Tavaszi madárdal. Este, éjszaka hallhatjuk az udvarló fülemülék énekét
Ilyenkor tavasszal a kora esti és éjszakai órákban hangzik fel a világ egyik legszebb hangú madarának, a fülemülének az éneke.
A dal királya
A fülemülék testhossza 16 centiméter, szárnyfesztávolságuk 23–26 centiméter, testtömegük 17–24 gramm. Hasuk hátuk szürke, farkuk vörösesbarna, torkuk világosszürke. Magyarországon a lakott területek bokrosaiban is gyakorinak számítanak. A földön vagy bokrok tövén található rovarokkal, férgekkel, pondrókkal táplálkoznak, így a kert- és termőföld-tulajdonosok segítői. Fogságban elpusztulnak.
Gégéjük négy hangot képes egyidejűleg kiadni, zeneileg tökéletes akkordokat is énekelnek, kilométernyi távolságra is elhallatszó hangerővel. Különlegességük még, hogy az udvarló hímek elsősorban éjszaka énekelnek, a tojó nem énekel.
Éneklő fülemülék a Margitszigeten. Orbán Zoltán videója
A fülemüle hangja a művészeket is megihlette. Andersen Fülemüle című meséjéből Stravinsky írt operát, Händel orgonaversenyében a kakukk mellett a fülemüle strófái is megszólalnak. Oscar Wilde A csalogány és a rózsa című novellájának csalogány főhőse dalát és vérét áldozta a szerelem oltárán, de Arany János, Samuel Taylor Coleridge és John Keats verseiben is feltűnik a madár. Angliában 1924 májusában a BBC közvetített egy szabadtéri koncertet, ahol Beatrice Harrison csellóművész a kertjében duettet játszott az ott éneklő fülemülékkel. A kísérlet akkora közönségsikert aratott, hogy a rádióközvetítést a következő hónapban, majd a rákövetkező 12 tavaszon megismételték.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.