Ébredő Vulkán Szoborpark, avagy a magyar Stonehenge. A balatoni tanúhegyekre látni a Haláp-tanösvény tetejéről
A Balaton-felvidék közvetlen közelében, Tapolcától alig 4 kilométerre található Zalahaláp, melynek szomszédságában áll a vulkanikus eredetű tanúhegy, a 358 méter magas Haláp. Ez a legfiatalabb balatoni tanúhegy, 6 millió éves. A Haláp-tanösvényről lenyűgöző kilátás nyílik a többi tanúhegyre, a Tapolcai medencére. A Haláp tetejéről 360 fokos panorámában gyönyörködhetnek a látogatók.
Aki a Balaton-felvidéken jár, érdemes kitérőt tennie, a tanösvény szabadon látogatható, s bár a hegy tetejére, a fák között meredek lépcsők vezetnek, az út nem túl megterhelő. Az ösvény bejárása óvatosságra int, de kisiskolásokkal – folyamatos felügyelet, figyelem mellett – is bejárható. A kényelmes tempójú kb. 3 kilométeres túrára egy-másfél órát célszerű szánni. Túracipőben érdemes érkezni. A területen több helyen találhatók padok, pihenőhelyek.
Halápon az 1910-as évek elején intenzív bazaltbányászat kezdődött, a kitermelés az 1980-as évekig tartott; a hegy jelentős részét kibányászták, elhordták. Mintegy 50 milliárd tonna követ bányásztak ki, ennek folyományaként a hegy teteje teljesen eltűnt. A bányaüreg pereme körben megmaradt, szép, oszlopos elválású bazalttal. Látványos 5 és 6 szögletű, 20-80 centiméter vastagságú, oszlopos bazalttömbök borítják a kráter több mint 10 méter magas falát.
A tanösvény bejáratánál Szakonyi Sándor faszobra áll, Szent Borbálát ábrázolja. Szent Borbála a bányászok védőszentje, a szobrot a halápi bányászok emlékére állítottak.
A tanösvény csak gyalogosan járható be, a terület közelében nagy – ingyenes – parkolóhelyek állnak az autósok rendelkezésére.
A halápi tanösvény látványos eleme a szoborpark, Rhea Marmentini és Balanyi Zoltán szobrászművészek bazaltból alakítottak ki nagyméretű kőszobrokat. A látványosságnak Ébredő Vulkán Szoborpark a hivatalos neve, de sokan a magyar Stonehenge-nek nevezik.
Fotók: Mesterházy Mónika/www.eletszepitok.hu
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.