Ládakertészet, avagy a négyzetméteres kertészkedés alapjai
A ládakertészet vagy másik nevén a négyzetméteres kertészeti koncepció (square foot gardening), remek lehetőség kezdő kertészeknek vagy azok számára, akiknek nincs nagyobb területük zöldségtermesztéshez. A módszert Mel Bartholomew fejlesztette ki; magyar nyelven is megjelent ebben a témában írt, praktikus tippekkel szolgáló kötete.
A Kertészkedés 1 négyzetméteren c. kötet ismertetőjét idézve: a ládakertészet egyszerű és elronthatatlan módszer, amivel akár a legkisebb helyen is megtermeszthetjük magunknak kedvenc zöldségeinket, fűszernövényeinket és virágainkat. A különleges talajkeverék minden tápanyagot tartalmaz, amire csak szüksége lehet egy növénynek, emiatt tápszerezni sem kell, ráadásul a talajművelés és a gyomlálás fáradságos műveletét is elfelejthetjük. És a legjobb benne az, hogy kortól, körülményektől és képességektől függetlenül bárkinek, bármikor elérhető közelségbe hozza a kertészkedés élményét.
Hogyan működik?
Emelt ágyást kell hozzá kialakítani, ezt négyzetekre osztani, majd ebbe vethetők a palánták.
A négyzetméteres kertészkedéshez elengedhetetlen a tervezés: ha a növényeket megfelelően társítjuk és intenzíven tápláljuk, a konyhakert gazdag termést produkál.
Az előnye ennek a rendszernek a rendelkezésre álló terület hasznosítása mellett az, hogy kevesebb öntözést igényel, kevesebb gyom jelenik meg, és könnyű hozzáférést biztosít a különböző növényekhez. Kiváló módja annak, hogy megtanuljuk, hogyan termesszünk saját fogyasztásra zöldségeket.
A négyzetméteres kertészkedés tíz alapelve
1. Négyzetezés
A kialakított ágyáson nem sorban, hanem négyzetekben fejlődnek a növények.
2. Emelt ágyás
A meglévő talajra juttatott talajkeverékbe kerülnek a magok.
3. Nincs bevetetlen terület
Egy ágyás csak vetett négyzetekből áll, nincsen bevetetlen négyzet, nincs sorköz.
4. Talajkeverék
Optimális talajkeverék 1/3 kevert komposztból, 1/3 tőzeg mohából, és 1/3 durva vermikulitból áll.
5. Rácsozás
Tartós négyzetméteres rács kialakítása segíti a vetést.
6. Körüljárhatóság
Az ágyást körüljárhatóvá kell tenni, így nem tapossuk a talajt, sem a növényeket.
7. Szétválasztás
Négyzetenként 1, 4, 9, vagy 16 növény ültethető. Egy négyzetbe egyfajta növény kerülhet.
8. Ültetés magról
Egy-egy részbe 2 vagy 3 mag vethető a kialakított lyukakba.
9. Víz
Kézi locsolóval öntözzünk!
10. Szüret
Betakarítás után az üres négyzetbe komposzt kerül, majd újratelepíthető más növényekkel.
Mit termeszthetünk másfél négyzetméteren?
A négyzetméteres módszerrel vetett másfél négyzetméteres alapterületet 16 db 30 x 30 centis négyzetre oszthatjuk.
Példa a növények társítására:
Az első két négyzetbe borsó (24), mellé két négyzetbe paradicsomtövek (2), az ötödikbe póréhagyma (16) kerülhet. A hatodik négyzet zöldbabbal (4) vetett, a mellette lévő pedig spenóttal (4). A nyolcadikba 4 különböző gyógynövény, a kilencedikbe 4 fejes saláta kerülhet. A saláták mellé sárgarépa (16), majd ismét fejes saláta (4). A tizenkettedik egységben káposzta (4), mellette pedig körömvirág (4) nevelhető. A maradék három helyet cékla (16), újhagyma (16), sarkantyúka (4) foglalhatja el.
Az általunk összeállított növénytársítás megtervezésekor fontos figyelnünk arra, hogy a magas növényeket ültessük az ágyás északi oldalára, így a kisebb növésűeket nem árnyékolják majd.
Az interneten számos ábra érhető el növénytársításhoz, a „square foot gardening” kifejezésre keresve, érdemes ezeket tanulmányozni.
Összeállította: Nagy Adrienn agrármérnök
Nyitókép: Mad Mod Smith/Flickr
Cikkajánló
Növénytársítás: a vegyszermentes kertészkedés alapjai >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.