Hogyan lehet kezelni az inkontinenciát?
Az inkontinencia előfordulhat mindkét nem esetében, azonban háromból egy nő biztosan szenved emiatt az egészségügyi probléma miatt. A leggyakoribb fizioterápiás kezelési módszer a késztetéses vizeletürítési problémával vagy stressz inkontinenciával küzdő nők esetében a Kegel-gyakorlatok alkalmazása. Vajon valóban elegendő ez a torna a vizeletcsepegés ellen?
Kockázati tényezőnek számít a várandósság, a természetes szülés, a nőgyógyászati műtétek, az elhízás, az étkezési zavarok és az öregedés. Az inkontinencia kezelése összetett feladat, az alábbiakban részletesen foglalkozunk a témával.
A megjelenési formák
Az inkontinencia alapvetően három csoportra osztható a megjelenési forma szerint:
- „urge”, azaz késztetéses inkontinencia,
- stressz, azaz terheléses inkontinencia,
- mix vagy kevert inkontinencia.
A további speciális csoportok:
- reflex inkontinencia,
- túlfolyásos inkontinencia.
Az inkontinencia kezelése
A bevezetőben is említett Kegel-gyakorlatok alkalmazásával, vagyis gátizomtornával, ami gátizom összehúzások és elernyesztések sorozata. A torna alapgyakorlatai:
- egyszeri összehúzás + elengedés,
- kétütemű összehúzás + elengedés vagy kétütemű összehúzás + kétütemű elengedés,
- összehúzás + megtartás,
- gyors összehúzások ismétlése.
A gyakorláshoz használható biofeedback is, amely egy terápiás technika, ami segít megtanulni, hogyan lehet kontrollálni a testünk fiziológiai folyamatait, például az izomaktivitást.
A konzervatív kezelés lehet:
- nem gyógyszeres: viselkedésterápia, medencefenéki izomzat rehabilitációja, elektrostimuláció, kiegészítő kezelések, segédeszközök használata, rektális ballon-tréning,
- gyógyszeres: antikolinerg szerek, Beta-3 agonisták, hormonterápia, deszmopresszin, triciklikus antidepresszánsok.
Mennyire hatékony a gátizomtorna?
Egy kutatás során megvizsgálták, hogy mennyire hatékony önmagában a gátizomtorna. Arra az eredményre jutottak, hogy rövid távon eredményesnek bizonyul a napi gyakorlás, a segítségével javul a vizelettartási képesség és az életminőség.
Egy másik kutatás során pedig arra az eredményre jutottak, hogy a medencefenék tréning mellett beiktatott rendszeres mozgások, például a pilates és a jóga kedvezően hat a panaszokra és számos előnnyel jár.
Az inkontinencia kezelése manuálterápiával is történhet. Ennek során először ki kell deríteni, hogy hol van a gátlás, milyen tényezők befolyásolják azt, és hogyan lehet hozzáférni. Fontos eszköz a manuálterápia, a segítségével hatékonyan lehet vizsgálni a pácienst, és kezelni. Például manuálterápia budapest városában, a Sherlock Rehabnál is elérhető.
Összefoglalva elmondható, hogy rövid távon a gátizomtorna tud segíteni, tehát a gyógyulást lehet támogatni a tornával, de arra nincs szükség, hogy éveken keresztül alkalmazni kelljen. Sajnos vannak korlátai a gyakorlatoknak, ezért ha a kívánt hatás nem következik be, akkor mindenképpen érdemes továbblépni és keresni az okokat, hogy mi okozza az egészségügyi problémát, majd pedig érdemes kipróbálni új megoldásokat.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.