Folk & Vintage: kézművesség, fenntarthatóság. Sokoldalú tárgyalkotó népi iparművész Hollókőről
Kiss Tünde tárgyalkotó népi iparművész az ország egyik legcsodálatosabb településén, Hollókőn él. A közel négyszáz lakosú Nógrád megyei palóc falu világszerte ismert; a Világörökség Bizottság 1987-ben Budapest mellett elsőként Hollókő ófalut és környezetét vette fel a Világörökség listájára.
Tünde hagyományos népi és modern, a 21. századi trendekhez is igazodó country és vintage stílusú dísztárgyakat, kiegészítőket készít gyékényből, kákából, csuhéból. Kézműves alkotásaihoz kizárólag természetes anyagokat használ fel.
Hollókőn nevelkedtél vagy a munkád, érdeklődésed révén kerültél a faluba?
Zala megyéből költöztünk Hollókőre. Idegenforgalmi szakos főiskolásként 1998-ban szakmai gyakorlatunkat töltöttük a faluban a férjemmel – aki akkoriban még csak évfolyamtársam volt -, és nagyon megszerettük Hollókőt. Megmaradt a jó kapcsolat; 2001-be felhívtak munkalehetőséget ajánlva. A helyi Tourinform keresett irodavezetőt. Éltünk a lehetőséggel, Hollókőre költöztünk, és azóta itt élünk. 2003-ban megszületett az első gyermekünk, a Tourinform időközben bezárt, azóta itthon vagyok, nem mentem vissza állásba. Hivatalosan 2008-ban kezdtem kézművességgel foglalkozni.
Idegenforgalmi szakemberként milyen út vezetett a népi iparművészi cím megszerzéséig?
Mindenki más-más módon cseppen bele a mesterségbe. Én mindig is természetes anyagokkal szerettem foglalkozni. Budapesten, a Hagyományok Házában végeztem el a népi játszóházvezetői tanfolyamot, ennek keretében sokféle népi kézműves technikát elsajátítottam. Ezt követően szalma-csuhé-gyékény tárgykészítő képzésre jelentkeztem, ez egy kétéves tanfolyam volt. Népi iparművésszé akkor válhat valaki, ha elkezdi a termékeit zsűriztetni a Hagyományok Házában az adott szakágban. Három kategóriában zsűriznek, különböző minősítést kapnak az adott tárgyról: mesterremek, mívestermék, ajándéktárgy. Az én szakágamban legalább 30 mívestermék, 5 mesterremek minősítésű tárgynak kell meglennie ahhoz, hogy a népi iparművész minősítést kérelmezni lehessen.
Ez tehát egy munkaigényes, hosszadalmas folyamat…
Igen. Van benne kudarc, elutasítás is, és persze sok-sok pozitívum és megerősítés. A szálas anyagok közül főleg káka- és gyékényfonással foglalkozom. Kevés mester műveli már Magyarországon, ráadásul nagy kihívás ezekből az alapanyagokból olyan tárgyakat létrehozni, melyek egyediek és a zsűrizésen megkapják a mesterremek minősítést. Mesterremek minősítésűek például az egyedi tervezésű táskáim és az ékszereim, a tárgyaim többsége mívestermék. 2013-ban kezdtem zsűriztetni a termékeimet és 2019. decemberében kaptam meg a népi iparművész címet.
Hagyományos és modern kategóriában is lehet zsűriztetni a termékeket. Modernnek számít minden olyan tárgy, ami a mai világunkba is beilleszthető. Sok régi mesterség úgy tud fennmaradni, ha az alkotó megtalálja azokat a pontokat, azokat az élethelyzeteket, melyekbe belehelyezhetők az általa létrehozott tárgyak. Erre törekszem. Ha azt mondom, gyékényfonó vagyok, arra nem feltétlenül kapják fel a fejüket az emberek… Ha látják az öltözékkiegészítőket, ékszereket, dekortárgyakat, virágokat, másképp hat rájuk. A lakberendezésben kedvelt irányzat a farm house, a vintage, tárgyaim ebbe a stílusba nagyon jól beilleszthetők.
Öltözékkiegészítőid is ilyenek, ezek például aFrida kollekció. A virágos hajráfok jól társíthatók népviselethez, viselhetők jeles alkalmakkor, de felvehetők akár koncertre is, ráadásul több korosztály is viselheti. Hogyan készülnek?
A virágokat csuhéból fonom, növényi festékekkel színezem, céklával, lilakáposztával stb. Gyékényfonatra varrom a virágokat. Nem használok ragasztóanyagot. Az alapötlet egyébként a nagylányomé volt. Hajráfokat régebben is készítettem, a Frida sorozatot nagylányom ihlette.
Hol található a műhelyed?
Korábban az ófaluban volt a műhelyem, ám a harmadik gyermekünk születése után a házunkban alakítottuk ki. A pincehelyiséget rendeztük be, romantikus, provance-i vintage stílusú. Nagyon szeretem ezt az irányzatot. Megtartottuk régi kőfalat és a fa mennyezetet, fehérre meszeltük. Régi parasztbútorokat festettem át szürkéskék árnyalatúra. Itt kapnak helyet a termékeim, itt alkotok. Műhelyemben látogatókat is fogadok. Foglalkozásokat is tartok.
Hol lehet tőled rendelni?
Facebookon elérhető vagyok, Messengeren tudok fogadni üzeneteket, megkereséseket.
Fotók: Péter János, Kiss Tünde
Facebook: Folk&vintage
Weboldal: folkandvintage.hu
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.