Csodaszer a háztartásban, avagy mi mindenre jó a szódabikarbóna?
Szódabikarbóna – általában főzésnél, sütéshez, vagy gyomorégés enyhítésére használjuk, pedig déd- és nagyszüleink korában jobbára tisztítószerként tekintettek rá. Nem csoda, hiszen ez a mágikus fehér por rendkívül sokoldalúan kiaknázható a háztartásban.
Süteményekhez: ha 1 kávés, vagy teáskanál szódabikarbónát adunk a tésztához (főleg piskótákhoz, kevert tésztákhoz), a sütemény laza, könnyű állagú lesz. Ha a recept sütőport ajánl, felét váltsuk ki szódabikarbónával! Helyettesíthetjük szódabikarbónával a habfixálót, a tejszín felverése előtt tegyünk a tejszínbe egy kávéskanál szódabikarbónát, kemény és tartós marad a hab.
Gyümölcsök tisztításához: ha szódabikarbónás vízzel mossuk át a gyümölcsöket, garantáltan tiszták lesznek (a szódabikarbóna baktériumölő).
Leveshez, főzelékhez: ha a főzőlébe 1 kávéskanál szódabikarbónát teszünk, a zöldségek nem veszítik el élénk színüket.
Vázába: a vágott virágok tovább élnek, ha a kevés szódabikarbónával kevert vízbe állítjuk őket.
Edénytisztításhoz, konyhai eszközökhöz: a vasedényekről meglehetősen nehéz eltávolítani a ráégett szennyeződéseket – a szódabikarbóna ebben is segít. Egy-két teáskanálnyi szódabikarbónát dörzsöljünk vizes szivaccsal a szennyezett felületre, hagyjuk pár percig hatni, majd szivaccsal dörzsöljük át az edényt.
A vágódeszkát is tisztává varázsolhatjuk szódabikarbónával, ráadásul szagtalanít. A hűtőt is átmoshatjuk szódabikarbónával, kiaknázva szagtalanító hatását, a szódabikarbónát keverjük össze kevés vízzel 3:1 arányban, és a pasztát vigyük fel a tisztítandó felületre. A tűzhelyet, a sütőt, mikrohullámú sütőt, a konyhai csempét is tisztíthatjuk vele, hatásos!
Evőeszközökhöz, bögrékhez: evőeszközöket is tisztíthatunk a 3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz keverékével; a bögréről, csészéről könnyedén eltüntethetjük vele a kávé- és teafoltokat.
Bőrápoláshoz: ha a kezünket szódabikarbónával dörzsöljük be, bőrünk lággyá válik.
Körömfehérítéshez: körömápolás előtt áztassuk be ujjainkat 3-4 evőkanál szódabikarbónával kevert tálkányi langyos vízbe, fehérebbé válnak a körmeink!
Gardróbba: kis vászontasakokba, vagy üvegekbe tegyünk szódabikarbónát és helyezzük a ruhásszekrénybe, gardróbba – szagtalanít. Lábbeliket is szagtalaníthatunk vele, sőt, illatosítót is készíthetünk belőle. Összeállításunkból kiderül, hogyan >>
Rovarcsípés enyhítéséhez: a csípés helyére kenjünk kevés szódabikarbónás pasztát (3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz), enyhíti a fájdalmat, csökkenti a duzzanatot/gyulladást.
Vízlágyítás: szórjunk a fürdővízbe 3-4 evőkanál szódabikarbónát, kiaknázva vízlágyító hatását!
Fogfehérítéshez: ezzel nagyon óvatosan kell bánni, évente 1-2 alkalommal kipróbálható, de többször ne alkalmazzuk! Két teáskanál szódabikarbónát keverjünk össze kevés citromlével, vízzel. Dörzsöljük át a házi fogpasztával a fog. Fogfehérítő hatású, de gyakori használata károsíthatja a fogzománcot!
Hajmosáshoz: korpaölő hatású, hajmosás előtt 1 evőkanányi szódabikarbónával dörzsöljük át a fejbőrünket!
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Több százezren olvasnak havonta. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.
Műfogsor tisztításra kiváló és nem utolsó sorban tudom milyen vegyszer nem kerül a számba. A tisztító edénybe egy bő kávéskanál vagy egy csapott evőkanál és reggelre gyönyörű, sima selymes!!!