Íróink és költőink szerelmi élete: Így szerettek ők. Könyvajánló
Nyáry Krisztián 2012-ben mesélt először íróink és költőink szerelmi életéről. Az Így szerettek ők első és második része bekerültek az elmúlt évek legnagyobb könyvsikerei közé. Most elkészült a sorozat várva-várt harmadik része.
A könyvből egyebek mellett megtudhatjuk, hogyan érzett egyoldalú szerelmet József Attila pszichoanalitikusa, Gyömrői Edit iránt; miért írta népdalait Kisfaludy Károly egy vallásos zsidó lányhoz, aki nem lehetett az övé; hogyan próbálta megszervezni Vajda János és ifjúkori szerelme, Kratochwill Gerogina újbóli találkozását a költő későbbi felesége; miért kérte meg hétszer Móricz Zsigmond Magoss Olga kezét; és miként tudott Ignácz Rózsa a Gestapo börtönében tanúként részt venni volt férje második esküvőjén.
Kiderül az is, hogy Petőfi Sándornak szerelme, Mednyányszky Berta helyett annak apja küldött szakító levelet; hogy Dsida Jenőt és menyasszonyát, Imbery Melindát hat évig próbálták elválasztani egymástól a szüleik, ezért csak titokban találkozhattak; valamint hogy miként élt évekig Molnár Ferenc és élete utolsó szerelme, Bartha Vanda ugyanannak a New York-i hotelnek két külön emeletén.
Nyáry Krisztián elmeséli, hogy Kosztolányi Dezső hogyan folytatott éveken át szerelmi viszonyt gyermeke dadájával, akiről Édes Anna alakját mintázta; hogy tudott megszökni Gérecz Attila a Dunában úszva a börtönből, és miért adta fel ezután volt barátnője a rendőröknek; valamint hogy miként szövődött titkos szerelem Szabó Lőrinc és barátja, Illyés Gyula felesége, Kozmutza Flóra között. Megtudhatjuk, mi köze volt Pekár Gyulának a pisztolylövéshez, amelybe majdnem belehalt Krúdy Gyula több regényalakjának modellje, Pilisy Róza írónő és luxusprostituált; hogyan találta meg a boldogságot Galgóczi Erzsébet Gobbi Hilda oldalán; és azt is miért nem nősült meg soha Hunyady Sándor miután szerelmi bánatában megkísérelte szíven lőni magát.
„Tíz évvel ezelőtt megváltozott az életem. 2012 januárjában – hirtelen ötlettől vezérelve – feltöltöttem egy sípályán álló fiatal pár képét a Facebook-oldalamra, májusban már naponta tízezer olvasó követte a posztjaimat, októberben pedig megjelent az első könyvem. A Radnóti házaspár fotójának nemcsak saját, ez idáig tizennégy kötetem megjelenését köszönhetem, hanem a hivatásomat is”, írja a könyv előszavában a szerző, Nyáry Krisztián.
„Az Így szerettek ők második részének megjelenése után megígértem, hogy jó pár évig nem fogok könyvet írni magyar írók és költők szerelmi életéről. Nem akartam bezárni magam egy mégoly kényelmes ketrecbe sem. Tíz év elteltével azonban időszerűvé vált, hogy elkészüljön a két első kötet javítása – elsősorban az azóta napvilágot látott információk tükrében. (…) S ha már a javított kiadások elkészülnek, akkor miért ne egészítenénk ki a történetek számát százra? Így született meg ennek a kötetnek a húsz története, amelyek hangvételüket illetően nagyon hasonlítanak a korábbiakra, ám valamivel hosszabbak, mint az előző részek szövegei.”
***
Küllemében, tartalmában egyaránt nívós kiadvány született. A kötet kifejezetten elegáns, védőborítóval ellátott, keménytáblás. A borítótervet Mohammed Nur tervezte, a könyvet Szabó Rózsa tördelte. A hosszú szövegek tagoltak, a kéthasábos tördelés, elrendezés kifejezetten olvasóbarát. A történet szereplőit korabeli illusztrációkon, fotókon láthatjuk, az oldalak kiegészítő tipográfiai, grafikai elemei is kellemesen hatnak az érzékekre. Természetesen a könyvet elsősorban a történetek miatt érdemes kézbe venni, de a kiadvány megjelenése is figyelemre méltó. A sorozatnak helye van a könyvespolcon, a három kötet egyben, díszdobozos kiadásban is elérhető.
A könyv a Corvina Kiadó gondozásában jelent meg 2022. novemberében
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.