A TikTok sötét bugyrai, avagy még nem értünk a legaljára?
Egy huszonéves, mentális zavarokkal küzdő budapesti lány a napokban a TikTokon élőben közvetítette az öngyilkossági szándékát; felment egy tízemeletes társasház tetejére, le akart ugrani. Az élőzést nyomon követő felhasználók közül többen értesítették a rendőrséget.
Az élőzés közben megszakadt, de a lány korábbi videói alatt kommentekben informálták egymást a kíváncsiskodók, akik közül nyilván jócskán akadtak aggódó követők is. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az élő adás alatt a fiatal nőt többen buzdították kommentben: szánja csak el magát a végzetes lépésre! Itt tartunk, és ez rettenetes…
Annyi tudható, hogy a lány TikTok profilját azóta törölték (vagy a TikTok vagy ő maga). Nem történt tragédia, sikerült beazonosítani a helyszínt, a lányt a rendőrök időben megtalálták, mentők vitték kórházba. Aki ismerte a népszerű kínai közösségi platformról a tiktokert, hosszú ideje nyomon követhette a lány videói révén, hogy mennyire labilis, többször utalt öngyilkosságra. Az eset mégis, és ezért is sokkoló.
Nem olyan rég a TikTok közvetített egy gyilkosságot is (nem magyar eset), és muszáj belátni, hogy a TikTok mára nemcsak a legnagyobb közösségi platformmá duzzadt, de a – gyerekeinkre nézve – az egyik legártalmasabbá is. Sem a tartalmai sem a felhasználói nincsenek szigorúan szűrve (tiltás után számtalan új álprofil létrehozható).
Amíg korábban a Facebooktól vagy az Instagramtól féltettük a gyerekeket, mondván: az ott fellelhető tartalmak teljesen félreviszik őket, a TikTok jött, és mindent letarolt. Gond nélkül regisztrál rá egy 8 éves is. A rövid videók, élő közvetítések órákig képesek lekötni a gyerekek, tinik figyelmét, és egyre több a felnőtt TikTok-függő is.
A gyerekek, fiatalok (és a gyermeklelkű felnőttek) körében még mindig az az általános nézet, hogy aki sok, sőt, még annál is több szívvel-lájkkal-követővel rendelkezik, az menő. Az Valaki. És ezt sajnos azok is elhiszik, akiket nem engednek fel a TikTokra a szülei, vagy nem tudnak elég élelmesen kiterjedt, legalább százas nagyságrendű követőtábort építeni…
Fontos lenne önvizsgálatot tartanunk: szülőként vagy gyerekekkel foglalkozó szakemberként mennyire vagyunk képben? Tisztában vagyunk például azzal, hogy mi folyik a TikTokon?!
Merthogy az öngyilkossági szándékkal élőző magyar lány csak egy példa a sok közül.
A TikTokon szép számban találunk bűnözőket is. Kitanulták a TikTok (nem túl bonyolult) használatát, lelkes kontentgyártók, videóikban (is) hozzák a formájukat. Részegen jelentkeznek be, képtelenek két értelmes mondatot elmondani, káromkodnak, lopnak, csalnak, hazudnak…
És mindezek ellenére vagy talán ezért (?!) igen népszerűek a fiatal felhasználók körében is, akik lelkesen figyelik és közülük sokan kommentelik szalonképtelen kedvenceik ámokfutásait.
S hogy a felnőttek mennyire nincsenek képben a gyerekek dolgait, kedvteléseit illetően, arra itt egy másik példa: tanítónéni közli anyukával, hogy a kis Bence mennyire imádja Rozika nénit. Merthogy Bence minden harmadik mondata Rozika nénit idézi: „Köszönöm a rózsát!” A meglepett anyuka nem ért semmit. Rozika nénit nem ismeri, nem családtag. A „Köszönöm a rózsát!” mostanában ugyan ő is gyakran hallja Bence szájából, de szerinte nincs ebben semmi különös, újabb múló szeszély…
Sem Bence édesanyja, sem a tanítónénije nem használja a TikTokot. Nem tudják, hogy Bence a TikTokról ismeri Rozikát, aki az egyik legidősebb magyar tiktoker. Rozika tiktokos videózással egészíti ki a nyugdíját. Azért szereti (többek között) a rózsát, amit kommentben, emoji formájában kap a követőitől, mert számára minden rózsa bevételt jelent. Rozika gyakran és éjszakába nyúlóan élőzik, a szemtelen követők miatt időnként kiborul, olyankor cifrán káromkodik, csak úgy visszhangzik tőle a TikTok.
Rozika néni voltaképpen megélhetési tiktoker, úgynevezett tiktok koldus. Szóval itt tartunk, pedig az influencerség lényegét sem értik még sokan…
Nem muszáj haladni a korral, de tudomásul kell venni azt, ami ezzel jár: előbb-utóbb elveszítjük a fonalat, és fogalmunk sem lesz arról, hogy a gyerekek az online térben mi mindent látnak, hallanak, kikkel csevegnek, mi módon aktivizálják magukat.
A TikTok szórakoztató és érdekes, de egyúttal roppant sötét, agresszív és durva platform. Ömlik belőle a fekália, telibe és kíméletlenül fröcsög a gyermekeinkre.
Nyitókép: Ivan Samkov/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.