Ősrégi ötvösművészeti technika: így készülnek a rekeszzománc ékszerek. Bemutatjuk Judit alkotásait
Kóra Judit rekeszzománc technikával készít ékszereket. A rekeszzománc egy régi ötvösművészeti technika, amelyet már az ókorban is ismertek, s amely az évszázadok haladtával eszközhasználatban nem sokat változott.
Mi is a rekeszzománc? A díszítendő tárgy felületére az ékszerkészítő laposra hengerelt huzalból kimunkált mintákat forraszt. A huzal adja a kontúrmintát, a huzal által képzett rekeszeket pedig zománccal töltik ki és kemencében kiégetik. A kiégetés többlépcsős folyamat, mivel a zománc színtől függően más-más hőfokon olvad, s amint kihűl, zsugorodik is. Ezért egy-egy égetés után a rekeszeket újra fel kell tölteni zománcréteggel, és a folyamatot addig ismétlik, amíg a zománc el nem éri a huzal magasságát, vagyis a huzal és a zománc egységes felületet alkot. Többféle zománcot használnak. A befejező munkafázis a fényesre égetés és a csiszolás.
A rekeszzománcolás tehát elég időigényes folyamat, és az égetés miatt meglehetősen költséges is. A rekeszzománc ékszerek ugyanakkor egyediek, látványosak és időtállóak.
Kóra Judit szavai az alkotási folyamatról:

Judit nemcsak ékszereket, hanem képeket is készít ezzel a technikával, emellett nemezel és akvarellképeket is fest. Festői környezetben, egy zempléni kis faluban él. Egyéni igényeket is szívesen megvalósít. Facebook oldalán keresztül lehet felvenni vele a kapcsolatot.
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.