Milyen a jó gyerekcipő?
Egy gyerekcipő vagy szandál akkor megfelelő, ha nemcsak kényelmes, de jól is szellőzik, tartja a bokát, emellett nem túl nagy vagy kicsi. A megfelelő méret meghatározása azonban nem egyszerű feladat, tekintve, hogy nem mindig vannak velünk a lurkók, hogy felvegyük a lábunkra. Nem beszélve arról, hogy ők még nem tudják, hogy az adott darab kényelmes-e vagy sem. Nagy dilemma tehát megtalálni a megfelelő modellt, ami minden követelménynek megfelel.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy mire kell figyelni, mi a gyerekcipő-választás alapja.
Több szempont, nagyobb esély
Amikor minden szempontot figyelembe veszünk, akkor van esély arra, hogy a lábbeli megfelelő legyen. A Borgo.hu világítós cipői között több színből és mintából válogathatunk. Nem elég tehát, hogy kényelmesek, zártak, tartják a bokát, még a lurkók biztonságáról is gondoskodnak. Ehhez persze az kell, hogy mindig az évszaknak megfelelőre essen a választásunk. Tavasszal és nyáron jöhet egy nyitott változat, míg télen és ősszel mindig zárt, meleg és vízhatlan lábbelit érdemes rájuk adni.
A másik lényeges kérdés az anyag, hiszen a gyerekcipők is számtalan anyagból készülhetnek. A gyerekcipők esetén a bőr a legjobb megoldás, mert a műanyag és a műbőr nem szellőzik, beleizzad a láb, kellemetlen érzést kelthet.
Végül, de nem utolsósorban nem mindegy a gyerek kora, hiszen ez határozza meg, hogy tépőzáras vagy fűzős cipőt vehetünk. A lábak fejlődése során nem árt átgondolni, hogy az adott csöppség melyiket tudja könnyebben felvenni. A tépőzáras azért jobb, mert így saját maguk megoldják a le- és a felvételt, mi addig szintén tudunk öltözködni. Könnyebb vele az élet, az biztos.
A méret kérdése
Mindegy, hogy nyitott vagy zárt darabról van szó, mindig nézzük meg, hogy biztosan a megfelelő méretet vesszük-e meg. Az ideális modell se nem túl nagy, se nem túl kicsi, emellett tartja a bokát, nem csúszik benne a láb. Mivel azonban ezeket is szupergyorsan kinövik, így sokszor megfordul a szülők fejében, hogy jobb lenne egy mérettel nagyobbat venni. Ez azért gond, mert az túl nagy lesz neki, nem tartja megfelelően a lábát, ami balesetveszélyes lehet.
A legnagyobb gondot a zárt cipők vásárlása okozza, ahol nem látjuk, hogy meddig ér a gyerek lábujja. Kizárólag tapogatással tudjuk megállapítani, hogy vajon jó lesz-e vagy sem. Az is jó lehet, ha körberajzoljuk a lábát, lehetőleg zokniban. Olyan vastagot válasszunk, amit a legtöbbször viselni fog a cipőben. Így nagy eséllyel megfelelő lesz a cipő nagysága.
Mi a helyzet a lúdtalppal?
A gyermekek lábboltozata születéskor még nem teljesen fejlődik ki. Ilyenkor még mindegyik baba lúdtalpasnak látszik, valójában azonban csak egy zsírpárna található ott, ami a félreértéseket okozza. Az izmoknak időre van szükségük, csak a járás és az állás során erősödnek meg eléggé. Ekkor kezd el kialakulni a sajátos lábboltozatuk, úgy 1-2 éves kor körül. Amíg a gyerek nem tud járni, addig nincs értelme erről beszélni. 10 éves korukig azonban nagyon fontos a megfelelő alátámasztás, hogy utána se alakuljon ki lúdtalp vagy süllyedés.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.