Hogyan kombináljuk jól a színeket az otthonunkban?
Amikor új otthonba költözünk vagy a felújítás mellett döntünk, új színeket is választunk. Ilyenkor elsősorban esztétikai szempontok mentén tervezzük meg a látványvilágot, de arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a színekre vonatkozó döntéseink alapvetően hatnak majd érzéseinkre, hangulatunkra is. Tehát válasszuk meg tudatosan a színeket, és kombináljuk azokat úgy, hogy harmonikus legyen a végeredmény!
A színkiválasztás alapelvei
Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen színeket rendelünk egyes helységekhez, amikor kiválasztjuk a falakra szánt kerámiafestékeket, a bútorokat, illetve a kiegészítőket. Ez a folyamat ugyanakkor izgalmas játékká is válhat.
Tartsuk szem előtt a színek pszichológiáját! A különböző színek különböző módokon hatnak az emberre – éppen ezért érdemes tájékozódni a kedvenc árnyalatainkról, mielőtt felkennénk azokat a falakra.
Nézzünk néhány példát! A hálószobába tökéletes választás egy lágyabb, pasztelles kék árnyalat, ami segíti a lecsendesedést a nap végén és a pihentetőbb alváshoz is hozzájárulhat. Ha stresszes munkát végzünk a home office-unkban, akkor ide ideális lehet egy nyugtató zöld, illetve néhány inspiráló, pozitivitást sugárzó napsárga kiegészítő.
Fontos szempont persze az egyéni ízlés is: számít, hogy milyen színeket szeretünk, mi az, amitől otthonosnak érezzük a teret, miközben megvillantjuk a személyiségünket is. Azt viszont ne feledjük: nem biztos, hogy a kedvenc színünk – például a rikító piros – ideális lesz a falakara, tehát legyünk rugalmasak!
Ezeken felül pedig már csak a színek kiválasztására, azok kombinálására vonatkozó íratlan szabályokkal kell figyelembe vennünk. Nézzük, miként alakíthatunk ki harmonikus színösszeállítást az otthonunk helyiségeiben!
A színek kombinálása és a kontrasztok
Monokróm vagy többszínű
A kiválasztott színek terén többféle megoldást is alkalmazhatunk. Ha egy alapszínt választunk és ennek a színnek az árnyalatait használjuk a tervezés során, akkor monokróm helyiségeket hozunk létre, ahol a különböző árnyalatokkal lehet változatossá, izgalmassá varázsolni a teret és kontrasztokat. Továbbá az is megoldás, ha egymástól teljesen különböző színeket teszünk egymás mellé, ám ehhez érdemes az általános iskolában megtanult alapokat alkalmazni.
A színkör
A színkört vegyük alapul a színek párosítását illetően. Ezen belül gondolkodhatunk komplementerekben, tehát párosíthatjuk azt a két különböző színt, amelyek a színkörben egymással szemben helyezkednek el. Például a citromsárgát a kékkel is kombinálhatjuk, hiszen ezek komplementerei egymásnak.
Ha további színeket is szeretnénk bevonni az adott enteriőr kialakításába, választhatjuk az úgynevezett osztott komplementer megoldást is, ahol a választott színnel szembeni szín két szomszédját alkalmazzuk. Így kevésbé lesznek élesek a kontrasztok, a végeredmény lágyabb lesz, nyugodtabb hatást teremt. Azonban kizárólag akkor lesz harmonikus az összhatás, hogyha mindkét szomszéd színt egyaránt alkalmazzuk a szobában.
Ha igazán bátrak vagyunk és egy különleges, mégis kiegyensúlyozott összhatást akarunk elérni, akkor triádikus színeket is választhatunk egy-egy helység megtervezésekor. Ezek a színek azok, amelyek úgy kapunk, ha a színkörre felrajzolunk egy egyenlő szárú háromszöget – ezzel tulajdonképpen három karakteres színt választunk alapul otthonunkba. Ezt a hármas színvilágot még érdemes kiegészíteni egy semleges árnyalattal is.
Ha elsődleges célunk az, hogy egy adott helyiség nyugalmat árasszon, és mi is pihenésre használjuk – akkor érdemes ott analóg színeket, azaz a színkörben egymás mellett álló színeket összeválogatni. A hálószoba színeinek kiválasztásakor ezt kifejezetten ajánlatos szem előtt tartani.
Kellemes kontraszt: egy alapszabály, amit célszerű követni
Azokban a helyiségekben, ahol az elsődleges funkció nem a pihenés, bátran teremtsünk otthonunkban színkombinációk által kontrasztokat! Ilyenkor bevethetjük a kialakításnál a 60-30-10 százalékos szabályt. Elterjedt és divatos, továbbá a gyakorlatban is bevált ennek a módszernek az alkalmazása, így bátran hagyatkozhatunk rá.
Ez azt jelenti, hogy választunk egy domináns színt, ami hatvan százalékban alkalmazunk az otthonunkban – ez általában megegyezik a falak színével. A második, a harminc százalékban uralkodó szín, az elsődleges kiegészítő szín, ami általában a függönyeink és a bútoraink színe. A harmadik domináns elem ugyan arányait tekintve mindössze tíz százalékban van jelen az otthonunkban, de ebben az esetben figyelemfelkeltő, élénk színről van szó.
Ha monokróm lesz a helység, akkor az alapszín sötétebb, teltebb árnyalataival lehet fókuszpontokat teremteni. Ha a 60-30-10 százalékos megoldást választjuk, úgy tudunk elérni kontrasztot, hogy alapszínként választunk egy semleges színt, míg a második kiegészítő színként egy élénk, figyelemfelkeltő szín mellett tesszük le a voksunkat. A kontraszt úgy is elérhető, hogy az első kiegészítő szín komplementerét választjuk a második kiegészítő színként.
Irányadó trendek
Amikor a bútorok, kiegészítők és a falakra szánt kerámiafestékek színeinek kombinálásáról van szó, utánanézhetünk az épp aktuális trendeknek, divatszíneknek is, és követhetjük azt a mintát is. 2024-ben előreláthatóan a friss megjelenés jegyében a kellemes, ragyogó kékek lesznek divatban, valamint a nyugalmat árasztó, gazdag barnák. (A Pantone 2024 színének a Peach Fuzz-ot választotta, ami egy bársonyos, lágy barack árnyalat.)
Inspirálódjunk!
Ha az otthonunk berendezéséről van szó, fontos, hogy ne féljünk ugyanúgy inspirálódni, mint saját ötleteket használni. De nem is kell a kettőt szétválasztanunk: lehet, hogy egy-egy saját ötletet külső hatásra sikerül kibontanunk. A színek kiválasztásakor tehát bátran támaszkodjunk saját intuíciónk mellett a Pinteresten, Instagramon vagy más platformon szereplő látványvilágra, megoldásokra. Akár online webshopokat is böngészhetünk, akár személyesen is szétnézhetünk lakberendezési áruházakban is.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.