Nem érdekel, hol vagyok, gyertek értem! Rendhagyó interjú Nyáry Krisztián irodalomtörténésszel
Októberben jelent meg Nyáry Krisztián Így szerettek ők című magyar irodalmi szerelmes könyvének 2. kötete, melyben a szerző 40 magyar író és költő izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati történetét dolgozza fel. Nyáry Krisztián korábban irodalomtörténetet tanított a pécsi egyetemen, a kilencvenes évek közepén otthagyta a katedrát, de hobbija az irodalomtörténet maradt. Bő egy éve a Facebookon barátainak, ismerőseinek kezdte publikálni a magyar írók és művészek szerelemi életéről szóló képes etűdjeit, a posztok – mondhatni – felrobbantak, s Nyáry Krisztián egy csapásra közismertté vált a közösségi médiában. A barátoknak szánt bejegyzésekből 2012 karácsonyára könyv született – az év egyik legnagyobb könyvsikere -, a kiadvány elnyerte a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Budai-díját és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Fitz József-könyvdíját is.
Rendhagyó interjúra, asszociációs játékra hívtuk Nyáry Krisztiánt, lássuk, egy-egy általunk választott szóról mire asszociál!
Ablak
A szentesi gimnázium padlásfeljáróján, a padlásajtó előtt közvetlenül van egy ablak. Amikor elsős lettem, szinte azonnal észrevettem, hogy ott csókolóznak a negyedikesek. Alig vártam, hogy rám is sor kerüljön majd. Amire eljött volna az időm, lezárták a feljárót.
Álom
Nem tudom megjegyezni az álmaimat, pedig reggelente sokszor próbálok visszaemlékezni rájuk. Néhány gyerekkori álmom viszont élesen megmaradt, így jobb híján azokból gazdálkodok.
Balaton
A balatonszepezdi strandon a 70-es években Ernő bácsi volt a büfés. Ha valaki „kérem szépen”-nel kezdte a rendelést, óriási adagot kapott, ha nem adta meg a tiszteletet, jó, ha fél adag került a tányérjába. Sokan nem értették az egyszerű összefüggést, méltatlankodtak. „Hadd tanulják a Balatont”, – mondta Ernő bácsi.
Celeb
Van egy barátom, celeb. Nagyon utálja, hogy megbámulják, odamennek hozzá, hozzáérnek. Nem nyilatkozik bulvárújságnak, nem beszél soha a magánéletéről. Nem szereti a celebséget. De azért nem is hagyna fel vele.
Család
Most először tölti nálunk a Szentestét az egész család. Szükség lesz a gyerekek íróasztalára is a terítéshez. De azt a gyerekszobában raktam össze, félek, hogy nem fog kiférni az ajtón. Egyelőre nem szeretnék vele szembesülni, mert örülök, hogy jön az egész család.
Dal
K-né csak helyettesítő tanár volt, nyugdíj előtt állt, amikor beküldték oroszórára. Egy szót sem tudtunk oroszul, ezért jobb híján énekelnünk kellett. „Most pedig énekeljük el a dalunkat!” – mondta és elkezdte énekelni oroszul a Moszkva-parti esték című érzelmes slágert. Visítottunk a röhögéstől. Nem vett róla tudomást, végigénekelte cérnahangon. A végén teljesen elérzékenyült a meghatottságtól. Fontos dal lehetett ez neki.
Dzsámi
Pécsen, a Jakováli Hasszán dzsámi mellett volt egy tejbár. Ott volt a legjobb kakaó a városban és a túrós táska is finom volt. A helyiek és az egyetemisták mellett sok turista is betévedt. Főleg, mert a szőke pultos hölgy dekoltázsa önmagában is idegenforgalmi látványosság volt. Nyelveket nem beszélt, de az ő kedvükért kiírta nagy betűkkel a kirakatba: „Jó étvégyat! – Good eating!”
Első
Az első albérletem az egykori pécsi tiszti telepen egy 20 négyzetméteres házikó volt. A főbérlő, nyugdíjas katonatiszt mellette élt egy nagyobb házban. Ketten laktunk benne egy évfolyamtársammal, aki szaxofonozott. Amikor gyakorolt a hangszer húsz centire volt a fejemtől. Később hazahozott egy havasi kürtöt is, de az szerencsére nem fért be a házikóba.
