Már napi 30 perc gyaloglás is jelentősen csökkenti a krónikus betegségek kockázatát
A tavasz közeledtével sokan szeretnének formába lendülni. A gyaloglás vagy a séta a napi rutinba könnyen beiktatható. A napi 10 ezer lépés az egyik leggyakrabban emlegetett cél, ha gyaloglásról van szó. Ez az ajánlás az 1960-as években terjedt el, amikor egy japán cég, a Yamasa bemutatta a Manpo-kei nevű lépésszámlálót. Az eszköz neve magyarul „10 ezer lépés mérő”. Azóta ez a szám széles körben elterjedt, és sokan ideális célként tekintenek rá.
A gyaloglás egészségügyi előnyei
Tanulmányok támasztják alá, hogy már napi 30 perc gyaloglás is jelentősen csökkenti a krónikus betegségek kockázatát.
A rendszeres gyaloglás javítja a szív- és érrendszer egészségét, csökkenti a magas vérnyomás kockázatát és az inzulinrezisztenciát.
Hosszabb gyaloglás során több száz kalóriát tudunk elégetni, már közepes tempó mellett is, ami hozzájárul a fogyáshoz és a testsúly szabályozásához.
A gyaloglás erősíti az alsótest izmait, jó „eszköz” a hasi zsír elleni küzdelemben, ezen felül segít megtartani a csontsűrűséget, ami idősebb korban különösen fontos.
A szabadban, lehetőleg friss levegőn töltött idő, a gyaloglás kedvezően hat a mentális egészségre, csökkenti a stresszt, hangulatjavító, mivel serkenti az endorfin, vagyis az ún. boldogsághormon termelődést.
A gyaloglást mellett fontos a kiegyensúlyozott, vitaminokban gazdag étrend, friss zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű táplálék fogyasztása. Emellett a hidratálásra, a vízivásra is figyelni kell, különösebben hosszabb sétáknál.
Eleinte elegendő 15-20 perces sétákat beiktatni, aztán fokozatosan növelhető az idő és a távolság, hosszabb megtervezett túrákra is indulhatunk. Kényelmes cipőt válasszunk gyalogoláshoz, olyat, amelyik jól tartja a lábat, kíméli az ízületeket.
Hasznosak a lépésszámláló alkalmazások vagy az okosórák; segítenek fenntartani a motivációt, nyomon követhetjük a napi, heti stb. teljesítményt. Érdemes konkrét célokat kitűzni, például legalább napi 5-6 ezer lépés megtétele, de a teljesítendő távolságot is meghatározhatjuk, akár havi bontásban is.
Mozgósíthatjuk a barátokat, családtagokat, rendszeres(ebb) közös hétvégi program is lehet a közös séta, a túrázás. Gyaloglós vagy túrázós csoportok szervezett programjaihoz is csatlakozhatunk.
30 napos gyaloglás kihívásokkal motiválhatjuk magunkat: egészségi, fittségi állapotunkhoz, életmódunkhoz, időnkhöz igazítva a magunktól elvárható napi teljesítményt, reális célt.
Nyitókép: Nataliya Vaitkevich/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.