A szlovén Triglav Nemzeti Park egyik gyöngyszeme: Vintgar-szurdok
A Vintgar-szurdok egy 1500 méter hosszú és 250 méter mélységet is elérő szoros a Triglav Nemzeti Park keleti sarkában, Podhumban, 4 kilométerre Bled központjától. A szurdok 1891-ig teljesen ismeretlen és bejárhatatlan volt. Elsőként Jakob Zumer, gorjei polgármester és Benedikt Lergetporer, bledi fényképész és térképész járták meg a szurdokot. 1893-ban több mint 500 méternyi hidat és galériát építettek meg, amelyek a turisták számára is lehetővé tették a szurdok látogatását.
A látogatók belépőjegy ellenében a főbejáraton át léphetnek be a szurdokba; a gyalogos túra kizárólag egy irányban tehető meg, vagyis a túrázók a szurdokon végigvezető útvonalon nem fordulhatnak vissza – csak indokolt esetben, extra felár fejében – , a kiindulóponthoz úgy tudnak visszatérni, ha a szurdokot megkerülik. A visszaút is különleges természetközeli élmény, nagyrészt erdei sétányon keresztül gyalogosan vagy erre a célra fenntartott taxival tehető meg.
A Vintgar-szurdok bejáratánál található a mali Sum – kis Zúgás – vízesés, majd az út a Zumer-féle galériákon át a szurdok végéig folytatható, ahol a magasztos Sum (Zúgás) vízesés tárul a túrázók elé, amely tavasszal a leglátványosabb a hegyekből lezúduló víz miatt.
A szurdok kényelmes sétával mintegy másfél-két óra alatt járható be – ebbe a visszaút is beletartozik.
A szurdokban kialakított sétaút képekben
A belépőjegyek 2023-ban: felnőtt 10 euro, 15 év feletti diák/nyugdíjas 7 euro, 6-15 év közötti gyermek 3 euro, 5 év alatti gyermek 1 euro. Kutyával is bejárható, 3 euro ellenében. A szurdok bejáratánál kialakított parkolókban parkolási díjat kell fizetni, ami 2023-ban 15 euróba került.
A szurdok hivatalos weboldala >>
Fotók: Mesterházy Mónika (felhasználásuk engedélyköteles)
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.