Mit gondolsz magadról? Milyennek látnak mások? Ismerd meg a saját Johari-ablakod! Önismereti gyakorlat
Hallottál már a Johari-ablakról? Ezt az érdekes önismereti modellt két amerikai pszichológus dolgozta ki az 1950-es években. A személyiséget a személyiségjegyek, tulajdonságok alapján modellezi. A Johari-ablak négy részre osztható fel, teljesen egyéni, hogy mekkora helyet foglalnak el benne az egyes területek, az Aréna, Vak, Zárt, Sötét részek. A Johari-ablak soha nem éri el a végleges állapotát, élethosszig formálódhat, ám kiforrott, nyílt személyiségnél jellemzően stabil képet mutat, s általában elmondható, hogy az élet előrehaladtával a Sötét terület csökken.
A Johari-ablak aszerint vizsgálja a személyiséget, hogy az egyén mennyire van tisztában önmagával, illetve milyennek látják/tartják, mennyire ismerik őt mások. Az ideális személyiség nagy „Arénával”, kis „Vak” és kis „Zárt” területtel rendelkezik. A „Sötét” terület csupa talány, nincs hozzáférésünk és mások sem látják.
Miért érdekes a Johari-ablak? Mert mindenkié máshogy néz ki. Mert rámutat arra, hogy a tulajdonságaink, személyiségjegyeink egy része még önmagunk számára sem ismert, illetve arra is felhívja a figyelmet, hogy olykor teljesen másként látnak mások bennünket, mint mi magunkat.
Csak az a szabad ember, aki nem akar másnak látszani, mint aki, és aki valójában az is, akinek látszik. (Willem Schippers)
Foglalkozz egy kicsit a Johari-ablakoddal gondolatban! Lássuk az egyes területeket!
Aréna
Ez az ún. legtisztább, legegyértelműbb személyiség-terület. Minden ebbe a bugyorba tartozik, ami számodra és mások számára is nyilvánvaló veled kapcsolatban. A nyíltságodról árulkodik ez a terület. Ezt a részt nem fedi homály, itt nincsenek titkok, talányok, félreértések…
Vak
A Vak terület már sikamlósabb terep. Az önismereti szintedről vall. A személyiséged azon részeire mutat rá, melyek mások számára ismertek, de számodra nem. Vagyis: amit rólad gondolnak, az nincs összhangban azzal, amit magadról hiszel. Ez lehet kellemes, de érinthet kellemetlenül is, aszerint, hogy milyen a megítélésed. Ha túl sok hasonló visszacsatolást kapsz különböző helyekről időről időre, ha úgy látod, hogy a másokban rólad kialakult kép számodra „idegen”, érdemes elgondolkodnod azon, hogy mit nem veszel észre, mire kellene jobban figyelned? Mások visszajelzései iránytűt jelenthetnek önmagadhoz. Ez a terület tehát fejlődési lehetőséget rejt.
Ennek a területnek a fejlesztéséhez kapsz egy listát a cikk végén. A következő a feladatod: vedd sorra a felsorolt emberi értékeket, tedd fel magadnak a kérdést: szerinted megvan-e benned az adott képesség/tulajdonság? Mások szerint megvan-e benned az alábbi képesség/tulajdonság? Ha nagy a kontraszt, azaz feltűnően sok az „igen-nem” vagy a „nem-igen” válaszpár, érdemes dolgoznod azon, hogy ezt a részed önismereti munkával harmóniába hozd, kapcsolataidat, „társas működésedet” erősítheted általa.
Zárt
A Zárt terület az egyén nyíltságáról, zártságáról ad képet, arról, hogy másoknak mennyit árul el az érzéseiről, az életéről. Ha hangsúlyos ez a terület, az nemcsak arra utalhat, hogy az illető nehezen vagy nem szívesen adja ki magát, hanem arról is, hogy a véleményét sem fejezi ki nyíltan, egyenesen, ezért ezen is érdemes dolgozni… Jó, ha a Zárt terület minél kisebb helyet foglal el a négyes felosztásban.
Sötét
A Sötét zóna a személyiség rejtett dimenziója, nincs hozzáférése sem az egyénnek, sem másnak; nem vagy nehezen tudatosítható, ezért tudatosan nem is alakítható. Stílszerűen: az osztott ablak ezen területe a pszichológia asztala.
Önismereti gyakorlat
Figyelj a Vak területedre! Szerinted megvan-e benned az adott képesség/tulajdonság? Mások szerint megvan-e benned az alábbi képesség/tulajdonság?
Ajándékozás
Alkalmazkodás
Barátság
Boldogság
Bizalom
Bizakodás
Becsületesség
Együttműködési készség
Együttérzés
Elengedés
Elfogadás
Elismerés
Harmónia
Humor
Kedvesség
Következetesség
Kölcsönösség
Játékosság
Lelki béke
Mértékletesség
Megbocsátás
Nyitottság
Segítőkészség
Szeretet
Szorgalom
Tudatosság
Tisztelet
Önbizalom
Őszinteség
Önzetlenség
Felhasznált irodalom: alternativgazdasag.wikia.com
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.