A közös családi készülődés gazdagítja és meghosszabbítja a karácsonyi élményeket
Amikor csinos, alkalomhoz illő ruhába öltözünk, tudattalanul viselkedésünket is átöltöztetjük. Finomabbá, ünnepélyesebbé válnak mozdulataink, és nemcsak azért, hogy ruhánkat óvjuk, hanem azért is, mert a díszesebb öltözethez nem illik a kapkodás, a hanyagság, a hétköznapi lezserség. Ilyenkor magabiztosabbak, elégedettebbek vagyunk, és ezt üzenjük a körülöttünk lévő világnak is.
Ünneplőbe öltöztetett fizikai környezetünk is hatással van viselkedésünkre, az ízlésünknek megfelelő, esztétikus, harmonikus karácsonyi dekorációk segítenek bennünket ráhangolódni az ünnepre, a vendégvárásra.
Nem mindenki szereti a csillogó-villogó, nyüzsgő karácsony előtti forgatagot, ahol versengve szólalnak meg a különböző karácsonyi dallamok, és még tolakodóbbak a reklámok, a vásárlásra ösztönző táblák, futófények, mint máskor. Ezek sajnos nem a szeretet ünnepére való készülődésre hangolnak bennünket, de saját otthonunk díszítéséhez mi választhatjuk meg azokat a lehetőségeket, melyek a meghitt, békés, szeretetteljes ünnepet varázsolják körénk.
Egy kész (az otthonossághoz szükséges dekorációkkal ellátott) otthon további díszítése egy adott pontig „felöltöztetést” jelent, de ha nem vigyázunk a mértékre, könnyen giccsessé, nyomasztóvá válhat.
Ha azt szeretnénk, hogy a belvárosi kavalkád után lakásunkban nyugodt légkör fogadjon bennünket, akkor figyeljünk oda, mikor elég a fényfüzér, a girland, a műanyag fenyőág. Talán észre sem vesszük, de lehet, hogy a zsúfoltság, a fények ide-oda ugrálása miatt leszünk ingerültek, gyermekeink pedig izgágák. A túldíszítettség bennünket is eltelíthet.
A saját készítésű, gyermekeink keze munkáját is magában rejtő koszorúk és karácsonyfadíszek nem olyan tökéletesek, mint bolti társaik, de mégis kedvesebbek, és üzenetük is más.
Megtalálható bennük a közös élmény öröme, a várakozás izgalma; a ragasztó, a drót ezeket úgy erősítette oda, hogy ha évek múlva előkerülnek a padlásról, akkor is érezni fogjuk bennük. A közös készülődés gazdagítja és meghosszabbítja az ünnepi élményeket, megakadályozza, hogy az ajándék kibontásával eltűnjön a varázs, és kipukkanjon a csodabuborék.
Amin együtt munkálkodunk, amiben közös energia van, az mindig tartósabb.
Az Angyalka ajándékai mellett ott illatozik a cukordarával púposan megszórt mézeskalács, az asztalon, minden tányér mellett a fenyőágacskából kanyarított szalvétagyűrű és az ovis szalvétakép, amikre a mamák és papák mind-mind nagyon büszkék.
Otthonunk ünnepi öltözetét ezek az apróságok jelentik. Tőlük lesz meleg, barátságos a szoba, és nem nyugtalanságot, hanem mosolyt, beszélgetést indítanak el körülöttünk.
„Egy bizonyos idő után
Akárhány karácsonyfát láthatsz,
Mindig csak egyet látsz
S a többi látszat.”
Részlet Gyurkovics Tibor: Karácsony c. verséből
Nyitókép: Christian Bowen/Unsplash
Pszichológus, szakíró, a Tuti Szoba Facebook oldal szerkesztője
Jól lenni és érdeklődéssel jelen lenni – ezt tartom a hétköznapjaimban és a munkámban is a legfontosabbnak. Rengeteget olvasok, sokat tanulok, és szívesen írok. Kedvenc és kimeríthetetlen témám az otthon lélektana. A tartalmas, pozitív, minőségi otthonlét megteremtéséről szólnak cikkeim, videóim és könyvem, az Otthonkönyv is. Amikor nem az otthonélményekről írok, akkor – pedagógusi múltamhoz visszanyúlva, és személyes érintettségem miatt – fejlesztő feladatokat gyűjtök és tervezek autista gyermekek számára. Szeretek mindent, ami értéket képvisel, ami elgondolkodtat, megmozgat, lelkesít.