Balkezesnek lenni olyan, mintha egy titkos klub tagja lennél. Híres és sikeres balkezesek
1976 óta augusztus 13-a a Balkezesek Világnapja. Ilyenkor sok helyen rendezvényekkel, ismeretterjesztő programokkal hívják fel a figyelmet a balkezesek nehézségeire a jobbára jobbkezesekre tervezett világban. Nagyjából a népesség 12-15 százalékát tartjuk balkezesnek, azokat az embereket, akik íráshoz, kézi munkákhoz elsősorban a bal kezüket használják.
A balkezesség nem fogyatékosság. Oka az egyik agyfélteke erőteljesebb hatásában keresendő. Az agyféltekék keresztben kapcsolódnak a test idegpályáival – balkezeseknél a jobb agyfélteke az, ami jobban fejlett.
A balkezesekkel kapcsolatban számos érdekes vélemény és hiedelem alakult ki az idők során, ezek jó része már elavult, szerencsére. Jó ideig ugyanis a balkezességet negatív tulajdonságnak tartották, több kultúrában a szerencsétlenséggel, a rosszal hozták összefüggésbe. Még a 20. században is jellemző volt, hogy a balkezes gyerekeket a jobb kéz használatára próbálták ösztönözni, több kevesebb sikerrel.
Egy-egy kultúrában a balkezesség különleges képességnek, adománynak számított, például az eszkimók sámánoknak tartották a balkezeseket, úgy hitték, hogy különleges erőket birtokolnak.
A tudományos olvasat szerint a balkezesek agyszerkezete kissé eltérhet a jobbkezesekétől. A balkezeseknél a jobb agyfélteke dominánsabb, amely a kreativitással, művészettel és térbeli tájékozódással hozható összefüggésbe. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a balkezesekre jellemzőbb a kreatív és innovatív gondolkodás.
A világ, pontosabban a használati eszközök nagyrészt jobbkezesek számára készülnek, a balkezesek kénytelenek ehhez alkalmazkodni (balkezesek számára is készülnek eszközök, erre külön iparág épült, bár úgy tűnik, hogy a balkezes termékek használata nem terjedt el széles körben). Az alkalmazkodókészség szinte észrevétlenül jelenik meg a balkezesek mindennapjaiban, talán fel sem tűnik nekik, hogy a világ alapvetően a „jobbkezes”.
A köznyelvben használatos „kétbalkezes” jelzővel az ügyetlen embereket illetik. Pedig a balkezesek nem ügyetlenek, csupán a jobbkezes módon kell használniuk a bal kezüket, ami nem mindig egyszerű. A balkezeseknek is lehet gyönyörű kézírása! Gondoljuk végig! Amikor a jobbkezesek írnak, a tollat húzzák a papíron, ami könnyebb, természetesebb mozgást jelent. Ezzel szemben a balkezesek gyakran tolják a tollat a papíron, ami kevésbé kényelmes és nem igazán gördülékeny (régebben a tintát szétmaszatolták, ma már, a modern golyóstollaknak köszönhetően ez kevésbé okoz gondot). Egy balkezes számára a folyékony írás nagyobb erőfeszítést jelent, előfordul, hogy görcsös mozdulatokkal írnak, de ez sem általános jellemző.
Balkezes hírességek
A Wikipédia több híres balkezes embert gyűjtött össze, köztük történelmi személyiségeket. Eszerint balkezes volt Nagy Sándor, Julius Caesar, I. Napóleon, II. Ramszesz, Viktória brit királynő, csak hogy néhányat említsünk. Az amerikai elnökök között feltűnően sok balkezest találunk: George Bush, Barack Obama, Ronald Reagan, Gerald Ford, Harry S. Truman, Bill Clinton…
Puskás Ferenc világhírű magyar labdarúgó különleges erőssége volt a bal lába, ő is balkezes volt, és Papp László zseniális ökölvívónk szintén a balkezesek táborát erősítette.
Vilmos herceg is balkezes, Katy Perry, Bob Dylan, Jimi Hendrix, Paul McCartney, Lady Gaga is. Angelina Jolie, Charlie Chaplin, Nicole Kidman, Demi Moore, Robert De Niro, Robert Redford, Julia Roberts, Emma Thompson, Keanu Reeves szintén híres balkezesek.
Bal kézzel alkotott Leonardo da Vinci reneszánsz művész és tudós, Albert Einstein, a világ egyik leghíresebb fizikusa, szintén balkezesként írt történelmet, de említheténk még Michelangelo Buonarrotit, az olasz reneszánsz egyik legnagyobb művészét, aki csodálatos alkotásokat hagyott az utókorra.
Balkezesnek lenni olyan, mintha egy titkos klub tagja lennél, míg sokaknak fel sem tűnik, hogy a kreativitás és az alkalmazkodóképesség számodra alapértelmezett, napi használatú készség.
Nyitókép: John Diez/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.