A fodros levelű díszkáposzta a téli fagyokat is jól tűri
A káposztavirág, vagy másik ismert nevén a díszkáposzta (Brassica oleracea var. acephala) az egyik leglátványosabb őszi-téli dísznövény. A legszürkébb téli napok üde színfoltja lehet a kertünkben vagy a közterületeken. A leghidegebb hónapokat is gond nélkül átvészelik.
Ehető dísznövény
A díszkáposzta kétnyári dísznövény, amely a közönséges káposzta színes és csipkézett leveleket nevelő változata. Levelei a lila, a bíbor, a zöld és a fehér kombinációjában tarkállanak.
Bár hivatalosan ehető, kesernyés íze miatt kevesen kívánják a tányérjukra. Különleges megjelenése miatt viszont tökéletes választás lehet a kertbe, a teraszra vagy akár a balkonládába is. Sőt, a díszkáposzta nemcsak kültéri dekorációként állja meg a helyét, egy szép tálba helyezve, némi mohával körítve különleges asztaldíszt varázsolhatunk belőle.
Fényigényes növény, kedveli a napos helyeket, de félárnyékban is jól érzi magát. Szinte bármilyen talajban megél. Nem vízigényes, mérsékelt öntözést igényel. Nem szabad túlöntözni, mert a gyökerei könnyen rothadásnak indulhatnak.
Ha magvetéssel szaporítanánk, nyár végére érdemes időzíteni az ültetést – 10-12 hét alatt éri el végleges formáját. Kertészetekben cserépben is beszerezhető.
Kiválóan tűri a fagyokat, így a téli hónapokban is szép marad.
Japánban a díszkáposzta különösen népszerű az újév idején, mivel a jólétet és a hosszú életet jelképezi. Ezzel szemben nálunk inkább az őszi, téli kertek sztárja, a hideg-, fagyérzékeny virágok helyét veszi át.
Fotó: Pxhere, eletszepitok.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.