Kegyetlen jó! A tanári szoba. Németország Oscar-nevezett filmje már látható a mozikban
A 73. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon két díjat is elnyert A tanári szoba az év legnagyobb presztízsű német filmje. 2023. december 21-től vetítik a magyar mozikban.
Németországban idén A tanári szoba kapta meg a legjobb film, rendezés, női főszereplő, forgatókönyv és vágás díját. Ha egyetlen jelzőt kellene rá mondanom, azt mondanám: letaglózó.
Attól függetlenül, hogy a történet Németországban játszódik, hamisítatlan multikulturális társadalmi és iskolai környezetben, „A tanári szoba” körül kibontakozott bonyodalmak hazai viszonyokra is átültethetőek. A pedagógus hivatás kitettségét és összetettségét hozza hozzánk egészen közel, a belső egyensúlyt és folyamatos egyensúlyozást igénylő, igen sérülékeny és bonyolult kapcsolatrendszer sűrű hálózatát bemutatva.
Ebben a sokszereplős rendszerben próbál helytállni a fiatal, lelkes, s nem utolsó sorban gyermekigenlő pedagógus, Carla, ám egyhamar sötét csapdában találja magát. A film – nagy drámákhoz hasonlóan – elgondolkodtató morális dilemmákat vet fel, tűkön ülve várnánk a pozitív fejleményeket, ehelyett kénytelenek vagyunk belátni, hogy az igazság ezúttal sem fog győzedelmeskedni, mert az már az első kanyarban elveszett. S ahogy lenni szokott: az ártatlant kiáltják bűnösnek és a bűnös lesz áldozat.
Fel van tehát adva Carlának a lecke…
Ha egy jelenetet kellene kiemelnem, az a szülői értekezlet lenne. Zseniális! Csoportnyomás, dezinformáció, hangulatkeltés. Pár perces jelenet, de tökéletesre komponált, minden benne van, amitől egy pedagógus tart(hat).
A tanári karban is megvannak a leosztások; ízelítőt kapunk többek közt abból, hogyan „kell” szigorú következetlenséggel iskolát vezetni. Ha egyébként nem szoktuk a pedagógusokkal együttérezni, a filmbéli kollegalitás, a tanári gárda Janus-arcúsága előhívhat belőlünk efféle érzéseket.
És akkor még nem is beszéltünk a gyerekekről, pedig ahol tanári szoba van, ott a maguk sokféleségével tucatszámra előfordulnak. Ha úgy gondoljuk, hogy a pedagógusi létnek legalább ez a része rendben van, felejtsük el, nem mesére ültünk be…
Hogy lehet bírni ezt? Németországban, Magyarországon, bárhol… A filmbéli Carla lengyel bevándorlóként próbál boldogulni német földön. Elképesztő a mentális teherbíróképessége. Már rég mennénk, menekülnénk, ő még mindig ott van a klikkekre szakadt tanári szobában, az iskolaújság botrányos címlapján, a bosszúszomjas diákok, az acsarkodó szülők kereszttűzében. Úgy tűnik, a kibírhatatlant is bírja, egy magyar pedagógus szavaival élve „egy kihalófélben lévő faj egyik utolsó példányaként”.
***
Ilker Çatak filmjének hősnője, az elhivatott, fiatal Carla a hetedikesek osztályfőnöke egy németországi iskolában. A tanárok és a diákok multikulturális közegében viszonylagos nyugalom van, amíg az egyik gyereket meg nem gyanúsítják lopással. A tanárnő hisz a fiú ártatlanságában, és nem ért egyet kollégái nyomozási módszereivel, ezért saját kezébe veszi az ügyet. Cselekedete olyan eseménysorozatot indít el, amely az egész iskola életét felbolygatja. Az elveihez hű Carla sokkal nagyobb terhet vállal, mint azt elsőre sejtené: az egymással szemben álló tanulók, feldühödött szülők és tanárok konfliktusában akár az állását is elveszítheti.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.