Étel
A lányomat megkérdeztek az óvodában, mi a kedvenc étele. Azonnal rávágta: a libamáj meg a szusi. „Miért ilyen puccos ételeket mondtál? Miért nem a paprikás krumplit vagy a tejberizst mondtad, mikor azokat is nagyon szereted?” – kérdeztük. „Mert ezek jobbak” – mondta, és igaza volt.
Film
A szentesi moziban gyakran adtak délutánonként művészfilmeket. Legkevesebb öt látogató kellett ahhoz, hogy elkezdjék a vetítést. A Cinema Paradiso-ra csak hárman voltunk kíváncsiak, ezért az utcáról fogtunk nézőket. A jegyüket mi vettük, és egy csokiért cserébe az első tíz percet a film indulása után a moziban kellett tölteniük.
Gutenberg-galaxis
1463-ban Várdai István kalocsai érsek az anyaszentegyház nevében hivatalos átkot mondott egy bűnös találmányra, amely megrontja a vallást és tévútra viszi a tudományt is. Ez az átok az első magyar vonatkozású említése a nyomtatott könyvkiadásnak. Ehhez képest nagy baj nincsen.
Gyermek
A gyermek az mindig másvalaki ivadéka, mert a saját az csakis gyerek. Sose mondjuk, hogy elmegyek a gyermekekkel kutyát sétáltatni, vagy, hogy milyen oltári rendetlenséget csinált megint ez a két gyermek.
Himnusz
Bőségért, dicsőségért, nemzeti nagyságért szokás imádkozni más himnuszokban is. De jó kedvért? Ehhez végletesen szomorúnak kell lenni alapból.
Ismertség
Büfés: „Te valami tévés vagy?” Én: „Nem.” Büfés: „Akkor színész? Ismerős vagy nekem.” Én: „Nem, színész sem vagyok.” Büfés: „Kár, mert ha ismert lettél volna, adtam volna kedvezményt.”
Íróasztal
Gyerekkoromban egy klasszikus, felnyitható fedelű íróasztalom volt. Használtan kaptuk, korábban egy híres íróé volt. Ott maradt a régi lakás pincéjében. Gondoltam, érte kéne menni, de pont akkor olvastam, hogy a híres író rendőrségi besúgó volt. Ettől elment a kedvem az íróasztaltól. Egy ölembe tett laptopon írok a kanapén.
Játék
A világ leggonoszabb csapdája a kicsi fehér „egyes” Lego kocka. Sem az elől hagyott fém ceruzahelyező, sem a műanyag kislapát nem fáj úgy, mint a szőnyegben megbúvó apró dán akna, amibe biztosan belelépsz, ha az egyik alvó gyerek mellé, mezítláb settenkedve le akarod tenni a másikat.
Könyv
Nagyon sok kedvenc könyvem van, de csak múltkor jöttem rá, hogy a legkedvencebb, olyan, amiért évekig őszintén rajongtam, csak egy. Mark Twain Koldus és királyfi című regényének 1978-as kiadása, amit addig olvastam kislámpával a paplan alatt, amíg a villanykörtétől ki nem égett a huzat.
Léda
Élete végén bőrbetegsége miatt nem ment emberek közé. Kutyákat tartott. Az egyik megharapta a cselédlányt. A kutyákat el kellett adnia. Emberek közé azután sem járt.
Mottó
„Tiszta rendes a te padod, hogyha te azt nem firkálod.” Ez volt kiírva a Bajza utcai általános iskolában az osztályterem falára. Fekete filctollal gondosan lemásoltam az íróasztalra.
Nők
Negyed hétkor kelek. Van tíz percem, csak akkor jelenik meg az első. Elfoglalják a fürdőszobát, a vécét, öltözködnek, átöltöznek, felveszik egymás ruháját, összevesznek, kibékülnek, elkésnek. Végül is jól indul a nap.
Nyugat
1912. január 6-án Osvát Ernő, a Nyugat szerkesztője és Hatvany Lajos, a Nyugat Részvénytársaság többségi tulajdonosa kardpárbajt vívtak egymással, mert nem értettek egyet a lap szerkesztésének alapelveiben. Ölni tudtak volna az irodalomért.
