A leghatásosabb házi arc- és testradírok. Négy kipróbált recept
A kereskedelmi forgalomban kapható tisztító- és tisztálkodószerek jelentős része tartalmaz SLS adalékanyagot. A sodium lauryl sulphate, azaz a nátrium lauril szulfát habképző anyag, így szinte minden vízzel érintkező szernél használják: mosáshoz, nedvesítéshez, habképzéshez, zsíroldáshoz. Ez a tulajdonsága kevésbé vonzó, ha a bőrünkkel érintkezik, márpedig ez naponta többször is megtörténik. A tisztítószerek csomagolásán sok esetben nincs feltüntetve, de érdemes megnézni a legismertebb márkájú tus- és habfürdők, szappanok vagy samponok összetevőit, szinte biztos, hogy a felsorolásban megtaláljuk a sodium lauryl sulphate nevet.
Az SLS háztartási és ipari tisztítószerekben is jelen van. Koncentrációja 0,01 százaléktól 50 százalékig terjedhet. Mint arra a Tudatos Vásárló portál is felhívta a figyelmet: az SLS mérgező anyag, a tápcsatornába jutva végzetes lehet. Kis mennyiségben és tisztálkodószerek adalékanyagaként persze ennyire nem vészes, „csak” irritációt okozhat. (Aggodalomra ad okot, hogy idegkárosító és rákkeltő hatásokat is tulajdonítanak neki. Hatásait a kozmetikai ipar hosszú ideig állatokon tesztelte.) Nem életszerű példa, de jól érzékelteti a kemikália veszélyeit: ha egy kisgyerek meginna fél-egy tubusnyi 5 százalék SLS koncentrációjú sampont, végzetes lenne számára.
Jó, ha tudjuk, mi van a csábító illatok, a vonzó márka, a szép csomagolás mögött.
Ezúttal természetes és filléres alapanyagokból előállítható bőrradír készítéséhez adunk ötleteket a Tudatos Metropolita szerkesztőjének ajánlásával. Rita mindegyiket tesztelte.
Miért hasznos a bőrradír? Serkenti a vérkeringést, eltávolítja az elhalt hámsejteket, így elősegíti a sejtmegújulást, ráadásul selymessé és puhává varázsolja a bőrt. Nem szabad túlzásba vinni, hetente legfeljebb két alkalommal radírozzuk a bőrünket. Napozás után ne radírozzunk, így elkerülhetjük a bőr kopását, foltosodását. Az alábbi bőrradírok arc- és testradírként is használhatók. Epilálás után kifejezetten hasznosak a benőtt szőrszálak ellen.
Minden felsorolt radírt érdemes leturmixolni, hogy a radírozó szemcsék és növények finomabb állagúak legyenek. Minden bőrradírt fürdés vagy zuhanyzás után érdemes használni a már felpuhult nedves bőrön, hisz így a legkíméletesebb.
Hámlasztó bőrradír citrommal, cukorral
Citrommal halványíthatók a pigmentfoltok, a pattanások nyomai, a striák.
Összetevők
4 evőkanál kristálycukor
fél citrom leve
opcionális, érzékeny bőrre: 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj (kókusz, mandula, olíva)
Az összetevőket turmixgépben vagy kávédarálóban forgassuk át. A cukorszemcsék így finomabbá válnak, az arc radírozásához is megfelelő lesz az állaga. A maradékot zárható üvegben tárolhatjuk. Ha nincs mivel turmixolni és gyengédebb radírt szeretnénk, kristálycukor helyett használhatunk porcukrot – ez esetben azonnal fel kell használni.
Illatos bőrradír rózsaszirommal, cukorral
Bőrradírhoz bátran használhatunk virágszirmokat, akár szárítottat is.
Összetevők
4 evőkanál kristálycukor
1 rózsafej apróra vágott szirmai
opcionális, érzékeny bőrre: 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj (kókusz, mandula, olíva)
Levendulás-cukros bőrradír érzékeny bőrre
A levendula nyugtató hatású, kiegyensúlyozza a bőr faggyútermelését, így érzékeny és zsíros bőrre is jó választás.
Összetevők
4 evőkanál porcukor
1 evőkanál szárított levendulavirág
opcionális, érzékeny bőrre: 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj (kókusz, mandula, olíva)
A levendulás cukrot nemcsak édességekhez használhatjuk fel. Finoman radírozzuk át vele a bőrünket. A levendulavirág cukor helyett sóval is keverhető. Tévhit, hogy a só szárítja a bőrt, valójában megtartja a nedvességet és méregtelenít.
Élénkítő bőrradír kávéval, kókuszolajjal
A koffein, élénkítő hatása a bőrre is jótékonyan hat. Ezt a bőrradírt nem szükséges turmixolni.
Összetevők
2 evőkanál őrölt kávé/kávézacc
2 evőkanál kókuszolaj
Rugalmas, feszes, hidratált bőrt eredményez.
Forrás: Tudatos Metropolita
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.