Bőrbarát napfürdőzés, szakértő tippjei! Így készíthetünk hatékony bőrradírt és nyugtató gélt házilag
Egyre többször élvezhetjük a napozó időt, a szakértő szerint ezért már most érdemes átnézni, mit tehetünk az egészséges barnulásért. Az első lépés, hogy készítsük fel bőrünket megfelelő táplálkozással, folyadékbevitellel és bőrradírozással a napozásra.
A hatékony napfényvédelemhez pedig legyünk tisztában azzal, hogy kortól és bőrtípustól függően hányas faktorú napkrémmel vagy naptejjel tompíthatjuk a napsugarak káros hatásait, mennyi időt tölthetünk leégés nélkül a napon, és milyen más praktikákkal védhetjük bőrünket.
A napfény alapvetően befolyásolja testi és lelki egészségünket, jótékony és káros hatásai évszaktól függően kerülnek fókuszba. Elősegíti a D-vitamin képződését, ami erősíti a csontokat és az immunrendszert, pozitívan hat a pajzsmirigyműködésre, csökkenti a magas vérnyomást, fertőtlenít, és javítja a hangulatot.
A nyár közeledtével azonban arról is egyre többet kell beszélnünk, hogyan tartózkodjunk a napon úgy, hogy áldásos hatásaiban is részünk lehessen, ugyanakkor védjük is bőrünk egészségét.
Így készítsük fel bőrünk a napozásra!
Talán kevésbé köztudott, hogy bőrünket már napozás előtt érdemes felkészíteni a védelemre. A megfelelő táplálkozással is támogathatjuk a napfényvédelmet – mutat rá a szakértő. A karotinoidok családjába tartozó béta-karotin és likopin erősítik testünk elsődleges védelmi vonalát, és segítik a barnulást. Fogyasszunk ezért minél több sárgarépát, paradicsomot, céklát, brokkolit, spenótot, epret, narancsot vagy sárgabarackot, például nyers saláta formájában, jó minőségű olajjal meglocsolva, ami megkönnyíti a karotinoidok felszívódását. Arra is ügyeljünk, hogy már napozás előtt emeljük a folyadékbevitelt, így hidratálva indíthatjuk a napfényfürdőt. De mielőtt kifeküdnénk a nyugágyra, érdemes leradírozni a bőrt, hogy az elhalt hámsejtektől megszabaduljunk, amelyek miatt foltosan barnulhatunk.
Ne vigyük túlzásba: ennyi időt töltsünk a napon!
Egészségünk megőrzéséhez bizonyos időt napon kell tartózkodnunk, mivel a szükséges D-vitamin-mennyiséghez csak így juthatunk hozzá. Kutatások szerint a nyári hónapokban átlagosan 10-20 perc alatt feltölthetők a raktárak a napi mennyiséggel – emlékeztet rá a Fagus spa menedzsere. Ugyanakkor jó, ha tisztában vagyunk saját bőrünk típusával, hiszen a sötétebb bőrűeknek több időre van szükségük, akár 40-50 percbe is telik a D-vitamin-gyűjtés. Világosabb bőrűek előbb töltődnek, de előbb is égnek le. A III-as, tehát közép-európai bőrtípus esetén 30 perc a maximum, amíg leégés nélkül lehet a napon tartózkodni a nyári időszakban. Miután az ultraviola-sugárzás roncsolja a bőrt, a legtöbb ajánlás szerint 11 és 16 óra között inkább ne napozzunk, ugyanis az UV-sugárzás ekkor a legerősebb. A legegészségesebb, ha hetente gyakrabban, több alkalommal, rövidebb ideig süttetjük magunkat.
Erre figyeljünk, amikor kifekszünk a napra!
Az egyik legfontosabb teendőnk, ha strandra készülünk, hogy már otthon kenjük be magunkat jó minőségű napkrémmel, naptejjel, ami hatékony UV-A és UV-B sugárzás ellen, víz- és izzadásálló. A felszívódáshoz és így a védőréteg képződéséhez ugyanis legalább 20 perc kell. Ezt követően nagyjából 2 óránként vigyünk fel magunkra fényvédőt, hiszen fürdéssel, izzadással, törülközéssel kopik testünkről. Krizonitsné Kaphegyi Zita szerint még felhős időben is fontos védekezni a napsugarak ellen, mivel a felhők átengedik az UV-sugarakat, így leégést okozhatnak. A bőrgyógyászok és kozmetikusok általában minimum 30 faktoros napkrémet ajánlanak, mert az már 97 százalékos hatékonysággal szűri ki a káros UV-sugarakat. Az érzékenyebb bőrűeknek és a gyerekeknek az 50 faktoros ajánlott. A krém mennyiségére is érdemes odafigyelni, átlagosan nagyjából 6 evőkanálnyi fedi le a testet. Különösen ügyeljünk a legérzékenyebb testrészek, így a váll, a nyak, a vádli, lábfej védelmére, amelyeket egész évben ruha takar, strandszezonban azonban bombázzák a káros UV-sugarak. Illetve ne feledkezzünk meg fülünk és orrunk védelméről sem. Használjunk UV-szűrős napszemüveget, fejünket fedjük kalappal, és gyakran hidratáljunk.
Napozás után ápoljuk a bőrt!
A bőr irharétege kollagént és elasztint tartalmaz, amelyek felelősek a rugalmasságáért, puhaságáért. Napozáskor nemcsak rengeteg vizet veszítünk, hanem ezek is sérülnek, aminek eredményeként a bőr kevésbé lesz feszes és rugalmas, érzékenyebbé válik, nehezen regenerálódik, ráncosodik. Fontos ezért napozás után kényeztetni bőrünket. A Fagus szakértője szerint a legjobb, ha egy langyos zuhany után olyan hidratáló testápolót használunk, ami A- és E-vitamint, panthenolt, allatoint és aloe verát is tartalmaz, mert ezek gyulladásgátló. nyugtató hatásúak. Emellett pedig igyunk sok vizet, gyümölcslevet, natúr teát, hogy egyensúlyba hozzuk bőrünk vízháztartását.
***
Bőrradír házilag
Ha szívesen frissítenénk bőrünket természetes összetevőkből készült házi bőrradírral, egyszerű dolgunk van.
Elég két hozzávaló: sót, Himalája sót vagy holt-tengeri sót keverjünk össze ízléstől függően annyi citromlével, olívaolajjal vagy például kókuszolajjal, amennyit a só felszív. Fontos, hogy akkora mennyiséget készítsünk, amennyit egy héten belül fel tudunk használni, hiszen ezek a friss alapanyagok nem állnak el sokáig szobahőmérsékleten.
Nyugtató gél házilag
Ha van Aloe vera növényünk otthon, egyszerűen készíthetünk magunknak napozás utáni nyugtató gélt. Vágjunk le néhány levelet, óvatosan kaparjuk ki a szúrós levelekből a zselét, és keverjük össze kevés kókuszolajjal. Majd kenjük a keveréket arra részre, amelyet nyugtatni szeretnénk.
Szakértő: Krizonitsné Kaphegyi Zita, a soproni Fagus Hotel spa menedzsere
Nyitókép: Wendy Hero/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.