Olvasók
Egy átlagos magyar ember naponta 20 percet tölt olvasással. Ebből könyvet 7 percig olvastunk. Az ezredfordulón még 9, a rendszerváltáskor pedig 12 perc jutott könyvekre. Optimista vagyok: lehet, hogy egyszerűen csak gyorsabban olvasunk.
Óceán
Nem vagyok óceán-párti. Feleslegesen nagy vízfelület aránytalanul kevés parttal. Sokkal ügyesebb fejlesztés a Földközi tenger.
Önkritika
Egészen tűrhetően főzök, de már másodjára nem voltam elégedett marhahúslevesemmel.
Őszinteség
Az előbb hazudtam. Mi az, hogy tűrhetően? Remekül, mondjuk ki őszintén.
Politika
A magyar társadalom politika- és politikusellenessége nem alaptalan érzelem, de ezzel együtt pont ez a legveszedelmesebb politika táptalaja.
Romantika
Sokat kérdezik: ha szerelemről írok, akkor ugye romantikus alkat is vagyok? Hát, legfeljebb a magam módján. Bizonyos pillanatokról csak utólag derül ki, hogy romantikusok voltak vagy nevetségesek.
Shakespeare
Shakespeare szerelmi életéről egy könyvtári könyvet adtak ki, mégsem tudunk róla semmi biztosat. Azt sem, hogy ki volt, élt-e valaki ezen a néven egyáltalán. Persze így életrajzot írni sem lehet olyan nehéz róla.
Szenvedély
Mindig szerettem volna egy olyan káros, de azért nem végzetes szenvedélyt, ami végigkíséri az életemet. A barátaim jóindulatúan vagy lemondóan bólogatnának, amikor erről a szenvedélyemről beszélgetnek. „Tudod, szegény nem bírja abbahagyni.” De végül nem voltam elég kitartó hozzá.
Társ
Felriad valamire. A vállamra teszi a fejét, mint egy párnára. Alszik tovább.
Utazás
Nem az utazás ideje, hanem a csomagtartó mérete határozza meg az utazáshoz elvitt bőröndök számát. Akkor indítható az utazás, ha már a gyerekek lábánál is van valami.
Úri muri
Nem érdekel, hol vagyok, gyertek értem – motyogta a barátom a telefonba. Ez elég pontos leírás volt, így hamar megtaláltuk. Addigra már jól érezte magát, maradni akart.
Ünnep
Karácsony másnapján, csak úgy feküdni a kanapén, kávé, könyv, esetleg némi calvados. A gyerekek az ajándékokat nézegetik. Elillanó pillanat, mielőtt a kutya feldöntené a karácsonyfát.
Világháló
1990 óta használok internetet, amióta először találkoztam vele a pécsi egyetem számítóközpontjában. A washingtoni Kongresszusi Könyvtár katalógusát nyitottam meg. Két napig úgy éreztem magam, mint egy időutazó. Húsz évvel később a tízéves lányom talált egy kutyát, öt perc alatt csinált neki egy honlapot, és egy óra múlva gazdát kerített neki. Akkor úgy éreztem magam, mint az időutazó, aki lemaradt az utazásról.
Zene
Mosogatásnál rock, kutyasétáltatásnál francia sanzon, autópályán punk, kacskaringós kis úton opera.
Zsöllye
Gyerekkoromban jártam Lukin Laci bácsi vasárnap délelőtti előadásaira a Zeneakadémián. A zsöllyében ültünk a többi gyerekkel, zörögtünk a cukorkás zacskóval, lökdösődtünk. Minden alkalommal egy felnőtt ült a színpad melletti páholyban. Behunyt szemmel hallgatta a zenét. Biztos voltam benne, hogy ő a Zeneakadémia főnöke. Irigyeltem a nyugodt páholyért.
Interaktív irodalomtörténeti tárlat Hévízen
Nyáry Krisztián írásainak felhasználásával interaktív irodalomtörténeti tárlat nyílt december 12-én Hévízen a Gróf Festetics György Kulturális Központ múzeumában. A korabeli fotók, kiadványok mellett speciálisan hévizi vonatkozású irodalomtörténeti dokumentumok is megtekinthetők a tavaszig nyitva tartó kiállításon.
Így szerettek ők a Facebookon
Ajánló
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.