Az orrlenyomattól a macskacsókig: meglepő érdekességek a cicákról
A macskák és az emberek kapcsolata 9–10 ezer éve kezdődhetett. A kutyák háziasítása ennél jóval régebbre, a Kr. e. 18-19. évezredre vezethető vissza. A játékos, kecses, ügyesen mozgó macskák kezdetben hasznos társak voltak a rágcsálók elleni harcban, jó ideje azonban már családtagként tekintünk rájuk, etetjük, itatjuk, kényeztetjük őket. Mert megérdemlik. Mert megérdemeljük. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet ezekről a csodás állatokról.
Minden macska orra különböző, egyedi mintázatú ráncok találhatók rajta, akár az emberi ujjlenyomaton. Így a cicaorr biometrikus azonosításra tökéletesen alkalmas lehetne.
A bajusz és a hosszabb szőrszálak szerepe
A macskák bajsza és a hosszabb szőrszálak a szemöldökön, az állon és a mellső lábak hátsó részén rendkívül fontos szerepet töltenek be, érzékszervként funkcionálnak. Ezek a szőrszálak mélyen gyökereznek, és idegekkel kapcsolódnak össze; érzékelik a légáramlatokat, méretezik a terepet, így a macska képes érzékelni a tárgyak távolságát és akár a kis mozgásokat is. Nem szabad levágni ezeket a szőrszálakat! Bár idővel visszanőnek, de addig a macska kényelmetlenül érezheti magát, stresszes, zavarodott állapotba kerülhet.
Dorombolás: szeretet és önnyugtatás
A dorombolás nyugtatólag hat a gazdikra, de gyógyító hatást is tulajdonítanak neki. A 25–150 Hz közötti rezgések serkentik a csontsűrűséget és a szövetregenerálódást, csökkentik a fájdalomérzetet, mintha a cicáknak beépített gyógyítóberendezésük lenne. A dorombolás pontos mechanizmusa nem teljesen ismert, de a legelfogadottabb elmélet szerint a macskák a hangszalagjaik gyors rezgésével hozzák létre ezt a hangot, miközben a gégeizmok összehúzódnak és ellazulnak. Ez a folyamat másodpercenként 25-150 alkalommal is megismétlődhet. A dorombolás általában a macska elégedettségét és nyugalmát fejezi ki, de előfordulhat stressz vagy fájdalom esetén is, mint önyugtató mechanizmus.
Mindig talpra esnek?
A macskáknak van egy különleges ún. „helyreigazító reflexük”, esés közben képesek megfordulni a levegőben annak érdekében, hogy talpra érkezzenek. Ehhez legalább 30 centi magasság szükséges. Ez nem jelenti azt, hogy ha magasról leesnek, nem sérülhetnek meg súlyosan, de a reflexük sok esetben megvédheti őket a végzetes vagy kisebb-nagyobb ütésektől. (Ha cicánk több méter magasságból esik le, és az esést követően megváltozik a viselkedése, az étvágya, feltétlen ajánlott állatorvoshoz vinni, mivel vérzéssel járó belső sérülései is lehetnek.)
A kecses mozgás titkai
A macskák az ujjaikon járnak, nem a teljes talpukon. Ez a mozgásforma gyorsabbá és halkabbá teszi őket, ami előnyös (lenne) a vadászat során. A mancsukon található párnák tovább csillapítják a hangokat, így még csendesebben mozoghatnak. Ezen felül szimmetrikus járásmódot alkalmaznak, ami azt jelenti, hogy a bal hátsó és a jobb elülső lábuk egyszerre mozog, majd a jobb hátsó és a bal elülső lábuk következik. Ez a mozgásforma stabilabbá és elegánsabbá teszi a járásukat.
A macskák gerincoszlopa rendkívül rugalmas, sokkal több csigolya van benne, mint az embereknél. Ez lehetővé teszi számukra, hogy könnyedén ívet alkossanak, gyorsan forduljanak, és akár szűk helyeken is áthajoljanak. A cicák izomzata erős és rugalmas, az ízületeik szabadon mozognak. A belső fülükben található egyensúlyszervük rendkívül fejlett, ennek köszönhetően magas helyeken is stabilan mozognak és kiválóan egyensúlyoznak.
Összességében az evolúciónak köszönhetik jellegzetes mozgásukat, úgy lettek kódolva, hogy hatékonyan tudjanak vadászni, menekülni.
Hány évig élnek?
A macskák 12–20 évig élnek, kivételes esetekben akár 20+ év az élettartamuk. Az egyik matuzsálemi kort megélt macska Creme Puff volt, a fehér-szürke házi cica 38 évig élt (1967-2005), a Guinness Rekordok Könyvében is szerepel és Wikipedia oldala is van.
A szabadban tartott macskák 5-10 évig élnek, mivel több veszélyhelyzetnek vannak kitéve: közlekedés, ragadozók, betegségek, balesetek.
A kevert fajtájú macskák gyakran hosszabb ideig élnek, mert kevésbé hajlamosak genetikai betegségekre.
Ha cicád idősebb 10 évnél, célszerű preventív céllal évente kétszer állatorvossal kivizsgáltatni.
Miért alszanak sokat?
A macskák napi 12–16 órát, az idősebb állatok akár 20 órát is alvással töltenek. Ez evolúciós stratégia és fiziológiai okok eredménye. A napi alvásuk 75%-a felszínes szundikálás, csak a maradék 25% a mélyalvás. Függetlenül attól, hogy lakásban élnek vagy sem, a macskák szürkületkor a legélénkebbek, mert evolúciós zsákmányállataik is ekkor mozognak.
A kiscicák szervezete alvás közben növekedési hormont termel, tehát minél többet alszanak, annál jobban fejlődnek. Az öregedő macskák alvásigénye is megnövekedhet, mert az idősödő szervezet lassabban regenerálódik, így több pihenésre van szükségük.
Tudtad, hogy a cicák…
…tudatosan használják a lassú pislogást? Ezt macskacsóknak is nevezik. A lassú pislogást a gazdi megnyugtatására használják, illetve a szeretetüket fejezik ki ily módon.
…érzékelik, ha a gazdi hangulata megváltozik?
…hosszú távú memóriával rendelkeznek, és emlékeznek kedves vagy ijesztő élményekre akár 10 évvel később is?
…szeme hatszor jobban gyűjti a fényt, mint az ember szeme? Látókörük 200°. Az embereké 180°. Vagyis a macskáknak széles perifériás látásuk van.
…ösztönösen védik és megjelölik a saját kis birodalmukat? Saját szagjelekkel, arcdörgöléssel, karmolással. Ritkábban területjelölés céljából pisilhet az ágyra vagy más helyekre lakásban.
…képesek kilométereket visszatérni egy korábbi lakhelyükre. Legalábbis egy japán macska, Mika, 3 évvel a költözés után tért vissza eredeti otthonába 5 kilométerről. (Elveszett háziállatunk miatt persze jogosan aggódunk. Hasznos, ha chipet ültetünk a cicába.)
…számára a mosakodás nemcsak a tisztaság szempontjából fontos, hanem számos egyéb élettani okból is. Ha egy macska hirtelen abbahagyja a mosakodást, az egészségügyi problémát jelezhet (pl. ízületi fájdalom, túlsúly, fogprobléma) vagy stresszt. A rendszeres mosakodás hiánya a szőr állapotának romlásához, bőrproblémákhoz vagy akár fertőzésekhez vezethet.
…ha lakásban élnek, jobban ragaszkodnak a gazdijukhoz, mint a helyhez.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.