Hova kerülnek a gyermekek, ha válnak a szülők?
A válás és a különélés során a szülőknek meg kell egyezniük abban, hogy melyik fél fogja gyakorolni a szülői felügyeleti jogot. Közös szülői felügyeletben is meg lehet egyezni, de ezt is jóvá kell hagynia a bíróságnak.
Arról is meg kell állapodniuk, hogy a különélő szülő milyen gyakran, mennyi időtartamban, hol, illetve mikor fogja a kapcsolattartás jogát gyakorolni a gyermekkel. Arra is ki kell térni, ha valamilyen okból elmarad, akkor mi a módja a pótlásának.
Ki fogja gyakorolni a szülői felügyeleti jogot a különválás után?
A szülői felügyeleti jog kérdése sajnos nem mindig egyértelmű, vannak olyan élethelyzetek, amikor a két fél nem tud megegyezni. Azonban ezt a kérdést akkor is rendezni kell, ha a házasság vagy az életközösség felbontására kerül sor, és a feleknek közös kiskorú gyermekei vannak. Ha a szülők nem tudnak megegyezni, akkor a gyámhatóság vagy a bíróság fog helyettük dönteni.
Hazánkban a legtöbb esetben az anyákkal maradnak a gyermekek, de a bíróság a gyermekek érdekeit helyezi előtérbe a döntés során. A nőknek ilyenkor kihívásokkal kell szembenézni, hiszen össze kell hangolniuk a munkát és a családi életet is, mindezt egyedülálló anyaként. Gyakran vállalnak részmunkaidős állásokat, vagy olyan pozíciót, amely rugalmas munkavégzést tesz lehetővé.
A szülői felügyeleti jog megszűnése
A gyermek 18. életévének betöltésekor megszűnik a szülői felügyeleti jog, hiszen csak kiskorú gyerek esetében érvényesülhet. Házasságkötéssel a kiskorú nagykorúságot szerez, ilyenkor szintén megszűnik a szülői felügyeleti jog. Örökbefogadással, valamint a 6 hetesnél idősebb gyermek esetében is megszűnik, ha a szülő aláírja az örökbefogadáshoz hozzájáruló nyilatkozatot.
Amennyiben a házastárs fogadja örökbe a gyermeket, akkor viszont nem szűnik meg ez a jog. A természetes megszűnések körébe tartozik a szülő vagy a gyermek halála, de ezenkívül szünetelésre, illetve a bíróság általi megszüntetésre is mód van.
Mivel ebben a kérdésben mindig a bíróság dönt, ezért minden esetben kérelemre indul az eljárás. A szülői felügyeleti jog megszüntetését kérheti a másik szülő mellett a gyámhivatal, az ügyész és a gyermek is. Ugyanígy kérelemre működik a visszaállítás is, amennyiben a megszüntetésre okot adó körülmény már nem áll fenn.
Mi a helyzet a láthatási joggal kapcsolatban?
Dr. Sass Rita válóperes ügyvédnő tájékozatása szerint a gyermektől különélő szülőnek nemcsak joga, de kötelezettsége is a gyermekkel való kapcsolattartás. A gyermeket nevelő személynek pedig biztosítania kell a kapcsolattartás zavartalanságát.
A kapcsolattartásról megegyezhetnek a szülők is, egyezség hiányában a gyámhatóság fog dönteni. Ha házassági vagy gyermekelhelyezési per van folyamatban, és a szülők nem tudnak megegyezni ebben a kérdésben, akkor a bíróságra hárul ez a feladat.
Családjogi ügyekben mindig érdemes tapasztalt ügyvéd segítségét igénybe venni, hiszen tisztában van ezekkel a kérdésekkel és a jogi lehetőségekkel is. Hatékonyan közreműködhet a pozitív végkifejlet alakulásában.
Nyitókép: Fotó: Katrin Bolovtsova/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.