10 kimagasló tehetség, akiket eleinte lenéztek, elutasítottak, „deviánsnak” bélyegeztek
Számos híresség már gyerekként kimagasló tehetséggel bírt. Olyan sikeres, ikonikus személyeket gyűjtöttünk össze, akik kezdetben nem kapták meg a támogatást, az elismerést, sőt, inkább elutasításban volt részük. Sokan nem hittek bennük, végül mégis a csúcsra törtek kitartásuknak és elkötelezettségüknek köszönhetően.
Albert Einstein
Az 5 éves Einstein. Fotó: picryl.comGyerekként beszédfejlődési zavarokkal küzdött, és több tanára úgy gondolta, hogy nem túl tehetséges. Sőt, egyesek azt hitték, hogy tanulási nehézségei vannak, mert lassabban sajátította el a beszédet és az írást, mint a kortársai. Később zseniális elméjével forradalmasította a fizikát.
Ludwig van Beethoven
Bár fiatalon csodagyereknek számított zenei tehetsége miatt, sokan kételkedtek benne, mivel az apja szigorúan és durván bánt vele. Egyesek szerint eleinte még a tanárai is kritizálták zenei képességeit, és nem láttak benne igazi potenciált. Neki köszönhetjük – több más halhatatlan szerzemény mellett – az Örömódát, az Európai Unió himnuszát.
Walt Disney
Disney már gyerekkorában odavolt a rajzolásért, de sorozatosan elutasították az ötleteit. Felnőttként is számos alkalommal mondták neki, hogy az elképzelései nem életképesek, sőt, olyan visszajelzést is kapott, hogy „nincs elég képzelőereje.” Ehhez képest a nevével fémjelzett cég az egyik legnagyobb és legismertebb filmstúdió a világon.
The Beatles
Mielőtt világhírű zenekarrá váltak volna, több zenei producer is elutasította a Beatlest. A Decca Records például azzal az indokkal utasította el őket, hogy „a gitárzenekarok kimentek a divatból”. Fiatal korukban a zenei ipar nem látta bennük a hatalmas potenciált.
Thomas Edison
A gyerek Edisonról lesújtó véleménnyel voltak a tanárai. Azt mondták róla, hogy túl ostoba ahhoz, hogy bármit megtanuljon. Később édesanyja vette át a tanítását. Maga építette fel a karrierjét, és rengeteg kudarc érte, mielőtt elismert feltaláló lett. Edison 1093 szabadalmat jegyzett be élete során.
J.K. Rowling
Már gyerekként szeretett történeteket kitalálni és írni, de a környezete nemigen támogatta ebben. Amikor felnőtt élete mélypontján megírta az első Harry Potter könyvet, több tucat kiadó utasította el a kéziratot. Ehhez képest a Harry Potter könyvek végül nemcsak kereskedelmi sikert arattak, hanem kulturális jelenséggé is váltak. A sorozatot több mint 80 nyelvre lefordították, és több mint 500 millió példányban adták el, ami a legjobban eladott könyvsorozattá teszi a történelemben.
Charlie Chaplin
A némafilm egyik legnagyobb alakja pályája elején sok nehézséggel és elutasítással szembesült. Kezdetben színházi előadóként próbálkozott, de több ügynökség elutasította, mondván, hogy nem rendelkezik a szükséges tehetséggel a színpadon. 1913-ban kezdett filmezni a Keystone Studiosnál, ám az első filmjei nem voltak igazán sikeresek, és a stúdió vezetése sem igazán bízott benne. Mindezek ellenére Chaplin kitartott, és fokozatosan kiépítette a saját stílusát. 1914-re már a Keystone egyik legismertebb komikusává vált, és elkezdte megalkotni a Koldus (The Tramp) karakterét, amely végül világhírűvé tette őt.
Elvis Presley
Amikor fiatalon elindult zenei karrierje, Presley-t a rádiós műsorvezetők és producerek közül többen elutasították. Egy korai koncertje után egy producer azt mondta, hogy „inkább maradjon sofőr, mert sosem lesz belőle énekes.” Végül a rock and roll műfaj egyik úttörője lett, amely akkoriban új és forradalmi zenei stílusnak számított. Sokan kételkedtek abban, hogy ez a műfaj valódi sikereket hozhat. Elvis megjelenése, színpadi előadásmódja és táncstílusa pedig sokkolta a konzervatív közönséget, nem vették komolyan előadóként. Az első fontosabb sikerét, a Heartbreak Hotelt 1956-ban adta elő, ekkor már sokan kezdték el elismerni a tehetségét és a zenei hatását.
Frida Kahlo
Frida Kahlo fiatal korától kezdve szenvedélyesen festett, de a tehetségét gyakran figyelmen kívül hagyták, különösen azért, mert nő volt egy férfiak által uralt művészeti világban. Fiatal korában súlyos balesetet szenvedett, ami tovább nehezítette karrierjének elindulását. Később azonban az egyik legmeghatározóbb festővé vált.
Vincent van Gogh
Van Gogh már gyerekkorában érdeklődést mutatott a művészet iránt, de élete során szinte senki nem értékelte a tehetségét. Sőt, egész életében anyagi nehézségekkel küzdött, és alig adott el néhány festményt. Sok kortársa nem hitte, hogy különleges lenne a stílusa, és csak halála után vált a festészet egyik legmeghatározóbb alakjává.
Vincent van Gogh legdrágább festménye a Portrait of Dr. Gachet (Dr. Gachet portréja), amely 1990-ben 82,5 millió dollárért kelt el egy aukción.
Nyitókép: Elvis Presley a Börtönrock című filmben, 1957 / Forrás:Wikipédia
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.