Városi kertészkedés szalmabálákkal
A szalmabálás ágyások kialakítása egyszerű, praktikus megoldás, ha a talaj gyenge, vagy nem is áll kellő mennyiségben rendelkezésünkre. A szalmabála használata mellett szól, hogy ásás nélkül, komposzt felhasználásával termékeny, víztakarékos, és gyomoktól mentes mobilis, emelt ágyásokat helyezhetünk el kertünkben.
A szalma kiváló ültetési anyag, hiszen a bála szerkezete lehetővé teszi, hogy a növények gyökerei lélegezzenek, vízelvezetése kiváló, valamint az idő múlásával bomlani kezd, így biztosítja a növények számára a szükséges tápanyagokat.
A bomlási folyamatok elindításához a szalmabálákat nedvesen kell tartani körülbelül 3-4 hétig ültetés előtt. Ezt követően a bálák tetejére 2-3 cm vastagságban kiszórt komposzt és virágföld keverék elegendő a belevetett magvak fejlődéséhez. Amint a bomlás kezdetét veszi, a szalma által termelt hő gyorsítja a növények fejlődést, a keletkező bomlástermékek pedig táplálják azokat.
Mi ültethető a szalmabálás ágyasokba?
Hazánkban a kis bála mérete 30-35 x 45-55 x 80-100 cm, ekkora bála tetejére a következő növények ültethetők
Paradicsom (2-3), paprika (4), uborka (4-6), tök (2), cukkini (2-3), saláta (1 csomag), bab (1 csomag)
Néhány hasznos tanács
Ne használjunk szénabálát szalma helyett! A szénabálában több gyom fejlődik, mint a szalma között.
A bálaágyás – mint a legtöbb föld feletti kertészeti megoldás – extra vizet és tápanyagot igényel a korai időszakban. A víz- és tápanyagigény csökken, amint bála bomlani kezd. Érdemes tehát a bálákat kerti csap, vagy kút mellé helyezni, mivel az első hetekben akár naponta is öntözni kell.
Ügyeljünk arra, hogy az ágyásokat sík területen alakítsuk ki, olyan helyen, ahol nem áll meg a víz. A tartósan vízben álló bálákban a növények megfulladnak.
A bálákat a bomlás kezdete előtti hetekben fedjük le, ezáltal nedvesen tarthatjuk, és elősegíthetjük a szalma bomlását.
Használjuk ki a bála magasságát és ültessünk szamócát az oldalába!
Kövessük figyelemmel a magas növények fejlődését, mivel azok eldőlhetnek!
Ne feledjük, hogy a bálák lebomlanak így csökken a térfogatuk, szilárdságuk, ezért a szalmát pótolni kell, vagy talajjal feltölteni helyüket.
Fotók: container gardening, thisfamilyof4.blogspot
Nagy Adrienn agrármérnök, a Zöld(Örök)ség szerkesztője
Ajánló
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.