.
Melinda gesztenyelekvárja
Mielőtt belefognánk, tudnunk kell: a gesztenyelekvár készítése türelemjáték! Először is meg kell tisztítani a gesztenyét. Távolítsuk el a külső, barna héját, majd egy napra tegyük félre, ezalatt a belső héja szárad, s egy jó részét el lehet távolítani.
Következhet a főzés. Fazékban forrástól számítva nagyjából 30 percig főzzük a gesztenyét – a főzési idő függ a mennyiségtől, ezért időnként ajánlatos kóstolni, hogy ne főzzük szét. Ha megfőtt, szűrjük le, hűtsük ki, majd a maradék belső héját is távolítsuk el a gesztenyékről.
Mérjük le a gesztenyét, majd tehetjük vissza a fazékba, s forró vízzel félig töltsük meg az edényt (a víz mennyiségével lehet kísérletezni; minél kevesebb a víz, annál intenzívebb lesz a gesztenyeíz), majd botmixerrel pépesítsük. Cukorból a gesztenye mennyiségének a fele szükséges, ízlés szerint rumot is adhatunk hozzá. Ha forr, adjunk hozzá dzsemfixet (a gesztenye mennyiségéhez mérten). Pár percig főzzük, majd töltsük tiszta üvegekbe, erősítsük rá a fedelet, és a fejtetőre állítva hagyjuk kihűlni.
Melinda 2 kg gesztenyéből készítette el – ehhez 1 kg cukrot, 2,5 dl rumot használt fel. Két 7,5 dl-es és két 2 dl-es üvegre való lekvárt kapott ebből a mennyiségből. Legalább fél kiló gesztenyével érdemes nekilátni.
Időigényes, de a végeredmény miatt megéri elkészíteni – Isteni!
Ajánló
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.