Konyhakert kis helyen. Minden, amit a magaságyásról tudni érdemes. Letölthető útmutató
A magaságyás ideális kis helyigényű konyhakert kialakításához, sokféle zöldség és fűszernövény megtermelhető ily módon az év nagy részében. Ezt a kertészkedési módot ládakertészkedésnek is nevezik. Épített magaságyás nemcsak a kertben helyezhető el, hanem az előkertben, járdaszélen vagy akár a teraszon, erkélyen is; ideális városi kertészkedéshez.
A magaságyás előnyei
Könnyebb a talajművelés és a növénygondozás, mint a hagyományos kertekben. Mint a nevéből kitűnik, az ágyások magasítottak, vastag a földréteg – az ültetőközeg. A láda lábakon is állhat, így gyakorlatilag állva kertészkedhetünk.
A magaságyás vízelvezetése jobb, hőmérséklete magasabb, mint általában a talajé, ami jót tesz a növényeknek.
A talaj minősége jobb az ágyásban, mert könnyebben művelhető és egyszerűbb megoldani a tápanyagutánpótlást.
A talajmegóvásra is nagyobb figyelmet lehet fordítani, a könnyen hozzáférhető, áttekinthető magaságyásban termelt növényeket könnyebben megóvhatjuk a kártevőktől és az időjárás okozta károktól. A gazolás, gyomlálás sem jelent különösebb kihívást.
Lehetőséget ad a vegyszermentes kertészkedésre – vagyis egészséges biozöldségek kerülnek majd az étkezőasztalunkra. A gondosan művelt magaságyás nem igényel műtrágyát, vegyszert, rovarölőket.
A helyi adottságokhoz mérten kreatív megoldásokhoz tudunk folyamodni: az ágyásokat különböző formában, méretben szerezhetjük be vagy készíthetjük el házilag.
Hogyan kezdjük a ládakertészkedést?
Tél végén már érdemes megtervezni a magaságyás helyét. Gondoljuk végig, milyen növényeket szeretnénk, mekkora ültetőközegre lesz szükség, a rendelkezésünkre álló területen hány magaságyást tudunk elhelyezni. A helyi adottságokat célszerű feltérképezni, olyan helyen alakítsunk ki ágyásokat vagy olyan helyre tegyük a magaságyást, ahol tavasztól késő őszig elegendő napfény éri.
Mivel töltsük fel a magaságyást?
A magaságyás különböző anyagokkal, rétegezve tölthető fel, így megfelelő táptalajt biztosíthatunk a növényeknek. Alulra kerülhetnek lasssan lebomló gallyak, ágak, fölé pedig gyorsabban bomló anyagok (például száraz falevelek), erre szerves trágya is helyezhető, végül következhet a porhanyós, laza talajkeverék.
Mit ültessünk a magaságyásba?
Néhány ötlet zöldségekhez: bab, cékla, cukkini, csemegeuborka, csicseriborsó, sárgarépa, fehérrépa, hagymafélék, karalábé, kínai kel, lestyán, paprikafélék, paradicsomfélék, retek, salátafélék, spenót, újhagyma, zeller, borsó stb.
A Kreatív Farmer honlapján érdemes elmerülni a témában. Itt például találunk éves ültetési tervet >>
Eszerint februárban már vethetjük a borsót, a salátaféléket, a petrezselymet, a sárgarépát (a fagyok ellen fóliával védekezhetünk). Márciustól októberig változatos és bőséges termést biztosíthat a magaságyás.
Ajánljuk az érdeklődők figyelmébe a Kreatív Farmer csapata által összeállított, ingyenesen letölthető 59 oldalas kiadványt, amely A nagy magaságyás útmutató címet kapta. (Az útmutató borítóját használtuk fel ezen cikk illusztrálásához.)
Az 59 oldalas füzet innét tölthető le >>
Korábbi összeállításunk is hasznos lehet:
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.